19.10.2020-ci il tarixindən “Texnoloji maşınlar və sahə avadanlıqları” kafedrası ləğv edilmişdir.
“Ekspertiza və standartlaşdırma” fakültəsinin “İstehlak mallarının ekspertizası”, “Standartlaşdırma və sertifikasiya“, “Qida məhsullarının texnologiyası”“Texnoloji maşınlar və sahə avadanlıqları” və “Fizika və kimya” kafedraları ləğv edilmiş və “Mühəndislik” fakültəsi, “Mühəndislik və tətbiqi elmlər” kafedrası yaradılmışdır.
“Texnoloji maşınlar və sahə avadanlıqları” kafedrası 1993-cü ildə Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin 47 saylı qərarı ilə Bakı Əmtə­əşünaslıq-Kommersiya İnstitutunda yaradılmışdır. 2000-ci ilin iyun ayından Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Tex­nologiya və Dizayn fakültəsinin nəzdində fəaliyyət göstərir. Kafedrada Texnoloji maşınlar və avadanlıqlar mühəndisliyi istiqamətində toxu­culuq, yüngül sənaye və məişət xidmətinin texnoloji maşınlar və avadanlıqlar mühəndisliyi və yeyinti sənayesi, iaşə və ticarətin texnoloji maşınlar və avadanlıqlar mühəndisliyi ixtisasları üzrə mütə­xəssislər hazırlanır.
Yarandığı gündən indiyədək kafedraya texnika elmləri doktoru, professor Məzahir Fərzəliyev rəh­bərlik edir.
Bu kafedranın bazasında sonralar “Standartlaşdırma və sertifi­kasiya”, “Dizayn” kafedraları yaradılmışdır.
Kafedrada “Maşın və mexanizmlər nəzəriyyəsi”, “Maşın hissələri” fənləri üçün laboratoriya və “Tərsimi həndəsə və mühəndis qrafikası”, “Nəzəri mexanika” fənləri üçün ixtisaslaşmış kabinet və auditoriyalar yaradılmışdır.
Kafedranın “H.Z.Tağıyev adına Toxucu Tikiş Sənaye Kombinatı” ASC-də filialı fəaliyyət göstərir. İxtisas fənləri üzrə laboratoriya məşğələ dərsləri, istehsalat və ixtisas təcrübələri bu filialda keçirilir.
Kafedrada tədris prosesini təşkil etmək üçün Dövlət standartları, tədris proqramları və tədris planları hazırlanmışdır. Tədris olunan bütün fənlər üzrə proqramlar nəşr edilmişdir. Tədrisin təşkilini yaxşılaşdırmaq üçün kafedrada 6 dərslik, 10 dərs vəsaiti, 10-dan artıq metodik göstəriş, 1 monoqrafiya, 200-dən artıq elmi-metodik məqalə yazılmışdır.
Kafedra respublika ali məktəblərinin (ATU, ANA, ADDA) uyğun kafedraları ilə sıx əlaqə saxlayır. Həmçinin REA-nın Maşın­şünaslıq İnstitutu, Ege Universiteti (Türkiyə), Moskva Dizayn və Texnologiya Universiteti, Sankt-Peterburq Texnologiya və Dizayn Uni­versiteti ilə əməkdaşlıq edir. Göstərilən universitetlərin və kafed­raların əməkdaşları ilə birlikdə fənn proqramları, dərsliklər, dərs vəsait­ləri yazılır. Elmi məqalələrə, namizədlik və doktorluq dissertasiya­larına rəylər verilir. Kafedra “Beynəlxalq maşın və mexanizmlər nəzə­riyyəsi” təşkilatının (İFT MM) üzvüdür.
Kafedrada “Toxuculuq, yüngül, yeyinti sənayesi, məişət xidməti və ticarət sahələrində yeni texnologiyaların, avtomat maşınların hesabla­n­ması və layihələndirilməsi metodlarının işlənməsi” mövzusunda elmi tədqiqat işi yerinə yetirilir. Aparılmış tədqiqatlar nəticəsində fasiləsiz üsulla parça istehsal edən TMM tipli çoxəsnəkli toxucu maşınının parça­əmələgətirici mexanizminin texnoloji və konstruktiv parametrlərinin təyin edilməsi üçün metodika işlənmiş və mexanizm yaradılmışdır. Fasi­ləsiz üsulla parçaəmələgəlmənin nəzəri əsasları tədqiq olunmuşdur. Tədqiqatlar nəticəsində 25 ixtiraya müəlliflik şəhadətnaməsi və patent alınmışdır.

19.10.2020 года  кафедра «Технологические машины и отраслевое оборудование»  была ликвидирована.
Кафедры «Экспертиза потребительских товаров»,  «Стандартизация и сертификация», «Технология пищевых продуктов», «Технологические машины и отраслевое оборудование» и «Физика и химия» в составе факультета «Экспертиза и стандартизация» были ликвидированы и созданы факультет «Инженерия», кафедра «Инженерия и прикладные науки».
Кафедра «Технологические машины и отраслевое оборудование» была создана в 1993 году по решению Кабинета министров Азербайджанской Республики № 47 в Бакинском товароведно-коммерческом институте. С июня 2000 года начала функционировать в Азербайджанском государственном экономическом университете при факультете «Дизайн». На кафедре готовятся специалисты в направлении Инженерии технологических  машин и оборудования по специальностям инженерные машины и оборудование для  текстильной и легкой промышленности и бытового обслуживания и инженерии оборудования и инженерии технологических машин и оборудования для пищевой промышленности, общественного питания и торговли.
Со дня создания и по настоящее время кафедрой руководит доктор технических наук, профессор Мазахир Фарзалиев.
На базе указанной кафедры позже были созданы кафедры «Стандартизация и сертификация», «Дизайн».
На кафедре для дисциплин «Теория машин и механизмов», «Машинные части» создана лаборатория, а для дисциплин «Начертательная геометрия и инженерная графика»,  «Теоретическая механика» созданы специализированные кабинеты и аудитории.
Филиал кафедры действует в ОАО «Текстильно-швейный промышленный  комбинат имени Г.З. Тагиева». Лабораторно-практические занятия по специальностям, производственная практика проходят в этом филиале. *
На кафедре для организации учебного процесса разработаны государственные стандарты, учебные программы и учебные планы. Программы по всем обучаемым дисциплинам опубликованы. Для улучшения качества обучения на кафедре разработаны 6 учебников, 10 учебных пособий, более 10 методических указаний, 1 монография, более 200 научно-методических статей.
Кафедра тесно сотрудничает с соответствующими кафедрами высших учебных заведений республики (АТУ, АНА, АГМА).  Также кафедра сотрудничает с Институтом машиноведения РАН, Эгейским институтом (Турция), Московским университетом дизайна и технологии, Санкт-Петербургским университетом технологии и дизайна. Совместно с сотрудниками указанных университетов написаны программы дисциплин, учебники, учебные пособия. Представлены отзывы на научные статьи, кандидатские и докторские диссертации. Кафедра является членом организации «Международная теория машин и механизмов».
Кафедра выполнила научно-исследовательскую работу на тему «Разработка методов расчетов и проектирования новых технологий, автоматических машин в текстильной, легкой, пищевой промышленности, в сфере бытового обслуживания и торговле. В результате исследований была разработана методика и установлен механизм для определения технологических и конструктивных параметров тканеформирующего механизма многониточного ткацкого станка типа ТММ, производящего ткань непрерывно. Были применены теоретические основы непрерывного создания ткани.  В результате исследований были получены авторские свидетельства и патенты на 25 изобретений.