UNEC Kitabxana-İnformasiya Mərkəzi (KİM) “Nizami Gəncəvi irsi dünya kitabxanalarında” layihəsinə start verir.
UNEC Kitabxana-İnformasiya Mərkəzi (KİM) “Nizami Gəncəvi irsi dünya kitabxanalarında” layihəsinə start verir.“Nizami Gəncəvi ili”nə həsr olunan layihə çərçivəsində dahi Nizamin irsi haqqında Azərbaycanda və dünyada aparılan tədqiqat işləri, elmi araşdırmalar, eləcə də ədibin dünyanın bir sıra aparıcı kitabxanalarında müxtəlif dillərdə mövcud olan əsərləri və haqqında yazılmış nəşrlər haqqında biblioqrafik məlumatlar ictimaiyyətə təqdim ediləcək.
Layihənin ilk sayında UNEC KİM ABŞ-ın Konqres Kitabxanasında mövcud olan məlumatları təqdim edir. KİM-in axtarışına əsasən, Konqres Kitabxanasında Nizami Gəncəvi irsinə dair 329 əsərin biblioqrafik yazısı əldə edilib. Həmin əsərlər Bakı, Nyu York, London, Paris, Roma, Stokholm, Leyden, Moskva, Sankt-Peterburq, Daşkənd, Dehli, Düşənbə, Tehran şəhərlərində müxtəlif dillərdə nəşr edilmiş və yazıya alınmışdır.
Araşdırma zamanı məlum oldu ki, Konqres Kitabxanasında mühafizə olunan ən qədim əlyazma XVIII əsrə məxsus (təx.1750), fars dilində Hindistanda yazıya köçürüldüyü ehtimal edilən “İskəndərnamə” əsəridir. Ən yeni nəşr isə 2021-ci ildə Nyu Yorkda nəşr edilmiş “Leyli və Məcnun” əsəridir. Qeyd edək ki, burada audio nəşrlər də yer alıb.

The project “Nizami Ganjavi’s heritage in world libraries” is launched at UNEC
UNEC Library and Information Center (LIC) launches the project “Nizami Ganjavi’s heritage in world libraries”.
Within the project dedicated to the “Year of Nizami Ganjavi” research work, scientific research on the legacy of the great Nizami in Azerbaijan and around the world, as well as bibliographic information about the author’s works and publications in various languages in a number of leading libraries around the world  will be made available to the public.
In the first issue of the project, UNEC LIC presents the information available in the US Library of Congress. According to the search of LIC, a bibliographic record of 329 works on the legacy of Nizami Ganjavi has been obtained in the Library of Congress. These works were published and recorded in different languages in Baku, New York, London, Paris, Rome, Stockholm, Leiden, Moscow, St. Petersburg, Tashkent, Delhi, Dushanbe, Tehran.
The study revealed that the oldest manuscript preserved in the Library of Congress is the 18th-century (1750) Iskendername, which is believed to have been translated into Persian in India. The latest publication is” Leyli and Majnun”, published in New York in 2021. It should be noted that there are also  audio publications.