“Postneft dövründə davamlı inkişafı necə təmin etməli” – UNEC ekspertlərindən təklif
UNEC-in “Maliyyə və Mühasibat” fakültəsininin professor-müəllim heyəti və ekspertlər bir araya gələrək, postneft dövründə davamlı inkişafın təmin edilməsi ilə bağlı müzakirələr keçiriblər.
“Postneft dövründə davamlı inkişafın təmin edilməsinin monetar amilləri” mövzusunda çıxış edən “Maliyyə və Maliyyə institutları” kafedrasının professoru Mübariz Bağırov ölkədə aparılan iqtisadi siyasətin düzgün seçildiyini və prioritetlərin uğurla həyata keçirildiyini bildirib.
Daha sonra davamlı inkişafa nail olmaq üçün konkret təkliflər verilib. Bildirilib ki, sahibkarlığın inkişafı üçün zəruri sahələrdə neytral vergilərin tətbiqi, xarici maliyyə mənbələrinin genişləndirməsi, ixracyönümlü istehsal sektorunda vergi güzəştlərinin tətbiqi vacibdir. İqtisadçılar inkişafa monetar amillərin təsirini gücləndirmək üçün pul dövriyyəsinin yaxşılaşdırılması, işgüzar fəallığın təmin edilməsi üçün kredit faizlərinin aşağı salınmasını zəruri hesab ediblər.
Sonda aktual problemlərinin müzakirəsini təşkil etmək üçün mütəmadi görüşlərin keçirilməsini, elmi seminarın materiallarının fakültənin bütün əməkdaşlarına və tələbələrinə çatdırılması haqda qərar qəbul edilib.

«Как обеспечить устойчивое развитие в постнефтяной период» — предложения экспертов UNEC
Профессорско-преподавательский состав факультета «Финансы и бухгалтерия» UNEC и эксперты провели обсуждения по вопросу обеспечения устойчивого развития в постнефтяной период.
Профессор кафедры «Финансы и финансовые институты» Мубариз Багиров, выступивший на тему «Монетарные факторы обеспечения устойчивого развития в постнефтяной период», отметил о правильном выборе проводимой экономической политики и успешном осуществлении приоритетов.
Затем были выдвинуты конкретные предложения для достижения устойчивого развития. Было отмечено, что для развития предпринимательства важно применение нейтральных налогов в необходимых сферах, расширение внешних финансовых источников, применение налоговых льгот в производственных секторах экспортной направленности. Экономисты считают необходимым улучшение денежного оборота для усиления влияния монетарных факторов, для обеспечения деловой активности снижение кредитных процентов.
В конце было принято решение, что для организации обсуждения актуальных проблем важно проведение постоянных встреч, обеспечение всех сотрудников и студентов факультета материалами научного семинара.