11 noyabr 1987-ci ildə Rusiya Federasiyası Stavropol vilayətinin Stepnov rayonunda anadan olmuşdur.
1994-2005-ci illərdə Bakı şəhəri, Nizami rayonu 109 saylı məktəbdə orta təhsil, 2005-2009-cu illərdə Bakı Dövlət Universitetinin Mexanika riyaziyyat fakültəsinin Mexanika ixtisası üzrə bakalavr təhsili, 2005-2009-cu illərdə Bakı Dövlət Universitetinin Mexanika riyaziyyat fakültəsinin Deformasiya olunan bərk cisim mexanikası ixtisası üzrə magistr təhsili almışdır.  Magistraturanı fərqlənmə diplomu ilə bitirib 2011-2014-cü illərdə həmin universitetin fəlsəfə doktoru proqramı üzrə doktorantura pilləsində təhsilini davam etdirmişdir.
2012-ci ildə Bakı Dövlət Universitetinin nəzdində yaradılan tyutor kursunu fərqlənmə diplomu ilə bitirmiş və 2012-2017-ci illərdə Bakı Dövlət Universitetinin Magistratura və Doktorantura şöbəsində I dərəcəli akademik məsləhətçi (tyutor) vəzifəsində çalışmışdır. Eyni zamanda DİM ( keçmiş TQDK) Tələbə Məzun Sisteminin onlayn bazasında operator vəzifəsini icra etmişdir.
30.11.2016-cı ildə namizədlik dissertasiya işini müdafiə etmiş və 11.05.2018-ci ildə riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru alimlik dərəcəsini almışdır.
20 sentyabr 2017-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Texnoloji maşınlar və sahə avadanlıqları” kafedrasına müəllim vəzifəsinə təyin edilmişdir.
20.04.2022-ci il tarixdən UNEC-in “Mühəndislik və tətbiqi elmlər” kafedrasının baş müəllimi vəzifəsinə keçirilib.

д.ф-м.н. Мустафаева Эсмира МусаифовнаРодилась 11 ноября 1987 года в Степновском районе Ставропольского края Российской Федерации.
В 1994-2005 годах она получила среднее образование в школе № 109 Низаминского района города Баку, в 2005-2009 гг. получила диплом бакалавра по специальности «Механика» механико-математического факультета Бакинского государственного университета, в 2005-2009 гг. получила степень магистра механики деформируемой механики механической математики в Бакинском государственном университете. Окончила с отличием магистратуру и продолжила докторантуру в той же университетской программе доктора философии в 2011-2014 годах.
В 2012 году окончила с отличием курсы тюторства в Бакинском Государственном Университете, а в 2012-2017 годах она работала в качестве академического советника 1-й степени (тютор) в магистратуре и докторантуре Бакинского государственного университета. В то же время исполняла обязанности оператора в онлайн-базе данных Системы студентов-выпускников в ГЭЦ (бывший ТГДК).
30 ноября 2016 года кандидат защитил диссертацию и получил степень кандидата математики в 11.05.2018.
30 ноября 2016 года защитила кандидатскую диссертацию. 11.05.2018 получила ученую степень доктора философии по математике.
С 20 сентября 2017 года была назначена преподавателем кафедры «Технологические машины и отраслевое оборудование».