“I UNEC Science Slam”ın qalibləri danışır
UNEC-in bütün fakültələri arasında təşkil olunan müsabiqədə elmi araşdırmalarla maraqlanan, elmi sadə və fərqli üslubda təqdim etmək bacarığı olan tələbələr qatılıb. Müsabiqənin finalında Rusiya İqtisadiyyat Məktəbi, Türk Dünyası İşlətmə və İqtisadiyyat fakültələrinin tələbələri qalib olub. Qaliblərin təəssüratlarını təqdim edirik:
I yerin qalibi Aysel Abbasova, Rus İqtisadiyyat Məktəbinin tələbəsi
28
UNEC-də Sciense Slam elmi müsabiqəsinin təşkil olunacağını eşitdim. Elmi araşdırmalara böyük həvəsim olduğundan, həm də müsabiqənin “standup” formatında keçiriləcəyini biləndə çox sevindim. Hansı mövzunu seçəcəyimi fikirləşəndə isə offşor zonalarla bağlı sevdiyim bir filmi xatırladım. Fikirləşdim ki, niyə də bu mövzu olmasın?
Mövzumda iqtisadi və offşor zonaları birləşdirib, onları təhlil etmək qərarına gəldim. Məqsədim tələbələri offşor və azad iqtisadi zonalar barədə məlumatlandırmaq idi. Ümid edirəm ki, gələcəkdə onlar sahibkar olduqları zaman sərmayələrinə yatırım etdiklərində mənim təqdimatım onlar üçün faydalı olacaq.
Qalib olduğuma gəldikdə isə öncə fakültədaxili müsabiqədə qalib seçilib, finala vəsiqə qazandım. Təbii ki, qalib olmaq istəyirdim, amma birinci yeri qazanacağıma inanmırdım, çünki rəqabətin çox güclü olduğunu bilirdim. I yer mənim üçün gözlənilməz oldu. Ölkədə ilk dəfə keçirilən belə nüfuzlu bir konfransda Rus İqtisadiyyat Məktəbinin adını birinci etdiyim üçün çox xoşbəxtəm. Universitetin rektoru Ədalət Muradova, bu möhtəşəm layihənin təşkilatçılarına təşəkkür edirəm. Əminəm ki, belə layihələr UNEC-də tez-tez təşkil olunacaq, biz də böyük həvəslə iştirak edəcəyik. Rus İqtisadiyyat Məktəbinin dekanı Mansur Barxudarova, təqdimatımın hazırlanmasında mənə istiqamət verən müəlliməm Leyla Məmmədovaya və bütün tələbə yoldaşlarıma göstərdikləri dəstəyə görə minnətdarlığımı bildirirəm.
II yerin sahibi Məmməd Məmmədli, Türk Dünyası İşlətmə fakültəsi
30
Science Slam barədə ümumi olaraq məlumatım var idi. UNEC-də keçirilməsi bizim üçün böyük şans oldu. Fakültə müsabiqəsində tələbələrin sosial və iqtisadi problemləri mövzusu ilə çıxış etdim və qalib oldum. Universitetdaxili müsabiqədə isə turizm ixtisası üzrə təhsil aldığım üçün “Turizmdə problemlər” mövzusunu seçdim. Araşdırmalar apardım, turistlərdən ölkənin turizm sektorunda daha çox nəyi dəyişmək istədikləri ilə bağlı sorğu keçirdim. Əldə etdiyim nəticələri təhlil edərək, təqdimatımı hazırladım. Müsabiqədə ilk üçlükdə yer almağım məni şox sevindirdi. Science Slam mənə elmi tədqiqata yaradıcı yanaşmaqla bərabər, səhnə fobiyasına qalib gəlməyi, natiqlik qabiliyyətini, tədqimatlara daha effektiv yanaşmağı aşıladı. UNEC-ə minnətdaram!
III yerin qalibi Nərmin Heydərova, İqtisadiyyat fakültəsinin tələbəsi
29
Science Slam müsabiqəsi barədə öncədən məlumatım var idi. Bu müsabiqənin Kembric¸ Oksvord kimi nüfuzlu universitetlərdə, Almaniyada keçirildiyini bilirdim. Eşidəndə ki, UNEC-də də təşkil oluncaq çox sevindim. Mövzu seçimində də tərəddüd etmədim, çünki gender bərabərliyi ilə hələ uşaqlıqdan maraqlanırdım. Gender bərabərliyini hər iki rakursdan bir tələbənin gözü ilə təhlil etdim. Məqsədim ölkənin davamlı inkişafının təmin olunması, yoxsulluğun azaldılması, səmərəli idarəçiliyin qurulmasında gender bərabərliyinin rolunu vurğulamaq idi. Fikirlərimi geniş auditoriya qarşısında bölüşmək üçün Science Slam mənim üçün böyük şans oldu. Daha bir qələbəm isə IV kursda yekun dövlət attestasiyasından da azad olunmağımdır.
