Pa__ayeva M__h__bb__tt.e.d., prof. Paşayeva Məhəbbət Tofiq qızı
1987-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indi Bakı Dövlət Universiteti) tarix fakültəsini fərqlənmə diplomu ilə bitirib, həmin ildən АМЕА-nın Tarix İnstitutunun Arxeologiya və Etnoqrafiya Sektorunda elmi fəaliyyətə başlayıb. 1988-ci ildən elmi tədqiqatlarını  Moskvada,  SSRİ EA N.N.Mikluxo-Maklay adına Etnoqrafiya İnstitutunda davam etdirib.
2000-ci ildə namizədlik, 2013-cü ilin aprelində doktorluq dissertasiyasını (“Azərbaycanlıların adət və inancları” mövzusunda) müdafiə edib.
Tarix elmləri doktorudur.
2000-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində işləyir. 2006-cı ildən “Azərbaycan tarixi” kafedrasının dosenti, 2015-ci ildən “Azərbaycan tarixi” kafedrasının professoru vəzifəsində çalışıb.
2013-2014-cu illərdə Frankfurt-Main Johann Wolfgang Goethe Universitetinin “Khinalug Documentation Project” layihəsində iştirak edib, layihə çərçivəsində “The History and Etnography of Shahdagh Peoples” adlı monoqrafiyası ingilis dilində nəşr olunub.
2015-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun əsas qrant müsabiqəsinin layihənin rəhbəri  kimi qalibi olub.
Xarici və respublika jurnallarında nəşr edimiş 100-dək elmi əsərin, o cümlədən 4 monoqrafiyanın (biri xaricdə nəşr olunmaqla) və  2 metodik vəsaitin  müəllifidir. Türkiyə, İngiltərə, İtaliya, Rusiya, Belarusda keçirilən bir sıra beynəlxalq konfranslarda  iştirak edib.
“Qədim dünya ölkələrinin iqtisadi tarixi”  və “Şimali Azərbaycan XX əsrin əvvəllərində” mövzusunda 2 metodik vəsaitin, 3 monoqrafiyanın, 50-dək elmi məqalənin müəllifidir.

Pa__ayeva M__h__bb__t
В 1987 году окончила исторический факультет Азербайджанского государственного университета (ныне Бакинский государственный университет) с дипломом отличия  и сразу приступила к научной деятельности в Секторе археологии и этнографии Института истории НАНА.  С 1988 года продолжила исследования в Москве, в Институте этнографии имени Н.Н.Миклухо-Маклая АН СССР.
В 2000 году защитила кандидатскую, в апреле 2013 года докторскую диссертацию на тему «Азербайджанские обычаи и верования».
Доктор исторических наук.
С 2000 года работает в Азербайджанском государственном экономическом университете. С 2006 года работает на кафедре «История Азербайджана» на должности доцента,  с 2015 года на должности профессора.
В 2013-2014 годах принимала участие в проекте «Khinalug Documentation Project» во Франкфуртском университете имени И.В.Гёте, в рамках проекта была опубликована монография на английском языке под названием «The History and Etnography of Shahdagh Peoples».
В 2015 году как руководитель проекта стала победителем главного Грантового конкурса Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики.
Является автором более 100 научных работ, опубликованных в зарубежных и республиканских журналах, в том числе 4 монографий (одна опубликована за рубежом) и 2 методических пособий. Принимала участие в ряде международных конференций, проходящих в Турции, Англии, Италии, России, Белоруссии.
Автор 2 методических пособий на темы «Экономическая история стран древнего мира» и «Северный Азербайджана в начале XX века», 3 монографий, около 50 научных статей.