UNEC-də Nizami Gəncəvi adına Dayanıqlı İnkişaf və Yaşıl İqtisadiyyat Tədqiqat Mərkəzi yaradılıb
NTMPrezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə növbəti onillikdə reallaşdrılması nəzərdə tutulan “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər” arasında yaşıl iqtisadiyyatın inkişaf etdirilməsi 5 əsas istiqamətdən biri kimi təsbit edilib.
UNEC-də ölkənin dayanıqlı sosial inkişafına və yaşıl iqtisadiyyata dəstək olmaq,  eləcə də “Nizami Gəncəvi ili”nə töhvə vermək məqsədilə Nizami Gəncəvi adına Dayanıqlı İnkişaf və Yaşıl İqtisadiyyat Tədqiqat Mərkəzi yaradılıb.
Mərkəzdə yerli və xarici ali təhsil müəssisələri, tədqiqat mərkəzləri, dövlət  və özəl sektor, eləcə də qeyr- hökümət təşkilatları ilə birlikdə dayanıqlı inkişaf və yaşıl iqtisadiyyat üzrə beynəlxalq layihələrdə iştirak etmək, bu sahədə tədqiqatlar aparmaq, təlimçi və mütəxəssislər yetişdirmək və s. nəzərdə tutulub.
Bu məqsədlə Azərbaycan Respublikası Prezident Administrasiyası, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, İqtisadiyyat Nazirliyinin nümayəndələrinin, Avropa İttifaqının dəstəyi və OECD-nin əlaqələndiriciliyi və UNEP, UNIDO, UNECE və WB iştirakı ilə Aİ-nin Şərq Tərəfdaşlığı ölkələri üçün yaşıl iqtisadiyyat sahəsində yerli əlaqələndiricilərin iştirakı ilə görüşlər keçirilib.
Xatırladaq ki, “Nizami Gəncəvi və Dayanıqlı İnkişaf” mövzusunda təşkil edilmiş magistr və doktorantların 3-cü Beynəlxalq Elmi Konfransı çərçivəsində “Yaşıl şəhərlər və yaşıl inkişaf perspektivləri” mövzusuna həsr olunan “workshop”un davamı və nəticəsi olaraq UNEC-də Dayanıqlı İnkişaf və Yaşıl İqtisadiyyat Tədqiqat Mərkəzinin təsis edilməsi qərara alınmışdı.

Sustainable development and Creen economy research center named after Nizami Ganjavi is established at UNEC
12 JULY 2021 | VIEWS:
NTM
Development of green economy has been identified one of  the 5 major directions of “Azerbaijan 2030: National Priorities on socio-economic development” which has been envisaged to be realized for the next decade according to the decree of the president of Ilham Aliyev.
Sustainable development and Creen economy  research center named after Nizami Ganjavi has been founded at UNEC for supporting sustainable social development and green economy of the country, as well as to contribute to “Nizami Ganjavi year”.
It has been envisaged to participate at international projects on sustainable development and green economy with local and foreign higher educational specialists, research centers, government and private sector, as well as with non- governmental otrganizations, to carry out researches in this field, to train trainers and  specialists.
Fort this purpose,  meetings of local coordinators have been held for UN Eastern partnership countries with the participation of representatives of Presidential Administration of  Azerbaijan, Ministry of Ecology and Natural Resources, Ministry of Economy, UNEP, UNIDO, UNECE and WB and with  the support of UN and coordination of OECD.
İt should be noted that establishment of Sustainable development and Creen economy  research center at UNEC had been decided as the countinuation and result of the “workshop”dedicated to the topic “Green cities and green development perspectives” within the 3rd  International Scientific Conference of masters and doctoral students on “Nizami Ganjavı and sustainable development”.