Şəhid anası: Övladımdan qalan əşyaları UNEC-in muzeyinə hədiyyə edəcəm
UNEC-in şəhid tələbəsi Baxış Hüseynovun ailə üzvləri ali təhsil ocağına gələrək, burada ucaldılan Memorial-Xatirə Kompleksini ziyarət ediblər. Şəhidin anası Diləfruz xanım və bacıları Könül, Afət, Aynur Hüseynovalar UNEC-in arxivində saxlanılan şəhidin şəxsi işi ilə tanış olub, onun ali təhsil ocağına qəbul olunarkən yazdığı imtahan vərəqəsini gözdən keçiriblər.
Şəhidin ailə üzvləri onunla bağlı xatirələrini də dilə gətiriblər.
Könül Hüseynova: Qardaşım çox zarafatcıl, həyat dolu insan idi. Onu ancaq üzündə təbəssümü ilə xatırlayırıq. Təhsilini yarımçıq qoyub, müharibəyə yollandı. İl yarım ən ağır döyüşlərdə iştirak etdi. Odun alovun içindən bir neçə saatlığa vaxt tapıb evə gələndə də öz zarafatlarından qalmır, mütləq üzümüzü güldürürdü… Onunla birlikdə həyatımızdan o sevinc, o gülüş də getdi…
Afət Hüseynova: Baxış çox qorxmaz, cəsur oğlan idi. Evə gələndə heç vaxt döyüşlərdən danışmaz, daha çox şən əhvalda görünməyə cəhd edər, ürəyimizi sevindirməyə çalışardı. Onun haqqında ancaq döyüşçü yoldaşlarından eşidib bilərdik… Elə necə şəhid olması barədə də xilas etdiyi 8 yoldaşından xəbər ala bildik… Ağır döyüşlərdə düz 8 nəfər döyüşçü yoldaşını xilas edərək, onların gözü qarşısında, qəhrəmancasına həlak olub…
Aynur Hüseynova: Mən ailənin sonbeşiyiyəm. Baxışla 11 yaş fərqimiz var idi. Mənə qədər evin kiçiyi o olmuşdu, ailənin bütün sevgisini, xüsusi diqqətini görmüşdü. Həmin sevgi və qayğını daima mənə göstərirdi. Bu gün kimi xatırlayıram, valideynlərim işdə, bacı-qardaşım məktəbdə olanda saçlarımı Baxış darayıb, hörərdi ki, səliqəsiz, baxımsız uşaq kimi görünməyim… Baxışın sığalını bu gün də saçlarımda hiss edirəm…
Diləfruz Hüseynova: Atası da, böyük qardaşı da bu ali məktəbin məzunu olublar. Mən mühasibəm. Baxış da mühasib olmağı çox arzulayırdı. Elə məktəbi bitirən kimi də öz biliyi ilə ali məktəbə qəbul olundu. Tələbə olmaq arzusu nə qədər böyük olsa da, oğlum tələbəliyi çox yaşaya bilmədi. Elə birinci kursda oxuyanda təhsilini yarımçıq qoyub, döyüşə yollandı. Ana, müharibə qurtarandan sonra oxuyaram. İndi əsas olan odur ki, torpaqlarımızı düşməndən qoruyaq. Əgər torpaqlarımızı qoruya bilməyəcəyiksə, onda bizim oxumağımızın, ali təhsil almağımızın nə mənası var deyirdi…
Baxış Hüseynovun UNEC-də xatirəsinin əbədiləşdirilməsini yüksək qiymətləndirən şəhid anası övladından yadigar saxladığı əşyaları da universitetin muzeyinə hədiyyə edəcəyini bildirib: “Biz dünyadan köçüb gedəcəyik, amma universitet daima qalacaq. Buradan minlərlə gəncin yolu keçəcək. Oğlumun xatirəsini uca tutursunuz, onun əşyalarını da göz bəbəyi kimi qoruyacağınızdan əminəm. Buna görə də UNEC-in əbədi tələbəsi Baxış Hüseynovdan qalan xatirə əşyaları muzeyinizə hədiyyə edəcəyəm”.

Мать шехида: Вещи своего сына я передам в музей UNEC
Члены семьи студента-шехида UNEC Бахыша Гусейнова побывав в высшем учебном заведении, посетили возвышающийся здесь Мемориально-памятный комплекс. Мать шехида Диляфруз ханум, сестры Кёнуль, Афет, Айнур Гусейновы ознакомились с личным делом шехида, которое хранится в архиве, просмотрели экзаменационный лист, написанный им при поступлении в высшее учебное заведение.
Члены семьи шехида поделились воспоминаниями о нем.
Кёнуль Гусейнова: Мой брат был человеком с большим юмором и полон жизни. Мы вспоминаем его только с улыбкой на лице. Он оставил учебу и отравился на войну. Полтора года участвовал в самых тяжелых боях. Когда на несколько часов забегал домой, он не переставал шутить, всегда смешил нас… Вместе с ним у нас из жизни ушли радость и веселье….
Афет Гусейнова: Бахыш был очень отважным и бесстрашным. Когда он приходил домой, никогда не говорил о боях, больше всего рассказывал интересные истории, старался порадовать нас. О нем мы узнавали только от его товарищей. О том как он стал шехидом мы узнали из рассказов 8 товарищей, которых он спас…. В тяжелых боях, спасая жизнь 8 товарищам по бою, героически погиб на глазах у них….
Айнур Гусейнова: Я являюсь самой младшей в семье. У нас с Бахышем 11 лет разница в возрасте. До меня самым младшим в семье был он, все время окружен любовью всей и особым вниманием. Всю эту любовь и заботу он проявлял ко мне. Как сейчас помню, когда родители были на работе, а брат и сестры в школе, волосы мне расчесывал Бахыш. Он расчесывал мои волосы, заплетал в косы, чтобы я не выглядела неухоженным ребенком… Я и сегодня чувствую руки, которыми ласкал мои волосы Бахыш…
Диляфруз Гусейнова: Отец и старший брат Бахыша являются выпускниками этого учебного заведения. Я работаю бухгалтером. Бахыш тоже хотел стать бухгалтером. Сразу после окончания школы своими знаниями поступил в высшее учебное заведение. Несмотря на то, что желание стать студентом у моего сына было очень большим, он не смог долго прожить будучи студентом. Уже на первом курсе, оставив учебу, отправился в бой. Он говорил мне: «Мама, я продолжу учебу после окончания войны. Сейчас важным является защита наших земель от врага. Если мы не сможем защитить наши земли, тогда нет никакого смысла учиться и получить высшее образование…»
Мать шехида, высоко оценив увековечение памяти Бахыша Гусейнова в UNEC, отметила, что вещи, которые она хранила как память о сыне, передаст в музей университета: «Мы покинем этот мир, однако университет останется вечно. Отсюда пройдет путь тысячи молодых людей. Вы высоко чтите память моего сына и я уверена, что и вещи его будете хранить как зеницу ока. Поэтому вещи, которые я храню как память о вечном студенте UNEC Бахыше Гусейнове я передам в музей».