M__h__mm__d__li Nuriyev (2)tex.e.d., prof. Nuriyev Məhəmmədəli Nurəddin oğlu
1969-1979-cu illərdə həmin kənddə orta təhsili başa vurduqdan sonra 1980-1982-ci illərdə hərbi xidmətə qulluq edib.
1982-ci ildə Ç.İldrim adına Azərbaycan Politexnik İnstitutunda müsabiqədənkənar yolla imtahan verərək təhsil almaq üçün Y.Axunbabayev adına Daşkənd Toxuculuq və Yüngül Sənaye İnstitutunun hazırlıq fakultəsinə göndərilib. 1983-cü ildə həmin instituta  qəbul olunub, 1988-ci ildə həmin institutu bitirərək  mühəndis-mexanik ixtisasına yiyələnib.
1988-ci ildə Azərbaycan Təhsil Nazirliyinin təyinatı ilə  Azərbaycan Texnologiya İnstitutunun elmi-tədqiqat şöbəsində laborant vəzifəsində əmək fəaliyyətinə başlayıb. Üç ildən sonra Azərbaycan Təhsil Nazirliyi tərəfindən Daşkənd Toxuculuq və Yüngül Sənaye İnstitutunun məqsədli aspiranturasına göndərilib və 1994-cü ilin sentyabrında  “Çarpaz sarınan bağlamaların strukturlarına effektli nəzarət üsulu yaratmaq məqsədi ilə onların əmələgəlmə proseslərinin tədqiqi” mövzusunda namizədlik dissertasiya işini müvəffəqiyyətlə müdafiə edərək texnika elmləri namizədi elmi dərəcəsinə layiq görülüb.
1994-1998-ci illərdə Azərbaycan Texnologiya İnstitutunun “Əmək fəaliyyətinin təhlükəsizliyi” kafedrasında saat hesabı müəllim kimi çalışıb.
1998-2000-ci illərdə Bakı Dövlət Əmtəəşünaslıq Kommersiya İnstitutunun “Standartlaşdırma və sertifikasiya”  kafedrasında assistent, dosent; 2000-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Standartlaşdırma və sertifikasiya” kafedrasının dosenti olub.
2001-2004-cü illərdə İqtisad Universitetinin Kommersiya, 2004-2006-cı illərdə isə Texnologiya və dizayn fakültəsində dekan müavini işləyib.
2010-cu ilin sentyabr ayında 05.19.01- “Toxuculuq və yüngül sənaye istehsalının materialşünaslığı” ixtisası üzrə “Toxuculuq bağlamalarının strukturuna və xassələrinə nəzarət metodları və vasitələrinin işlənməsi” mövzusunda doktorluq dissertasiya işini müvəffəqiyyətlə müdafiə edərək texnika elmləri doktoru elmi dərəcəsinə layiq görülüb.
Hazırda UNEC-in professorudur.
112 elmi əsərin, o cümlədən 1 ixtiranın, 2 monoqrafiyanın, 6 patentin, 3 dərs vəsaitinin, 17 tədris proqramının, 83 elmi məqalənin müəllifidir. Məqalələrinin əksəriyyəti İvanova, Kostroma, Tambov, Voloqda, Daşkənd, Tiflis və Bakı şəhərlərində çap olunub. Elmi tədqiqatların nəticələri Azərbaycan Respublikasının Gəncə və  Rusiya Federasiyasının  Kostroma şəhərində tətbiq olunub.

Родился 24 февраля 1962 года в селе Алыджанлы Зардабского района.
В 1969-1979 годах после завершения среднего образования в 1980-1982 годах находился на военной службе
В 1982 году для получения образования вне конкурса в Азербайджанском политехническом институте им.Дж.Ильдрыма был направлен на подготовительный факультет в Ташкентский институт ткачества и легкой промышленности им.Я.Ахунбабаева. В 1983 году поступил в указанный институт в 1988 году окончив, овладел специальностью инженера-механика.
В 1988 году по направлению Министерства образования Азербайджана приступил к трудовой деятельности в качестве лаборанта в Азербайджанском технологическом институте. Спустя три года по направлению Министерства образования Азербайджана был направлен в целевую магистратуру Ташкентского института ткачества и легкой промышленности и в сентябре 1994 года защитил диссертацию на тему «С целью создания эффективного метода контроля структуры посылок исследование процесса их возникновения».
В 1994-1998 годах работал на кафедре «Безопасность трудовой деятельности» Азербайджанского технологического института преподавателем почасовой оплате.
*В 1998-2000 годах работал ассистентом, доцентом на кафедре «Стандартизация и сертификация» Бакинского государственного товароведно-коммерческого института.
С 2000 года работает на должности доцента, профессора кафедры «Стандартизация и сертификация» Азербайджанского государственного экономического университета.
В 2001-2004 годах работал заместителем декана Коммерческого факультета, в 2004-2006 годах факультета Технологии и дизайна Экономического университета.
В сентябре 2010 года успешно защитив докторскую диссертацию по специальности 05.19.01- «Материаловедение производства ткачества и легкой промышленности» на тему «Разработка методов контроля и средств структур и свойств посылок ткачества», был признан ученой степени доктора технических наук.
В настоящее время является профессором UNEC.
Автор 112 научных трудов, в том числе 1 изобретения, 2 монографий, 6 патентов, 3 учебных пособий, 17 учебных программ, 83 научных статей. Большинство статей были опубликованы в городах Иванова, Кострома, Тамбов, Вологда, Ташкент, Тбилиси и Баку. Результаты научных исследований были применены в городе Гяндже Азербайджанской Республики и в городе Костроме Российской Федерации.