11 noyabr 1987-ci ildə Rusiya Federasiyası Stavropol vilayətinin Stepnov rayonunda anadan olmuşdur.
1994-2005-ci illərdə Bakı şəhəri, Nizami rayonu 109 saylı məktəbdə orta təhsil, 2005-2009-cu illərdə Bakı Dövlət Universitetinin Mexanika riyaziyyat fakültəsinin Mexanika ixtisası üzrə bakalavr təhsili, 2005-2009-cu illərdə Bakı Dövlət Universitetinin Mexanika riyaziyyat fakültəsinin Deformasiya olunan bərk cisim mexanikası ixtisası üzrə magistr təhsili almışdır.  Magistraturanı fərqlənmə diplomu ilə bitirib 2011-2014-cü illərdə həmin universitetin fəlsəfə doktoru proqramı üzrə doktorantura pilləsində təhsilini davam etdirmişdir.
2012-ci ildə Bakı Dövlət Universitetinin nəzdində yaradılan tyutor kursunu fərqlənmə diplomu ilə bitirmiş və 2012-2017-ci illərdə Bakı Dövlət Universitetinin Magistratura və Doktorantura şöbəsində I dərəcəli akademik məsləhətçi (tyutor) vəzifəsində çalışmışdır. Eyni zamanda DİM ( keçmiş TQDK) Tələbə Məzun Sisteminin onlayn bazasında operator vəzifəsini icra etmişdir.
30.11.2016-cı ildə namizədlik dissertasiya işini müdafiə etmiş və 11.05.2018-ci ildə riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru alimlik dərəcəsini almışdır.
20 sentyabr 2017-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Texnoloji maşınlar və sahə avadanlıqları” kafedrasına müəllim vəzifəsinə təyin edilmişdir.
20.04.2022-ci il tarixdən UNEC-in “Mühəndislik və tətbiqi elmlər” kafedrasının baş müəllimi vəzifəsinə keçirilib.

mustafayeva_esmira_texnDoctor of physical and mathematical sciences Mustafayeva Esmira Musaifovna
She was born on November 11, 1987 in the Stepnov region of the Stavropol district of the Russian Federation.
In 1994-2005 she had a secondary school at the school № 109 of Nizami district of Baku city, in 2005-2009 a Bachelor’s degree in Mechanical Engineering at Mechanical Mathematics Faculty of Baku State University, in 2005-2009 she received a master’s degree in Mechanics of Deformable Mechanics of Mechanical Mathematics at Baku State University. After graduating master with a differing Masters Degree, she continued her PhD degree at the same University’s Philosophy Program in 2011-2014.
In 2012, she graduated from tutor’s course at Baku State University with a honor diploma and in the 2012-2017 she worked at the Baku State University’s Master and Doctorate department as a 1st Degree Academician adviser. At the same time, she has served as an operator at the Online Graduate Student  System of the DIM (former TQDK).
On 30.11.2016, she defended her dissertation and received a PhD degree in Mathematics in 11.05.2018.
From September 20, 2017, she was appointed to the position of the teacher at the Department of “Technological Machines and Field Equipment” by the order of the Rector of the Azerbaijan State Economic University №713 / 3/2017.  She is the author of 7 published scientific articles and 1 conference material reflecting scientific and pedagogical activity.