UNEC-də elmi tədqiqatların beynəlxalq jurnallarda dərc olunması mexanizmi açıqlanıb
UNEC-də “Elmi tədqiqat işlərinin əsas nəticələrinin beynəlxalq nüfuzlu elmi nəşrlərdə dərc olunması mexanizmi” mövzusuna həsr olunan təlim seminar keçirilib.
Elm şöbəsinin müdiri, professor Zahid Məmmədov “Elmi tədqiqat sahəsində modern universitetlər: çağırışlar və real imkanlar” mövzusunda çıxış edib. Professor yeni texnologiyaların ali təhsildə tətbiqi, təhsilin keyfiyyətinin təmin olunmasında Avropa standartlarının, ikili təhsil proqramlarının rolu və əhəmiyyətindən danışıb. O, elm və təhsilin vəhdətinin yeni tələblərə uyğun istiqamətdə aparılmasında innovasiyanı da mühüm faktor kimi qiymətləndirib. Dünya elminə inteqrasiyanın vacibliyindən danışan UNEC-in professoru “Bunun üçün elmi araşdırmalar dünya səviyyəsində olmalıdır” deyə bildirib.
“Clarivate Analytics”in Azərbaycan üzrə nümayəndəsi, elmi informasiya resursları üzrə ekspert Aygün Babazadə “Psevdo-elm: Yırtıcı jurnalları təyin etmək və onlardan sığortalanmağın yolları” barədə danışıb. O, beynəlxalq elmi jurnallarda məqalə çapı ilə bağlı mövcud problemlərdən söz açaraq, son illər ərzində istifadə olunan kibercinayətin yeni alətinə çevrilən “yırtıcı” jurnallar haqqında ətraflı məlumat verib, həmin jurnalların təyin olunması meyarlarını açıqlayıb.
Təlimdə “Applied and Computational Mathematics” beynəlxalq jurnalının aparıcı redaktoru (2002-2017), professor Yusif Qasımov əlyazmanın elmi nəşrlərdə çap olunma qaydaları, o cümlədən beynəlxalq nüfuzlu jurnallarda redaktor və rezidentlərin vəzifələrindən bəhs edib.
İqtisadiyyat Nazirliyi Elmi Tədqiqat İnstitutunun direktor müavini, professor Arzu Hüseynova isə təlim iştirakçılarını beynəlxalq nüfuzlu elmi jurnallarda məqalə qəbulu, elmi ədəbiyyatlardan istifadə qaydaları və elmi istinadlar barədə məlumatlandırıb. O, beynəlxalq elmi jurnallarda yer alan məqalələrə qoyulan tələbləri diqqətə çatdıraraq, elmi əsərlərin istinad indeksli jurnallarda dərcinin vacibliyini qeyd edib.
“Caspian European Club”un baş icraçı direktoru, vəkillər kollegiyasının üzvü Mustafa Abbasbəyli “Elmi tədqiqat nəticələrinin nəşrində hüquqi və etik qaydalar: pozuntu hallarının aşkarı və ona qarşı görülən tədbirlər” barədə iştirakçılara ətraflı məlumat verib.

В UNEC обнародован механизм публикации научно-исследовательских работ в международных журналах
В UNEC состоялся семинар, посвященный теме «Механизм издания основных результатов научно-исследовательских работ в авторитетных международных научных публикациях».
Заведующий Отделом науки, профессор Захид Мамедов выступил по теме «Современные университеты в сфере научных исследований: призывы и реальные возможности». Профессор рассказал о применении новых технологий в высшем образовании, роли и значении европейских стандартов и программ двойного образования в обеспечении качества образования.  Он оценил инновацию как важный фактор в проведении единства науки и образования соответственно новым требованиям. Говоря о значении интеграции в мировую науку, профессор подчеркнул, что «С этой целью научные исследования необходимо проводить на мировом уровне».
Представитель “Clarivate Analytics” в Азербайджане, эксперт по научно-информационным ресурсам Айгюн Бабазаде рассказала о “Псевдонауке: Пути определения и страхования от «хищнических» журналов» Коснувшись вопроса о существующих проблемах в связи с публикацией статей в международных научных журналах, она дала подробную информацию о «хищнических» журналах, которые превратились в новый инструмент используемого в последние годы киберпреступления, раскрыла критерии определения этих журналов.
На тренинге ведущий редактор международного журнала “Applied and Computational Mathematics” (2002-2017), профессор Юсиф Гасымов рассказал о правилах публикации рукописи в научных изданиях, в том числе об обязанностях редактора и рецензента в авторитетных  международных журналах.
Заместитель директора Научно-исследовательского института Министерства экономики, профессор Арзу Гусейнова дала участникам тренинга информацию о правилах приема статьи в авторитетные международные журналы, пользования научной литературой и научных ссылках. Обратив внимание на требования, предъявляемые к статьям в международных научных журналах, она отметила о важности издания научных трудов в журналах с  индексами цитирования.
Главный исполнительный директор  “Caspian European Club”, член редакционной коллегии Мустафа Аббасбейли дал участникам тренинга подробную информацию о «Правовых и этических правилах в издании результатов научных исследований: выявлении случаев нарушения и предпринимаемых мерах для их устранения».