Nusret.mtex.e.n. dos. Qurbanov Nüsrət Heydər oğlu
1950-ci ildə Qərbi Azərbaycanda Mehri rayonunun Nüvədi kəndində anadan olmuşdur. Orta məktəbi Nüvədidə qızıl medalla bitirmişdir.
1972-ci ildə Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunu fərqlənmə (qırmızı) diplomu ilə bitirmişdir.
1974-1978-ci illərdə Moskvada əyani aspiranturada oxumuşdur. 1979-cu ildə G.V.Plexanov adına Moskva Xalq Təsərrüfatı İnstitutunun Qida texnologiyası fakültəsində “İaşə məhsullarının texnologiyası” ixtisası üzrə bitki xammalında pektin maddələrinin tədqiqinə həsr olunmuş namizədlik dissertasiyası müdafiə etmişdir.
Bir sıra institut və universitetlərdə assistent vəzifəsindən dosent vəzifələrinə kimi çalışmışdır. 2000-2014-cü illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində “Qida məhsulları texnologiyası” kafedrasının müdiri olmuşdur.
2003-cü ildə Berlin Texniki Universitetinin Qida məhsullarının texnologiyası və qida kimyası institutunda beynəlxalq DAAD təşkilatının qrantı ilə tədqiqatlar aparmış, nar cecəsində pektin maddələrinin tədqiqi, səhləbdən (orxideya) alınan salepin tədqiqi və nar yağının alınması və s. üzrə elmi tədqiqatlar aparmışdır. 2 məqaləsi (2005) Almaniyada alman alimləri ilə birlikdə dərc olunmuşdur.
2006-cı ildə beynəlxalq İSESKO təşkilatının elmi müsabiqəsinin iştirakçısı olmuşdur. 2002-ci ildən doktorluq dissertasiyası üzərində çalışmış, bitki xammalından funksional komponentlər və məhsulların alınması texnologiyalarını işləyib hazırlamışdır.
230-a qədər elmi-metodiki əsərlər dərc etdirmişdir. Doktorluq mövzusu üzrə 100-dən çox elmi-metodik vəsait dərc etdirmiş, o cümlədən 12 dərslik, 40 məqalə, 2 monoqrafiyası çapdan çıxmışdır. 8 ixtirası (patent) vardır. 40-dan çox beynəlxalq elmi konfranslarda iştirak etmişdir. Əsərləri Rusiya, Ukrayna, Belarusiya, Almaniya (2005), ABŞ (2018-2020), Braziliyada (2020) dərc olunmuşdur. 3 nəfərin dissertasiya rəhbəri olmuşdur.
O, eyni zamanda həm də şairdir. 3 şeir kitabı və 6 hekayəsi Bakıda dərc olunmuşdur.
2016-cı ildə “Tərəqqi” dövlət medalı, 2017-ci ildə respublikanın qabaqcıl təhsil işçisi döş nişanı ilə təltif edilmişdir. 1 oğlu və 2 nəvəsi vardır.
Hazırda Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) “Qida məhsullarının texnologiyası” kafedrasının dosentidir. Magistr və namizədlik dissertasiyalarına rəhbərlik edir, 2 dərslik və 2 monoqrafiyanı çapa hazırlayır. N.H.Qurbanovun son illər apardığı elmi tədqiqatlar perspektiv bitki xammalından zülal və pektin preparatlarının alınması, yerli at paxlası (Faba Vulgaris Moench) dənindən bioaktivləşdirmə (cücərdilmə) üsulu ilə funksional xassəli kompozisiyalar alınması və onların müasir qida texnologiyalarında tətbiqi ilə əlaqədardır.

Nusrat Haydar Gurbanov was born in 1950 in the village of Nuvedi, located in the foothills of the Mehri region of Western Azerbaijan, with icy springs. He graduated from high school in Nuvadi with a gold medal.
In 1972 he graduated from the Azerbaijan Institute of National Economy with honors (red) diploma.
He studied full-time postgraduate studies in Moscow (1974-1978). In 1979 he defended his dissertation on the study of pectin in plant raw materials at the Faculty of Food Technology of the Moscow Institute of National Economy named after G.V Plekhanov, specialty “Technology of food products.”
He worked at a number of institutes and universities from assistant to associate professor. In 2000-2014 he was the head of the “Food Technology” department at the Azerbaijan State University of Economics.
In 2003, he conducted research at the Institute of Food Technology and Food Chemistry of the Technical University of Berlin with a grant from the international organization DAAD, research on pectin in pomegranate, salepine from orchids and pomegranate oil, etc. 2 articles (2005) were published in Germany together with German scientists.
In 2006 he participated in the scientific competition of the international organization ISESCO. Since 2002 he has been working on his doctoral dissertation, developed functional technologies and technologies for obtaining plant components from raw materials.
He has published more than 230 scientific and methodological works. He has published more than 100 scientific and methodological materials on doctoral topics, including 12 textbooks, 40 articles, 2 monographs. He has 8 inventions (patents). He has participated in more than 40 international scientific conferences. His works have been published in Russia, Ukraine, Belarus, Germany (2005), USA (2018-2020), Brazil (2020). He has supervised 3 dissertations.
In 2016, he was awarded the state medal “Progress”, in 2017 he was awarded the badge of the leading educator of the republic. He has 1 son and 2 grandchildren.
He is currently an associate professor of “Food Technology” at the Azerbaijan State University of Economics (UNEC). Supervises master’s and PhD dissertations, prepares 2 textbooks and 2 monographs for publication. N.H Gurbanov’s recent research is related to the production of protein and pectin preparations from promising plant raw materials, the production of functional compositions from local horse beans (Faba Vulgaris Moench) by bioactivation (germination) and their application in modern food technologies.