“İnnovasiya əsaslı iqtisadi inkişaf: sahibkarlıq, təhsil və elm”
UNEC-də Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 95-ci ildönümünə həsr olunan “İnnovasiya əsaslı iqtisadi inkişaf: sahibkarlıq, təhsil və elm” mövzusunda respublika elmi-praktiki konfransı keçirilib.
Biznes və menecment fakültəsinin təşkilatçılığı ilə keçirilən konfransda UNEC-in professor-müəllim heyətilə yanaşı, dövlət qurumlarının nümayəndələri, sahibkarlar, iş adamları, gənc tədqiqatçı və tələbələr iştirak ediblər.
Konfrans Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb. Fakültənin dekanı, dosent Mirağa Əhmədov Prezident İlham Əliyevin Fərmanı ilə təsdiq edilən “Azərbaycan Respublikasının milli iqtisadiyyat perspektivi üzrə Strateji Yol Xəritəsi”nin ölkədə iqtisadi və sosial baxımdan daha səmərəli ali təhsil sisteminin formalaşdırılması prosesini sürətləndirdiyini bildirib. Ölkədə həyata keçirilən islahatların prioritet istiqamətinin rəqabətədavamlı milli innovasiya sisteminin yaradılması olduğunu vurğulayan M.Əhmədov innovasiya siyasətinin yeni bilik və texnologiyaların istehsalı və tətbiqi ilə yanaşı, elm və təhsilin, elmtutumlu cəmiyyətin davamlı inkişafının bərqərar edilməsinə yönəlməli olduğunu bildirib. Dünya dövlətlərində universitetlərin elm mərkəzləri, sahibkarlıq institutları kimi formalaşdığını və təhsilin elmi innovasiyalar əsasında qurulduğunu vurğulayan dekan UNEC-də son dövrlərdə bu istiqamətdə atılan uğurlu addımları diqqətə çatdırıb. M.Əhmədov müəllim və tələbələri innovativ layihələr hazırlamağa cəlb etmək, onların ideyalarını dəstəkləmək məqsədilə UNEC-də iqtisadiyyatın müxtəlif sahələri üzrə bir çox tədqiqat mərkəzlərinin, o cümlədən İnnovativ Biznes İnkubatoru (İBİ) və UNEC Biznes Mərkəzinin fəaliyyət göstərdiyini qeyd edib. Fakültə dekanı Azərbaycanda ilk dəfə olaraq həyata keçirilən və ictimaiyyətdə geniş rezonans doğuran “UNEC2B” platformasına da diqqət çəkib. Bildirib ki, UNEC-in iş dünyası ilə strateji əməkdaşlıq platforması tədrisin əmək bazarının tələblərinə uyğunlaşdırılması, sahibkarlıq universiteti modelinin yaradılması ilə yanaşı, Azərbaycanda öz məzunlarına görə, məsuliyyət daşıyan universitet anlayışını da tamamilə yeniləyir.
UNEC-in Elm şöbəsinin müdiri, professor Zahid Məmmədov elm, təhsil və sahibkarlıq universitetlərinin vəzifələrindən söz açıb. İnkişaf etmiş ölkələrin iqtisadiyyatında bu  gün həmin universitetlərin aparıcı mövqeyə malik olduğunu qeyd edən professor, bu universitetlərin gəlirlərinin mühüm hissəsinin məhz innovativ fəaliyyət hesabına formalaşdığını vurğulayıb. UNEC-in məhz bu kontekstdə dünya təhsil xidmətləri bazarında rəqabətqabiliyyətli brend universitet yaratdığını bildirən professor, burada yüksəkixtisaslı iqtisadçı və menecerlərin hazırlandığını, fundamental və tətbiqi elmi tədqiqatların aparıldığını, iş dünyası ilə sıx əməkdaşlığın qurulduğunu qeyd edib. UNEC-də son 4 ildə aparılan elmi fəaliyyətə nəzər salan professor, bu müddət ərzində həmin sahədə yüksək nailiyyətlər əldə edildiyini bildirib. O, UNEC alimlərinin nüfuzlu beynəlxalq informasiya agentlikləri tərəfindən indekslənən yüksək impakt faktorlu jurnallarda çap olunan məqalələrinin sayının 4 dəfə artdığını diqqətə çatdırıb.
Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının vitse prezidenti Vüqar Zeynalov ölkə iqtisadiyyatının inkişafı üçün sahibkarlarla ali təhsil müəssisələri arasındakı əlaqələrın daha sıx qurulmasının əhəmiyyətindən bəhs edib. Biznes qurumlarının rəhbərləri ölkədə sahibkarlar üçün yaradılan əlverişli investisiya mühitindən və bu hədəflərə uyğun təhsil sahəsində aparılan islahatların özəl sektorun inkişafına müsbət təsirlərindən danışıb.
