24 fevral 1978-ci ildə Bakı şəhərində anadan olmuşdur.
1994-cü ildə orta məktəbi bitirmişdir. Həmin il sentyabrnın 14-də Ümumilli liderimiz Heydər Əliyevin ali məktəblərə qəbul olmuş tələbələrlə keçirdiyi görüşdə çıxış etmişdir.
1999-cu ildə Azərbaycan Kooperasiya İnstitutunun bakalavr pilləsini Maliyyə kredit ixtisası üzrə bitirmişdir.
2001-ci ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Magistratura fakültəsinin Maliyyə və kredit ixtisasına daxil olmuş;
2003-cü ildə həmin ixtisası fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir.
2001-2003-cü illərdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının İqtisadiyyat institutunda laborant, iqtisadçı və ümumi şöbənin rəisi vəzifələrində işləmişdir.
2003-cü ildən İqtisad Universitetinin “Maliyyə” və “Bank işi” kafedralararası tədris-təcrübə laboratoriyasında laborant işləmişdir.
2005-ci ildən “Vergi və vergiqoyma” kafedrasında saat hesabı müəllim işləmişdir.
2003-2008-ci illərdə İqtisad Universitetinin dissertantı olmuşdur.
2011-ci ildən baş müəllim vəzifəsində çalışıb.
Hazırda UNEC-in “Maliyyə və maliyyə institutları” kafedrasının dosentidir.
24 noyabr 2012-ci ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Naxçıvan Bölməsinin nəzdində yaradılmış FD.01.211 dissertasiya şurasında “Optimal büdcə vergi siyasətinin formalaşması problemləri” mövzusunda yazdığı dissertasiya işini müdafiə etmiş, 04.06.2013-cü ildə AR Prezidenti yanında Ali attestasiya komissiyası tərəfindən iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru adına layiq görülmüşdür.
27.11.2011-ci ildə Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi Kollegiyasının T-393 № li qərarı ilə Fəxri Fərmanla təltif edilmişdir.

д.ф.э., доц. Пашаев Зохраб Шахин оглы
В 1994 году окончил среднюю школу. 14 сентября  указанного года  выступил на встрече, проведенном Общенациональным лидером Гейдаром Алиевым со студентами, поступившими в высшие учебные заведения.
В 1999 году окончил ступень бакалавра по специальности Финансы-кредит Азербайджанского кооперативного института.
В 2001 году поступил в магистратуру Азербайджанского государственного экономического университета по специальности Финансы и кредит;
В 2003 году окончил указанную специальность с дипломом отличия.
В 2001-2003 годах работал на должности лаборанта, экономиста и заведующего общим отделом Института экономики Азербайджанской национальной академии наук.
С 2003 года работал на должности лаборанта учебно-практической лаборатории кафедр «Финансы» и «Банковское дело» Экономического университета.
С 2005 года работал преподавателем почасовой оплате на кафедре «Налог и налогообложение».
В 2003-2008 годах был диссертантом Экономического университета и завершил научную работу на тему «Проблемы формирования налоговой политики оптимального бюджета».
С 2011 года работает на должности старшего преподавателя.
24 ноября 2012 года на Диссертационном совете FD.01.211 созданном при Нахчыванском отделе Азербайджанской национальной академии наук защитил написанную диссертацию на тему «Проблемы формирования налоговой политики оптимального бюджета.  04.06.2013 года Высшей аттестационной комиссией при Президенте АР был удостоен ученого звания доктора философии по экономике.
27.11.2011 года по решению Коллегии № T-393 Министерства образования Азербайджанской Республики был награжден Почетной грамотой.