UNEC-də “Muğam saatı”
“Yaradıcılıq qrupu”nun ilk görüşündə fakültə dekanı, dosent Asiman Quliyev bildirib ki, qrupun məqsədi xüsusi istedadı ilə fərqlənən tələbələrin asudə vaxtını daha da səmərəli təşkil etməkdir. Ayda bir dəfə “Yaradıcılıq qrupu”nun bədii-ədəbi tədbirinin keçiriləcəyini vurğulayan A.Quliyev ilk görüşün Azərbaycan klassik xalq yaradıcılığı musiqisinin əsas janrı olan “Muğam”a həsr edildiyini bildirib.
Mədəniyyətimizin qədimiliyi və zənginliyi, bunun bir parçası olan muğam haqqında tədbir iştirakçılarını məlumat verən fakültə katibi Pərviz Səmədov Azərbaycan musiqisinin dünya mədəniyyəti üçün dəyərini vurğulayıb. Bildirib ki, Azərbaycan milli musiqisi öz zənginliyi və bəşəriliyi ilə diqqət çəkir. UNESCO-nun “Bəşəriyyətin şifahi və mənəvi irsinin şedevrləri siyahısı”nda muğamın yer alması və heyrətamiz musiqi kimi diqqəti cəlb etməsi onun əzəmətindən xəbər verir.
Görüşdə Azərbaycanın qədim tarixə malik xalq musiqisi olan “Sarı Gəlin” haqqında məruzə təqdim olunduqdan sonra II kurs tələbəsi Murad Zeynalov mahnını ingilis dilində ifa edib. Mərhum sənətkar Vahid Abdullayevin həyat yoldaşı Kamilə Abdullayeva isə “Uca Dağlar” xalq mahnısını oxuyub. UNEC-in I kurs tələbəsi Yusif Cəfərzadənin ifasında muğam və xalq mahnıları professor-müəllim heyətinin marağına səbəb olub.
Xanəndə-tələbələri Səid Rüstəmov adına Xalq Çalğı Alətləri Orkestrinin solistləri Ülfət Həsənli və Ağanəbi Nəbiyev müşayət ediblər.

На факультете  Экономики UNEC приступила к деятельности «Творческая группа».
На первой встрече с «Творческим центром» декан факультета, доцент Асиман Гулиев отметил, что  целью группы является создание возможностей особо отличившимся студентам для более эффективного проведения досуга.  А.Гулиев отметил, что раз в месяц состоится художественно-литературное мероприятие «Творческой группы» и подчеркнул, что первая встреча посвящена «Мугаму», являющемуся основным жанром народного творчества азербайджанской классической музыки.
Секретарь факультета Парвиз Самедов представив участникам мероприятия информацию о мугаме, являщемуся частью нашей древней и богатой культуры, подчеркнул о ценности азербайджанской музыки для мировой культуры. Он отметил, что азербайджанская национальная музыка привлекает внимание своим богатством. Включение мугама в «Список шедевров устного и духовного  наследия человечества» UNESCOи привлечение внимания как удивительной музыки говорит о его величии.
На встрече был представлен доклад об азербайджанской музыке, имеющей древнюю историю «Сары гелин», а затем студент II курса Мурад Зейналов спел песню на английском языке.  А жена покойного мастера Вагида Абдуллаева Камиля Абдуллаева спела народную песню «Уджа даглар». Исполнение студентом Iкурса UNEC Юсифом Джафарзаде мугама и народных песен вызвал интерес у профессорско-преподавательского состава.
Сопровождали студенты-певцы солисты Оркестра народных инструментов имени Саида Рустамова  Ульфат Гасанлы и Аганаби Набиев.