UNEC-də Çin dili kursunu uğurla bitirən məzunlara sertifikatlar təqdim olunub
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə təşkil olunmuş distant Çin dili kurslarını uğurla bitirən məzunlara sertifikatların təqdim edilməsi mərasimi keçirilib.
Tədbirdə Çin Xalq Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri xanım Qo Min, millət vəkili Soltan Məmmədov, Konfutsi İnstitutunun direktoru Rafiq Abbasov, Pekin Xarici Dillər Universitetinin Azərbaycan dili kafedrasının müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aqşin Əliyev və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan UNEC-in prorektoru dosent Anar Rzayev 2019-cu ildən UNEC-də distant formada başlayan Çin dili kurslarının 3-cü mərhələsinin uğurla yekunlaşdığını bildirib. Çin dilinin tədrisinin bundan sonra da davam etdiriləcəyini deyən prorektor göstərdikləri dəstəyə görə Heydər Əliyev Fonduna, Çinin ölkəmizdəki səfirliyinə, Konfutsi İnstitutuna, Pekin Dövlət Universitetinə  təşəkkürünü bildirib.
Çin Xalq Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri xanım Qo Min Azərbaycanla Çin arasındakı dostluq münasibətlərinin  bütün sahələrdə olduğu kimi, təhsil sahəsində də uğurla inkişaf etdiyini deyib. Azərbaycanda Çin dilinə marağın artdığından məmnunluğunu ifadə edən xanım səfir, bunun hər iki ölkə arasındakı dostluq münasibətlərinin daha da genişlənməsinə töhfələr verəcəyini vurğulayıb. Kursu bitirən məzunları təbrik edən xanım Qo Min onları Çinə səfərə dəvət edib.
Millət vəkili Soltan Məmmədov Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın ölkədə təhsilin inkişafına göstərdiyi diqqət və qayğıdan danışıb, Fondun vitse-prezidenti Leyla xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə reallaşdırılan Çin dili kurslarının bu istiqamətdə önəmli rol oynadığını vurğulayıb. O, qeyd edib ki, layihə iki ölkə arasında yüksək səviyyədə olan iqtisadi, mədəni əlaqələrə müsbət təsir göstərəcək. Millət vəkili UNEC-də Çin dili kurslarının yüksək səviyyədə təşkilindən söz açaraq, bu ali təhsil müəssisəsinin ölkədə distant təhsil sahəsində də böyük uğurlar əldə etdiyini vurğulayıb.
Tədbirdə iştirak edən Pekin Xarici Dillər Universitetinin Azərbaycan dili kafedrasının müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aqşin Əliyev, Konfutsi İnstitutunun direktoru Rafiq Abbasov kursu uğurla bitirən məzunları təbrik edərək, layihənin Azərbaycan və Çin arasındakı dostluq münasibətlərinin daha da möhkəmlənməsinə töhfə verəcəyini bildiriblər.

В UNEC выпускникам, успешно завершившим курсы китайского языка, вручены сертификаты
В Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC), состоялась церемония вручения сертификатов выпускникам, успешно завершившим дистанционные курсы китайского языка, организованных по инициативе  Фонда Гейдара Алиева.
В мероприятии приняли участие чрезвычайный  и полномочный посол Китайской Народной Республики в нашей стране госпожа Го Мин, депутат Солтан Мамедов, директор института Конфуция Рафик Аббасов, заведующий кафедрой Азербайджанского языка Пекинского университета иностранных языков, доктор философии по филологии Агшин Алиев и другие гости.
Открыв мероприятие вступительным словом, проректор UNEC, доцент Анар Рзаев отметил, что успешно завершился 3 этап курсов китайского языка, начатого в UNEC с 2019 года в дистанционной форме. Проректор отметил, что и впредь будет проводиться обучение китайскому языку, и выразил благодарность за поддержку Фонду Гейдара Алиева, китайскому посольству в нашей стране, Пекинскому государственному университету.
Чрезвычайный и полномочный посол Китайской Народной Республики в нашей стране госпожа Го Мин выразила уверенность в том, что дружеские отношения между Азербайджаном и Китаем как и во всех сферах будут успешно развиваться и в сфере образования. Выразив удовлетворение по поводу растущего интереса китайскому языку в Азербайджане, госпожа посол подчеркнула, что это внесет большой вклад в расширение дружеских отношений между обеими странами. Госпожа Го Мин поздравила выпускников, завершивших курсы, и пригласила их посетить Китай.
Депутат Солтан Мамедов рассказал о внимании и заботе, проявленной президентом Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой развитию образования в стране, подчеркнул важную роль курсов китайского языка, реализованных по инициативе вице-президента Фонда Лейлы Алиевой. Он отметил, что проект на высоком уровне окажет положительное влияние на экономические, культурные отношения между двумя странами. Говоря о курсах китайского языка, организованных в UNEC на высоком уровне, депутат подчеркнул также большие заслуги высшего учебного заведения в стране в сфере дистанционного обучения.
Принявшие участие в мероприятии заведующий кафедрой Азербайджанского языка Пекинского университета иностранных языков, доктор философии по филологии Агшин Алиев, директор Института Конфуция Рафик Аббасов поздравили выпускников, успешно завершивших курсы, отметили, что проект внесет большой вклад в укрепление дружеских отношений между Азербайджаном и Китаем.