“SABAH” tələbələri bu il də üstünlüyü UNEC-ə veriblər
Noyabrın 4-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) rektoru, professor Ədalət Muradov yeni tədris ilində SABAH qrupuna yeni qəbul olunan tələbələrlə görüşüb.
Rektor bildirib ki, tələbə sayına görə SABAH qruplarına UNEC liderlik edir. Prioritetimiz UNEC-i dünya səviyyəli universitetə çevirməkdir deyən rektor bu istiqamətdə görülən işlərdən və qarşıya qoyulan məqsədlərdən danışıb. Təhsildə innovasiyanın tətbiqinin əhəmiyyətini vurğulayaraq, “Elektron universitet” layihəsi barədə məlumat verib. Rektor tələbələrə keyfiyyətli və əmək bazarının tələblərinə cavab verən biliklər verməyin prioritet olduğunu bildirib. Bu məqsədlə aparılan islahatlardan söz açaraq, xaricdə təhsil alan kadrların UNEC-ə cəlb edilməsindən danışıb. Bildirib ki,ötən tədris ilində universitetə 121  müəllim cəlb edilib. Onlardan 68-i Amerika, Avropa və Kanadada təhsil alan gənclərdir.
Universitetin beynəlxalq əlaqələrindən söz açan rektor tələbələri mübadilə proqramlarında iştirak etməyə çağırıb. Ə.Muradov UNEC-də tələbə təşəbbüslərinin reallaşmasına geniş şərait yaradıldığını bildirib. Bu məqsədlə yaradılan İnnovativ Biznes İnkubator haqda məlumat verərək, tələbələrə öz startap layihələrini burada reallaşdırmağı məsləhət görüb. Eyni zamanda asudə vaxtlarınıdaha səmərəli keçirmələri üçün UNEC-in Yaradıcılıq mərkəzinin və Radio UNEC-in imkanlarından yararlanmağa səsləyib.
Sonda rektor tələbələr maraqlandıran sualları cavablandırıb. SABAH tələbələri əsasən xaricdə təhsil və karyera imkanları ilə maraqlanıblar, özünü inkişafla bağlı təkliflərlə çıxış ediblər. Tələbələr ingilis dilində təhsil aldıqlarına baxmayaraq, SABAH qruplarında dövlət dilinin də yüksək səviyyədə tədris olunduğundan məmnunluqlarını bildiriblər.
Qeyd: Yeni tədris ilində SABAH qruplarına 264 tələbə qəbul olunub. Ümumilikdə isə UNEC-in SABAH qruplarında 483 tələbə təhsil alır.

В этом году студенты «Сабах» отдали предпочтение UNEC
4 ноября, в Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC), ректор Адалят Мурадов встретился в новом учебном году с вновь поступившими в группу «САБАХ» студентами.
Ректор заявил, что по числу студентов в группе «САБАХ», UNEC занимает лидирующее место. Заявив о том, что «…приоритетом для нас  является превращение UNEC в  университет мирового класса», ректор  рассказал о проделанной  работе в этом направлении, и о поставленных целях. Подчеркивая важность применения инноваций в образовании,  дал информацию о проекте «Электронный университет». Ректор говорил о том, что качественное и отвечающее требованиям трудового рынка образование является приоритетной задачей для университета. Говоря о реформах, проводимых в этом направлении, он  говорил о привлечении в UNEC кадров, получивших образование за рубежом. Он отметил, что в прошлом учебном году в университете были привлечены 121 учителей.  68 из них молодые
Говоря о международных связях  университета,  ректор призвал студентов принять участие в программах обмена. А. Мурадов заявил, что в UNEC создан широкий диапазон условий для реализации студенческих инициатив.   Информируя о созданной для этой цели Инновационном бизнес-инкубаторе, он посоветовал студентам, выполнять здесь проекты собственного стартапа.  Он также призвал студентов воспользоваться возможностями Центра творчества и Radio UNEC, для эффективной организации свободного времени.
В конце ректор ответил на вопросы студентов. Студенты «САБАХ» интересовались в основном, возможностями получения образования за рубежом и карьерного роста, и выступили с предложениями, касающимися саморазвития. Студенты выразили и свою удовлетворенность уровнем преподавания  государственного языка в группах  «САБАХ».
Примечание: В новом учебном году, в группы «САБАХ» были приняты 264 студентов. В общей сложности, в группах «САБАХ»  UNEC учится 83 студента.