UNEC-də müzakirə: İslam bankçılığının Azərbaycanda tətbiqi perspektivləri
UNEC-in “Maliyyə və maliyyə institutları” kafedrası nəzdində fəaliyyət göstərən “Maliyyə” laboratoriyasında Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas  sektorları üzrə strateji yol xəritələrində nəzərdə tutulan tədbirlərin icrası və “2017-ci il İslam Həmrəyli ili” çərçivəsində seminar keçirilib. Seminar 2017-ci ilin Azərbaycan Respublikasında “İslam Həmrəyliyi İli” elan edilməsinə dair Tədbirlər Planından irəli gələn vəzifələri təmin etmək məqsədi ilə təşkil edilib.
“Alternativ bankçılığın (İslam bankçılığı) Azərbaycanda tətbiqi perspektivləri” mövzusuna həsr olunan seminarda “Maliyyə və maliyyə institutları” kafedrasının müdiri, professor Əvəz Ələkbərov alternativ bankçılığın Azərbaycandakı inkişaf perspektivlərindən danışıb və strateji yol xəritələrində bununla əlaqədar həyata keçirilməsi nəzərdə tutulan tədbirlər haqqında geniş məlumat verib. İslam bankçılığının inkişafı üzrə yeni regional və qlobal çağırışlara diqqət çəkən UNEC professoru son illər bu sahədəki əməkdaşlığın intellektual mübadilə mərhələsində olduğunu diqqətə çatdırıb. Müasir rəqabət şəraitində yüksək maliyyə bazarının daha da inkişaf etdirilməsi, investisiya imkanlarının genişləndirilməsi, kapital alətlərinin çoxaldılması məqsədilə İslam maliyyə sisteminin formalaşdırılmasının əhəmiyyətini vurğulayıb.
UNEC-in doktorantı, bank sahəsi üzrə təcrübəli mütəxəssis Samir Ağayev mövzu ilə bağlı təqdimatla çıxış edib. Alternativ bankçılıqda İslam bank modelinin ölkə iqtisadiyyatında rolunu təhlil edərək, tətbiqinin əhəmiyyətindən danışıb.

Дискуссия в UNEC: Перспективы применения исламского банковского дела в Азербайджане
В лаборатории «Финансы», функционирующей при кафедре «Финансы и финансовые институты» UNEC,  в рамках выполнения мероприятий, предусмотренных в стратегической дорожной карте относительно национальной экономики и основных секторов экономики и «2017 года Исламской солидарности», состоялся семинар.   Семинар организован с целью обеспечения обязанностей, исходящих из Плана мероприятий относительно объявления 2017 года в Азербайджанской Республике «Годом Исламской солидарности».
На семинаре, посвященном теме «Перспективы применения альтернативного банковского дела (исламского банковского дела) в Азербайджане», выступил заведующий кафедрой «Финансы и финансовые институты», профессор Авез Алекберов, который рассказал о перспективах развития альтернативного банковского дела в Азербайджане и в связи с выполнением дал широкую информацию об осуществлении мероприятий, предусмотренных в стратегической дорожной карте. Профессор UNEC обратил внимание на новые региональные и глобальные призывы по развитию исламского банковского дела и указал на сотрудничество в этой сфере, которое находится на этапе интеллектуального обмена. Он подчеркнул о значении формирования исламской финансовой системы в целях все большего развития финансового рынка, расширения инвестиционных возможностей, увеличения капитальных инструментов в условиях современной конкуренции.
Докторант UNEC, опытный специалист в сфере банковского дела Самир Агаев в связи с темой семинара выступил с презентацией.  Анализируя роль исламского банковского дела в  альтернативном банковском деле в экономике страны, рассказал о значении его применения.