Azərbaycan Banklar Assosiasiyasının prezidenti Zakir Nuriyev ali təhsildə innovasiya və özəl sektorun inkişafı üçün tələb olunan kadrlarla bağlı vəziyyəti qiymətləndirib, sahibkarlıq və innovasiyaların dəstəklənməsi yolu ilə ali təhsilin ölkənin iqtisadi inkişafındakı rolundan bəhs edib. Bakı Tekstil Fabrikinin Baş direktoru Elçin Babayev ali təhsil müəssisələri ilə iş dünyası arasında əməkdaşlığın tələbələrin gələcəkdə təcrübəli kadr kimi yetişməsində əvəzsiz rol oynadığını qeyd edərək, UNEC-lə əməkdaşlığın hər iki sektor üçün əhəmiyyətli olacağını vurğulayıb.
Çıxışlardan sonra konfrans öz işini “Dünyada kiçik və orta sahibkarlığın inkişaf strategiyası və Azərbaycan modeli” və “XXI əsrin çağırışlarına uyğun Azərbaycanda insan kapitalının formalaşması strategiyası” mövzularına həsr olunan bölmə iclaslarında davam etdirib.

«Инновационное экономическое развитие в Азербайджане: предпринимательство, образование и наука»
В UNEC состоялась республиканская научно-практическая конференция на тему «Инновационное экономическое развитие: предпринимательство, образование и наука», посвященная 95-летию со дня рождения Общенационального лидера Гейдара Алиева.
В конференции, состоявшейся при организационной поддержке факультета Бизнеса и менеджмента, наряду с профессорско-преподавательским составом UNEC приняли участие представители государственных структур, предприниматели, деловые люди, молодые исследователи и студенты.
Декан факультета, доцент Мирага Ахмедов отметил, что «Стратегическая дорожная карта относительно перспектив национальной экономики Азербайджанской Республики», утвержденная Президентом Ильхамом Алиевым, ускорила процесс  формирования в стране более эффективной системы высшего образования. Подчеркнув, что приоритетным направлением, реализуемых в стране реформ, является создание в стране национальной инновационной системы, обусловленной достижением конкурентоспособности, М.Ахмедов отметил, что инновационная политика наряду с производством и применением новых знаний и технологий, направлена на установление устойчивого развития науки и образования, наукоемкого общества. Подчеркнув, что в государствах мира университеты сформировались как центры науки, институты предпринимательства и образование построено на основе научных инноваций, декан обратил внимание на успешные шаги, предпринятые в UNEC в последнее время. М.Ахмедов отметил, что с целью привлечения преподавателей и студентов к разработке инновационных проектов, поддержки их идей и подготовки в качестве предпринимателя, в UNEC действует целый ряд исследовательских центров по различным сферам экономики, в том числе Инновационный бизнес инкубатор (ИБИ) и Центр бизнеса UNEC.  Декан факультета обратил внимание на платформу  “UNEC2B”, впервые осуществляемую в Азербайджане и вызвавшую широкий резонанс у общественности.Он отметил соответствие обучения платформы стратегического сотрудничества  UNEC с деловым миром требованиям рынка труда, создания модели предпринимательского университета, который несет ответственность за своих выпускников в Азербайджане.
Заведующий Научным отделом UNEC, профессор Захид Мамедов затронул вопрос о задачах университетов науки, образования и предпринимательства. Отметив, что сегодня в экономике развитых стран эти университеты занимают ведущую позицию, профессор подчеркнул, что основная часть доходов этого университета сформировалась непосредственно за счет инновационной деятельности. Отметив, что именно в этом контексте UNEC на мировом рынке образовательных услуг создал конкурентоспособный бренд, профессор подчеркнул о подготовке высоковалифицированных экономистов и менеджеров, проведении фундаментальных и прикладных научных исследований, тесном сотрудничестве с деловым миром. Обратив внимание на научную деятельность, осуществляемую в UNEC за последние 4 года, профессор отметил высокие достижения в этой сфере, полученные в течение этого времени. Он отметил число научных статей, опубликованных учеными UNEC в импакт фактор журналах, индексированных престижными международными информационными агентствами, которое выросло в 4 раза.
Вице-президент Национальной конфедерации организаций предпринимателей (работодателей) Азербайджанской Республики Вугар Зейналов рассказал о значении создания тесных связей между предпринимателями и высшими учебными заведениями для развития экономики страны. Руководители структур бизнеса отметили о благоприятной инвестиционной среде, созданной в стране для предпринимателей,  и соответственно этим целям о реформах, осуществляемых в сфере образования, которые положительно влияют на развитие частного сектора.
Президент Ассоциации банков Азербайджана Закир Нуриев оценил положение в связи с кадрами, требуемыми для развития инновации и частного сектора в высшем образовании, отметил роль высшего образования в экономическом развитии  страны путем поддержки предпринимательства и инноваций. Генеральный директор Бакинской текстильной фабрики Эльчин Бабаев отметив неоценимую роль сотрудничества высших учебных заведений с деловым миром в подготовке студентов в качестве компетентных кадров в будущем, подчеркнул о значимости сотрудничества с  UNEC для обоих секторов.
После выступлений конференция продолжила свою работу  в пленарных заседаниях, посвященных темам «Стратегия развития малого и среднего предпринимательства в мире и азербайджанская модель» и «Стратегия формирования человеческого капитала в Азербайджане соответственно призывам XXI века».