Pa__ayeva M__h__bb__tt.e.d., prof. Paşayeva Məhəbbət Tofiq qızı
1987-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indi Bakı Dövlət Universiteti) tarix fakültəsini fərqlənmə diplomu ilə bitirib, həmin ildən АМЕА-nın Tarix İnstitutunun Arxeologiya və Etnoqrafiya Sektorunda elmi fəaliyyətə başlayıb. 1988-ci ildən elmi tədqiqatlarını  Moskvada,  SSRİ EA N.N.Mikluxo-Maklay adına Etnoqrafiya İnstitutunda davam etdirib.
2000-ci ildə namizədlik, 2013-cü ilin aprelində doktorluq dissertasiyasını (“Azərbaycanlıların adət və inancları” mövzusunda) müdafiə edib.
Tarix elmləri doktorudur.
2000-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində işləyir. 2006-cı ildən “Azərbaycan tarixi” kafedrasının dosenti, 2015-ci ildən “Azərbaycan tarixi” kafedrasının professoru vəzifəsində çalışıb.
2013-2014-cu illərdə Frankfurt-Main Johann Wolfgang Goethe Universitetinin “Khinalug Documentation Project” layihəsində iştirak edib, layihə çərçivəsində “The History and Etnography of Shahdagh Peoples” adlı monoqrafiyası ingilis dilində nəşr olunub.
2015-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun əsas qrant müsabiqəsinin layihənin rəhbəri  kimi qalibi olub.
Xarici və respublika jurnallarında nəşr edimiş 100-dək elmi əsərin, o cümlədən 4 monoqrafiyanın (biri xaricdə nəşr olunmaqla) və  2 metodik vəsaitin  müəllifidir. Türkiyə, İngiltərə, İtaliya, Rusiya, Belarusda keçirilən bir sıra beynəlxalq konfranslarda  iştirak edib.
“Qədim dünya ölkələrinin iqtisadi tarixi”  və “Şimali Azərbaycan XX əsrin əvvəllərində” mövzusunda 2 metodik vəsaitin, 3 monoqrafiyanın, 50-dək elmi məqalənin müəllifidir.

Pa__ayeva M__h__bb__t
In 1987 she graduated with honors from the History faculty of Azerbaijan State University (now Baku State University) and began her research activity in the Archeology and Ethnography Sector at the Institute of History of   ANAS. Since 1988 she has continued her scientific research in Moscow, Institute of Ethnography named after Miklouho-Maclay of the Academy of Sciences of the SSR.
In 2000 she defended her candidate thesis, but in 2013 her doctoral thesis   (“Traditions and beliefs of Azerbaijanis”) on April 2013.
She is a doctor of historical sciences.
She has been working at the Azerbaijan State   University of Economics since 2000. Since 2006 she has been working as an Associate Professor of the department of “History of Azerbaijan”, since 2015 – Professor of the department of “History of Azerbaijan”.
In 2013-2014, she participated in the Khinalug Documentation Project of the Johann Wolfgang Goethe University in Frankfurt-Main, within which the monograph “The History and Ethnography of Shakhdagh Peoples” was published in English.
In 2015 she was the winner of the main grant competition of the Science Development Fund under the President of the Republic of Azerbaijan as the project manager.
She is the author of more than 100 scientific works published in foreign and national journals, including 4 monographs (one published abroad) and 2 methodical manuals. She has participated in several international conferences in Turkey, England, Italy, Russia and Belorussia.
She is the author of 2 methodical manuals on “Economic history of ancient world countries” and “Northern Azerbaijan at the beginning of the 20th century”, 3 monographs, and 50 scientific articles.