UNEC alimlərinin dünya elminə töhfəsi
kitab-11494-7 — копияAzərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) rektoru professor Ədalət Muradov, UNEC-in İqtisadi Araşdırmalar Elmi Tədqiqat İnstitunun direktoru, professor Yadulla Həsənli və UNEC Biznes Məktəbinin direktoru, Harvard Universitetinin Davis Rusiya və Avroasiya Araşdırmalar Mərkəzində (Beyin Mərkəzində) oktyabr, 2017- sentyabr, 2018-ci il tarixində dəvətli tədqiqatçı, dosent Nazim Hacıyevin “Neftin dünya bazar qiyməti: təsir edən amillər və proqnozlaşdırma (“World Market Price of Oil: Impactıng Factors and Forecastıng (SpringerBriefs in Economics))” kitabı dünyanın tanınmış nəşriyyat evi və Elmi nəşrlərin Sosial-iqtisad və Təbiət Elmləri (SENSE) sahəsində resenziyalı yüksək kateqoriyalı Springer nəşriyyatı tərəfindən çap edilib.
Kitabın elmi redaktoru Harvard Biznes Məktəbinin professoru və Davis Rusiya və Avroasiya Araşdırmalar Mərkəzinin (Beyin Mərkəzi) direktoru, professor Ravi Abdelal və  Milli Məclisin iqtisadi siyasət, sahibkarlıq və sənaye komitəsinin sədri, akademik Ziyad Səmədzadə, elmi rəyçiləri isə Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin birinci vitse-prezidenti, akademik Xoşbəxt Yusifzadə və AMEA-nin İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun şöbə müdiri, AMEA-nin müxbir üzvü, İspaniya Kral Akademiyasının akademiki Qorxmaz İmanovdur.
Kitabda qlobal iqtisadiyyatda baş verən yeni tendensiyalar və çağı­rışlar fonun­da mühüm stra­­­teji əhəmiyyət daşıyan xam neftin dünya bazarlarında qiymətinə təsir edən amil­lə­r, 2020-ilə qədər neftin dünya bazar qiyməti və ilk dəfə olaraq Azərbaycan neftinin (AzərLayt) dünya bazar qiymətinin orta və uzunmüddətli dövr üçün elmi və praktik ba­xım­dan əsaslan­dırılmış proqnozlaşdırmağa imkan verən ekonometrik (ARIMA, Trend və Hibrit) model­lə­ri qurulub.

Вклад ученых UNEC в мировую науку
kitab-11494-7 — копияКнига ректора Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC), профессора Адалата Мурадова, директора Научно-исследовательского института экономических исследований UNEC Ядуллы Гасанлы и директора Школы бизнеса UNEC доцента Назима Гаджиева, который был приглашен в Центр русских и евразийских исследоваений им.Дэвиса Гарвардского университета (Центр мозга) в октябре, сентябре 2017, 2018 года под названием «Цена нефти на мировом рынке: влияющие факторы и прогнозирование» опубликована в издательском доме СЭНСЭЙ (SENSE),международной издательской компаней, специализирующейся на издании академических журналов и книг по естественно-научным направлениям Springer.
Научный руководитель книги профессор Гарвардской школы бизнеса и директор Центра русских и евразийских исследоваений им.Дэвиса Гарвардского университета (Центр мозга) профессор Рави Абделал и председатель Комитета по экономической политике, предприниматльству и промышленности, академик Зияд Самедзаде, научные резензенты первый вице-президент Государственной нефтяной компанииАзербайджанской Республики, академик Хошбахт Юсифзаде и заведующий отделом управленческих систем НАНА, член-корреспондент НАНА, академик Королевской академии Испании Горхмаз Иманов.
В книге на фоне новых тенденций и призывов, происходящих в глобальной экономике, даны факторы, влияющие на цены на нефть на мировом рынке, имеющие большое стратегическое значение, также эконометрические модели (ARIMA, Trend və Hibrit), дающие возможность на прогнозирование с научной и практической точки зрения цены нефти на мировом рынке до 2020 года и впервые азербайджанской нефти (AzərLayt) для среднего и долгосрочного оборота мировой рыночной цены.