Pensilvaniya Dövlət Universitetində “Azərbaycanın ali təhsil modeli” mövzusunda təqdimat keçirilib
Noyabrın 16-da Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Beynəlxalq əlaqələr və proqramlar üzrə prorektoru Şahin Bayramov ABŞ-ın Pensilvaniya Dövlət Universitetində “Azərbaycanın ali təhsil modeli” mövzusunda geniş təqdimatla çıxış edib.
Ş.Bayramov Azərbaycanda yeni ali təhsil modelinə keçid prosesinin başa çatdırılması, respublikamızda özəl ali təhsil müəssisələrinin yaradılması və ölkəmizin Boloniya prosesinə qoşulması məsələləri barədə danışıb. Azərbaycan universitetlərində Avropa Kredit Transfer Sisteminin (ECTS) tətbiqi xüsusiyyətləri, ali təhsildə yeni ixtisaslaşma istiqamətlərinin yaradılması təcrübəsi, ali təhsil sahəsində idarəetmənin təşkili prinsipləri, ali təhsilin maliyyələşdirilməsinin yeni mexanizmi və ali təhsil müəssisələrinə qəbul modeli haqqında ətraflı məlumat verib. Azərbaycanda ali təhsilin inkişaf etdirilməsi üzrə dövlət siyasətinin əsas prioritetləri, “Azərbaycan 2020: gələcəyə baxışİnkişaf Konsepsiyası ilə müəyyən edilən əsas hədəflər və “Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası” çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlər Pensilvaniya Dövlət Universitetinin professor, müəllim və tələbələrinin marağına səbəb olub.
Ölkəmizə dair bir sıra ümumi məlumatların da yer aldığı təqdimatın sonunda Ş.Bayramov tədbir iştirakçılarının çoxsaylı suallarını cavablandırıb.

В Государственном университете Пенсильвании была проведена презентация на тему «Модель высшего образования Азербайджана»
16-го ноября проректор по международным связям и программам Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) Шахин Байрамов выступил в Государственном университете штата Пенсильвания (США) с широкой презентацией на тему «Модель высшего образования Азербайджана».
Ш. Байрамов рассказал о завершении в Азербайджане процесса перехода к новой модели образования, создании в нашей республике частных ВУЗов, присоединении к Болонскому процессу. Также он подробно информировал об особенностях применения в университетах Азербайджана Европейской системы трансфера и накопления кредитов (European CreditTransfer and Accumulation System – ECTS), практике создания новых направлений специализации в высшем образовании, принципах организации управления в области высшего образования, новых механизмах финансирования высшего образования и модели приема в ВУЗы.
Мероприятия, осуществляемые в рамках основных приоритетов государственной политики по развитию высшего образования в Азербайджане, основных целей, определяемых Концепцией развития «Азербайджан 2020: взгляд в будущее», и «Государственной стратегии по развитию Азербайджанской Республики»,  вызвали интерес у профессоров, преподавателей и студентов Государственного университета Пенсильвании.
В конце презентации, где было отведено место и ряду общих сведений о нашей стране, Ш.Байрамов ответил на многочисленные вопросы участников мероприятия.