Millət vəkili: “UNEC digər ali məktəbləri geridə qoyur”
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC)  son illər təhsil sahəsində etdiyi yeniliklərə görə digər ali məktəbləri geridə qoymağa başlayıb. UNEC təhsil keyfiyyətinin artırılması, tədrisin düzgün idarə olunması istiqamətində ciddi addımlar atır, dünyanın bir çox ölkələrində Azərbaycanı layiqincə təmsil edir. Bu ali təhsil ocağının son vaxtlar önəmli tədbirlərə ev sahibliyi etməsi də xüsusi vurğulanmalıdır.
Milli Məclisin deputatları da UNEC-in son illərdəki fəaliyyətini yüksək qiymətləndirilər.
Deputat Tahir Mirkişili Modern.az-a son illər təhsil sahəsində xeyli islahatların aparıldığını deyib.
“Təbii ki, bu islahatlar ali təhsildən də yan keçmir. Çünki ali təhsildə olan islahat təhsilin keyfiyyəti, bütövlükdə ölkənin iqtisadiyyatı üçün çox vacib bir elementdir. Ali təhsil ocaqlarından məzun olan tələbələr bizim istehsalatda, iqtisadiyyatımızın bir çox sahələrində çalışır. Ona görə təhsilin, tədrisin düzgün idarə olunması, onun keyfiyyətinin yüksəldilməsi və bununla bağlı innovativ metodların tətbiq olunması çox vacibdir. Sevindirici haldır ki, bu dediyim məsələlərin bariz nümunəsini Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində görmək mümkündür. Universitet son illərdə həm təhsilin idarə olunmasında, həm təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsində müstəsna rol oynayır. Universitet yalnız ölkə daxilində deyil, ölkə xaricində də əlaqələrini inkişaf etdirir.
Burada iqtisadiyyatın digər strukturları ilə əlaqələrin qurulması istiqamətində xeyli işlər görülüb. Təbii ki, İqtisad Universitetində inkişafa doğru atılacaq addımlar hələ olacaq. Əminəm ki, görülən işlər həm tələbələrin bu cür maraqla islahatları qəbul etməsi, həm müəllim heyətinin yeni tədris metodlarının tətbiqi ilə bağlı innovativ metodlardan istifadəsi İqtisad Universitetinin yaxın illərdə Azərbaycanın qarşısına qoyduğu məqsədə çatmasında əvəzsiz rol oynayacaq”.
Millət vəkili Vahid Əhmədov Ədalət Muradovun UNEC-ə rektor təyin olunmasının universitetin inkişafına səbəb olduğunu deyib.
“İqtisad Universitetinin rektoru Ədalət Muradov çox qabaqcıl ziyalılardan biridir, alimdir. Bu ali təhsil ocağı Ədalət Muradovun təyinindən sonra sürətli inkişaf yolunda addımlayır. Universitet yalnız yerli deyil, xarici təşkilatlarla da əlaqələrini genişləndirir. Bu yaxınlarda Nobel mükafatı laureatı Aziz Sancarın UNEC-ə gəlməsi mühüm hadisələrdən biri idi. İqtisad Universiteti ölkədə savadlı kadrların yetişməsində müstəsna rol oynayır. Onun məzunları yalnız Azərbaycanda deyil, eyni zamanda ölkə xaricində nailiyyətlərə imza atır, Azərbaycanın adını yüksəldir. Bu universitet Azərbaycanın dünyaya tanıdılması istiqamətində xeyli fəallaşıb. Tələbələrin təhsilə yüksək səviyyədə sahiblənməsi üçün yeni vasitələrdən istifadə edilir, dünyanın tanınmış universitetləri ilə tələbə mübadiləsi edilir. Bütün bunlar ölkənin daim inkişafına səbəb olan addımlardır. Universitetin məzunu olan tələbələr Azərbaycan iqtisadiyyatının inkişaf etməsində öz töhfələrini verir”.

Депутат: «UNEC опережает другие вузы»
По новшествам, осуществляемым в последние годы в сфере образования, Азербайджанский государственный экономический университет (UNEC) опережает другие вузы. UNEC предпринимает серьезные шаги в направлении повышения качества образования, правильного управления обучением, достойно представляет Азербайджан во многих странах мира. Особо следует отметить тот факт, что указанное высшее учебное заведение выступает в роли хозяина в проведении важных мероприятий.
Депутаты Милли Меджлиса дают высокую оценку деятельности UNEC в последние годы.
Депутат Тахир Миркишили отметил Modern.az о значительных реформах, осуществляемых в сфере образования.
«Естественно, что эти реформы не обходят стороной сферу высшего образования. Потому что реформы в образовании являются важным элементом в обеспечении качества, в целом развитии экономики страны. Выпускники высших учебных заведений работают у нас на производстве, во многих сферах экономики. Поэтому очень важное значение имеет правильное управление образованием, обучением, повышение качества и в связи с этим применение инновационных методов. Отрадный факт, что образцовым примером всему сказанному является Азербайджанский государственный экономический университет. В последние годы университет играет исключительную роль в управлении образованием, а также в повышении качества образования. Университет развивает отношения не только внутри страны, но и за рубежом.
Здесь проделана большая работа в направлении создания отношений с другими структурами. Естественно, Экономический университет предпримет еще много шагов в направлении развития. Уверен, что проведенные работы в принятии с таким интересом студентами реформ, использование преподавателями инновационных методов в связи с применением новых учебных методов Экономический университет в ближайшие годы сыграет неоценимую роль в достижении поставленной Азербайджаном цели».
Депутат Вахид Ахмедов отметил, что назначение Адалата Мурадова ректором UNEC способствовало развитию университета.
«Ректор Экономического университета Адалат Мурадов является одним из ведущих интеллигентов, ученых. Это высшее учебное заведение с назначением Адалата Мурадова развивается ускоренными темпами. Университет расширяет отношения не только с отечественными, но и с зарубежными организациями. Одним из важных событий является недавнее посещение UNEC лауреата Нобелевской премии Азиза Санджара. Экономический университет играет исключительную роль в подготовке в стране образованных кадров. Его выпускники достигают успехов не только в стране, но и за рубежом, возвышают Азербайджан. Этот университет проявляет значительную активность в признании Азербайджана в мире. Для высокого овладения образованием студентами используются новые методы, проводится обмен студентами с известными университетами мира. Все эти шаги предприняты в
направлении развития страны. Студенты, выпускники университета вносят свой вклад в развитие экономики Азербайджана».