UNEC alimlərinin dünya elminə töhfəsi
kitab-11494-7 — копияAzərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) rektoru professor Ədalət Muradov, UNEC-in İqtisadi Araşdırmalar Elmi Tədqiqat İnstitunun direktoru, professor Yadulla Həsənli və UNEC Biznes Məktəbinin direktoru, Harvard Universitetinin Davis Rusiya və Avroasiya Araşdırmalar Mərkəzində (Beyin Mərkəzində) oktyabr, 2017- sentyabr, 2018-ci il tarixində dəvətli tədqiqatçı, dosent Nazim Hacıyevin “Neftin dünya bazar qiyməti: təsir edən amillər və proqnozlaşdırma (“World Market Price of Oil: Impactıng Factors and Forecastıng (SpringerBriefs in Economics))” kitabı dünyanın tanınmış nəşriyyat evi və Elmi nəşrlərin Sosial-iqtisad və Təbiət Elmləri (SENSE) sahəsində resenziyalı yüksək kateqoriyalı Springer nəşriyyatı tərəfindən çap edilib.
Kitabın elmi redaktoru Harvard Biznes Məktəbinin professoru və Davis Rusiya və Avroasiya Araşdırmalar Mərkəzinin (Beyin Mərkəzi) direktoru, professor Ravi Abdelal və  Milli Məclisin iqtisadi siyasət, sahibkarlıq və sənaye komitəsinin sədri, akademik Ziyad Səmədzadə, elmi rəyçiləri isə Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin birinci vitse-prezidenti, akademik Xoşbəxt Yusifzadə və AMEA-nin İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun şöbə müdiri, AMEA-nin müxbir üzvü, İspaniya Kral Akademiyasının akademiki Qorxmaz İmanovdur.
Kitabda qlobal iqtisadiyyatda baş verən yeni tendensiyalar və çağı­rışlar fonun­da mühüm stra­­­teji əhəmiyyət daşıyan xam neftin dünya bazarlarında qiymətinə təsir edən amil­lə­r, 2020-ilə qədər neftin dünya bazar qiyməti və ilk dəfə olaraq Azərbaycan neftinin (AzərLayt) dünya bazar qiymətinin orta və uzunmüddətli dövr üçün elmi və praktik ba­xım­dan əsaslan­dırılmış proqnozlaşdırmağa imkan verən ekonometrik (ARIMA, Trend və Hibrit) model­lə­ri qurulub.

Contribution of UNEC scientists to the world science
The book titled “World Market Price of Oil: Impactıng Factors and Forecastıng (SpringerBriefs in Economics))” by the rector of Azerbaijan State University of Economics (UNEC) Adalat Muradov,  director of the Scientific-Research Institute of Economic Studies at UNEC Prof. Hasanov Yadulla Hamdulla, the director of UNEC Business School , invited researcher in Davis Center for Russian and Eurasian Studies (in the Centre for Brain Science) (from october 2017-2018 october) Associate professor  Nazim Hajiyev,  was published by the well-known publishing house of the world and the renowned Springer publishing house of the Social Sciences and Natural Sciences (SENSE) Scientific Publications.
The scientific editor of the book is the professor of Harvard Business School, the director of Davis Center for Russian and Eurasian Studies ( the Centre for Brain Science) Rawi  Abdelal, chairman of the Committee on Economic Policy, Industry and Entrepreneurship of the Milli Majlis, Academician Ziyad Samadzadeh but the scientific reviewer is the first vice president of SOCAR Khoshbaxt Yusifzade and head of department of the Institute of Management Systems of ANAS, correspondent of ANAS, academician of the Royal Academy of Sciences of Spain  Gorkhmaz Imanov.
There has been described the indicators affecting the price of crude oil in the world market which are of strategic importance in the background of new trends and summons taking place in the global economy, the world market price of oil until 2020 and for the first time   the econometric (ARIMA, Trend, and Hybrid) models of the Azerbaijani oil (AzerLife) enabling to predict   the world market price for the medium and long-term period, based on the scientific and practical implications.