Şəhid anası: Övladımdan qalan əşyaları UNEC-in muzeyinə hədiyyə edəcəm
UNEC-in şəhid tələbəsi Baxış Hüseynovun ailə üzvləri ali təhsil ocağına gələrək, burada ucaldılan Memorial-Xatirə Kompleksini ziyarət ediblər. Şəhidin anası Diləfruz xanım və bacıları Könül, Afət, Aynur Hüseynovalar UNEC-in arxivində saxlanılan şəhidin şəxsi işi ilə tanış olub, onun ali təhsil ocağına qəbul olunarkən yazdığı imtahan vərəqəsini gözdən keçiriblər.
Şəhidin ailə üzvləri onunla bağlı xatirələrini də dilə gətiriblər.
Könül Hüseynova: Qardaşım çox zarafatcıl, həyat dolu insan idi. Onu ancaq üzündə təbəssümü ilə xatırlayırıq. Təhsilini yarımçıq qoyub, müharibəyə yollandı. İl yarım ən ağır döyüşlərdə iştirak etdi. Odun alovun içindən bir neçə saatlığa vaxt tapıb evə gələndə də öz zarafatlarından qalmır, mütləq üzümüzü güldürürdü… Onunla birlikdə həyatımızdan o sevinc, o gülüş də getdi…
Afət Hüseynova: Baxış çox qorxmaz, cəsur oğlan idi. Evə gələndə heç vaxt döyüşlərdən danışmaz, daha çox şən əhvalda görünməyə cəhd edər, ürəyimizi sevindirməyə çalışardı. Onun haqqında ancaq döyüşçü yoldaşlarından eşidib bilərdik… Elə necə şəhid olması barədə də xilas etdiyi 8 yoldaşından xəbər ala bildik… Ağır döyüşlərdə düz 8 nəfər döyüşçü yoldaşını xilas edərək, onların gözü qarşısında, qəhrəmancasına həlak olub…
Aynur Hüseynova: Mən ailənin sonbeşiyiyəm. Baxışla 11 yaş fərqimiz var idi. Mənə qədər evin kiçiyi o olmuşdu, ailənin bütün sevgisini, xüsusi diqqətini görmüşdü. Həmin sevgi və qayğını daima mənə göstərirdi. Bu gün kimi xatırlayıram, valideynlərim işdə, bacı-qardaşım məktəbdə olanda saçlarımı Baxış darayıb, hörərdi ki, səliqəsiz, baxımsız uşaq kimi görünməyim… Baxışın sığalını bu gün də saçlarımda hiss edirəm…
Diləfruz Hüseynova: Atası da, böyük qardaşı da bu ali məktəbin məzunu olublar. Mən mühasibəm. Baxış da mühasib olmağı çox arzulayırdı. Elə məktəbi bitirən kimi də öz biliyi ilə ali məktəbə qəbul olundu. Tələbə olmaq arzusu nə qədər böyük olsa da, oğlum tələbəliyi çox yaşaya bilmədi. Elə birinci kursda oxuyanda təhsilini yarımçıq qoyub, döyüşə yollandı. Ana, müharibə qurtarandan sonra oxuyaram. İndi əsas olan odur ki, torpaqlarımızı düşməndən qoruyaq. Əgər torpaqlarımızı qoruya bilməyəcəyiksə, onda bizim oxumağımızın, ali təhsil almağımızın nə mənası var deyirdi…
Baxış Hüseynovun UNEC-də xatirəsinin əbədiləşdirilməsini yüksək qiymətləndirən şəhid anası övladından yadigar saxladığı əşyaları da universitetin muzeyinə hədiyyə edəcəyini bildirib: “Biz dünyadan köçüb gedəcəyik, amma universitet daima qalacaq. Buradan minlərlə gəncin yolu keçəcək. Oğlumun xatirəsini uca tutursunuz, onun əşyalarını da göz bəbəyi kimi qoruyacağınızdan əminəm. Buna görə də UNEC-in əbədi tələbəsi Baxış Hüseynovdan qalan xatirə əşyaları muzeyinizə hədiyyə edəcəyəm”.

Martyr’s Mother: I will present my son’s belongings to UNEC’s museum
UNEC’s martyr student Bakhish Huseynov’s family members came to higher education institution and visited the Memorial Complex erected here. Martyr’s mother Dilafruz khanum and his sisters Konul, Afat and Aynur Huseynovas got acquainted with martyr’s personal portfolio and looked through the exam list he wrote within his studies.
Martyr’s family members spoke their memories.
Konul Huseynova: My brother was a very playful, full of life person. We remember him with a smile on his face. He left his education incomplete and went to war. He participated in heavy battles for a year and a half. He was prankish even when he could leave the battles for an hour and came home… The delight, the laughter has also left our lives with him.
Afat Huseynova: Bakhish was a very fearless and brave person. He never spoke about the fights; wanted to seem cheerful and tried to gladden us. We heard about him from only his friends. We heard the news about his death from 8 friends of him he saved. He heroically saved 8 fellow warriors and died after…
Aynur Huseynova: I am the last child of the family. We had 11 years of difference. He was the last child before me and always took care of me. I remember Bakhish combed my hair when my parents and sisters were at work… I feel Bakhish’s sleeking on my hair even today.
Dilafruz Huseynova: His father and elder brother were this university’s graduates. I am an accountant. Bakhish also dreamt to become an accountant. He entered the higher institution directly after completing the school. My son could not live his student life. He left the education uncompleted and went to front. He said “I will study after the war; the main task is today to protect our lands from enemies. There is no meaning of our study if we cannot protect our lands…”
Martyr’s mother highly evaluated UNEC’s attention to his son’s memory and promised to present his son’s belongings to university museum: “We also will leave this world, but the university will stay. Thousands of young people will study here. You honor my son’s memory and I am sure that you will save his belongings properly. Therefore, I will introduce UNEC’s eternal student Bakhish Huseynov’s items to the university museum.