“SABAH” tələbələri bu il də üstünlüyü UNEC-ə veriblər
Noyabrın 4-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) rektoru, professor Ədalət Muradov yeni tədris ilində SABAH qrupuna yeni qəbul olunan tələbələrlə görüşüb.
Rektor bildirib ki, tələbə sayına görə SABAH qruplarına UNEC liderlik edir. Prioritetimiz UNEC-i dünya səviyyəli universitetə çevirməkdir deyən rektor bu istiqamətdə görülən işlərdən və qarşıya qoyulan məqsədlərdən danışıb. Təhsildə innovasiyanın tətbiqinin əhəmiyyətini vurğulayaraq, “Elektron universitet” layihəsi barədə məlumat verib. Rektor tələbələrə keyfiyyətli və əmək bazarının tələblərinə cavab verən biliklər verməyin prioritet olduğunu bildirib. Bu məqsədlə aparılan islahatlardan söz açaraq, xaricdə təhsil alan kadrların UNEC-ə cəlb edilməsindən danışıb. Bildirib ki,ötən tədris ilində universitetə 121  müəllim cəlb edilib. Onlardan 68-i Amerika, Avropa və Kanadada təhsil alan gənclərdir.
Universitetin beynəlxalq əlaqələrindən söz açan rektor tələbələri mübadilə proqramlarında iştirak etməyə çağırıb. Ə.Muradov UNEC-də tələbə təşəbbüslərinin reallaşmasına geniş şərait yaradıldığını bildirib. Bu məqsədlə yaradılan İnnovativ Biznes İnkubator haqda məlumat verərək, tələbələrə öz startap layihələrini burada reallaşdırmağı məsləhət görüb. Eyni zamanda asudə vaxtlarınıdaha səmərəli keçirmələri üçün UNEC-in Yaradıcılıq mərkəzinin və Radio UNEC-in imkanlarından yararlanmağa səsləyib.
Sonda rektor tələbələr maraqlandıran sualları cavablandırıb. SABAH tələbələri əsasən xaricdə təhsil və karyera imkanları ilə maraqlanıblar, özünü inkişafla bağlı təkliflərlə çıxış ediblər. Tələbələr ingilis dilində təhsil aldıqlarına baxmayaraq, SABAH qruplarında dövlət dilinin də yüksək səviyyədə tədris olunduğundan məmnunluqlarını bildiriblər.
Qeyd: Yeni tədris ilində SABAH qruplarına 264 tələbə qəbul olunub. Ümumilikdə isə UNEC-in SABAH qruplarında 483 tələbə təhsil alır.

SABAH Students have again preferred UNEC
Rector of Azerbaijan State University of Economics (UNEC), Professor Adalat Muradov met with newly enrolled students of SABAH Group in a new academic year.
Rector noted that UNEC is a leader for the number of students in SABAH Groups. Highlighting that our priority is to make UNEC a world- class university Rector spoke about the work done in this direction and goals. Emphasizing the application of innovations to education, he delivered the information about the “E-University”. Rector stressed the priority of providing the quality education meeting the requirements of labor market. Talking about the reforms implemented in this direction Rector touched the issue of involving cadres educated abroad to UNEC. He pointed that 121 instructors were attracted to UNEC the last academic year. 68 of them got their degrees in America, Europe and Canada.
Rector recommended the students to participate in the exchange programs informing them about the international relations of UNEC. He spoke about the creation of conditions for the realization of student initiatives. Delivering the information about the Innovative Business Incubator established in this regard, Rector proposed to realize their start- up projects here. At the same time he urged them to take the advantage of the opportunities of UNEC Creative Center and Radio UNEC.
In the end Rector responded the students’ questions. SABAH students were generally interested in education abroad and career opportunities; made proposals on self- development. Although they are trained in English the students expressed satisfaction with teaching our state language in a high level.
Note: 264 students were enrolled to SABAH Groups in the new academic year. 483 students are getting trained in SABAH Groups of UNEC as a whole.