Müsabiqədə qalib olacağıma inanırdım, fakültənin dəstəyi çox böyük idi. Əldə etdiyim məbləği rəhbərlik etdiyim “Uşaqlara sevgi” layihəsinə dəstək olmaq üçün istifadə edəcəyəm. Science Slamın təşkilatçılarına dərin minnətdarlığımı bildirirəm, mənə dəstək olduqları üçün fakültəmizin dekanı Asiman Quliyevə, müəllim və tələbələrinə təşəkkür edirəm. UNEC hər zamankı kimi yenə də bir ilkə imza atdı! Bu uğurlu ilkdə adımın qalib sırasında yer alması ilə fəxr edirəm!

В UNEC состоялся международный научный конкурс “Science Slam”.
В конкурсе, состоявшемся среди всех факультетов UNEC, приняли участие студенты, интересующиеся научными исследованиями, имеющие способности представить науку в простом и отличительном стиле. В финале конкурса победителями стали студенты Русской экономической школы, Турецкого факультета экономики и управления и факультета Экономики. Представляем впечатления победителей:
Обладатель I места Айсель Аббасова, студентка Русской экономической школы
Я узнала, что в UNEC будет организован научный конкурс Sciense Slam. Ввиду того, что у меня большой интерес к научным исследованиям, я очень обрадовалась, узнав о проведении конкурса в формате “standup”. При выборе темы я вспомнила один свой любимый фильм об оффшорных зонах. Я подумала, а почему бы не взять эту тему?
Я пришла к выводу объединить в своей теме экономические и оффшорные зоны и сделать их анализ. Моей целью было информировать студентов об оффшорных и свободных экономических зонах. Я надеюсь, что в будущем став предпринимателями, моя презентация может стать полезным для них при вложении инвестиций.
Что касается вопроса победы, вначале я стала победительницей внутри факультета и завоевала пропуск в финал. Естественно, я хотела одержать победу, но не думала стать первой, потому что конкуренция была большой. I место стало для меня неожиданным. Я очень счастлива, что вывела на первое место Русскую экономическую школу на конкурсе, который проходил в стране впервые. Я благодарю ректора университета Адалата Мурадова за организацию такого прекрасного проекта. Уверена, что такие проекты будут организованы в UNEC неоднократно, и мы с большим интересом будем участвовать в них. Я выражаю глубокую благодарность декану Русской экономической школы Мансуру Бархударову, преподавателю Лейле Мамедовой за помощь в разработке направления презентации и всем товарищам за оказанную мне поддержку.
Обладатель II места Мамед Мамедли, Турецкий факультет экономики и управления
В целом я имел представление о конкурсе Science Slam. Проведение его в UNEC стало для нас большой удачей. На факультетском конкурсе выступил по теме социальных и экономических проблем студентов и стал победителем. Ввиду того, что я получаю образование по специальности туризма в конкурсе внутри университета я выбрал тему «Проблемы в туризме». Я провел исследования, опрос у туристов по вопросу изменений в секторе туризма. Проанализировав полученные результаты, подготовил презентацию. Я очень обрадовался, завоевав на конкурсе место в первой тройке. Science Slam привил мне навыки творческого подхода к научным исследованиям, победу над фобией сцены, способности ораторства, более эффективному подходу к презентациям. Я благодарен UNEC!
Обладатель III места Нармин Гейдарова, студентка факультета Экономики
У меня заранее была информация о конкурсе Science Slam. Я знала, что этот конкурс проводится в престижных университетах Кембриджа, Оксфорда, Германии. Услышав, что будет организован в UNEC, я очень обрадовалась. При выборе темы тоже не колебалась, потому что с гендерным равенством интересовалась еще в детстве. Гендерное равенство проанализировала с обоих ракурсов с точки зрения студента. Моей целью было подчеркнуть роль гендерного равенства в обеспечении устойчивого развития страны, сокращения уровня бедноты, создании эффективного управления. Считаю, что для выступления перед широкой аудиторией Science Slam был для меня большим шансом. Еще одной моей победой является освобождение от итоговой государственной аттестации на IV курсе.
Я верила, что стану победителем конкурса, поддержка со стороны факультета была большой. Заработанную сумму я использую для поддержки проекта «Любовь к детям», которой руковожу. Выражаю глубокую благодарность организаторам Science Slam, за поддержку декану Асиману Гулиеву, преподавателям и студентам. Как всегда UNEC вновь внедрил новшество! Я горжусь, что мое имя в числе победителей этого удачного новшества!