UNEC-də Nobel mükafatı laureatının kitabı tərcümə edilib
UNEC-də məşhur iqtisadçı alim, İqtisadiyyat üzrə Nobel mükafatı laureatı Fridrix Hayekin “Pulun əks-milliləşdirilməsi: dəqiqləşdirilmiş arqument. Paralel Valyutalar Nəzəriyyəsi və Təcrübəsinin təhlili” kitabı Azərbaycan dilinə tərcümə edilib.
Tərcümənin elmi redaktoru UNEC rektoru, professor Ədalət Muradovdur. Kitab UNEC Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin direktoru, i.f.d. Anar Rzayev tərəfindən ingilis dilindən tərcümə edilib.
Kitabda pulun mahiyyəti və ona nəzarət barədə analitik məlumalar, dərin tədqiqat nəticələri və mülahizələr qeyd edilib.
Professor F.A.Hayek yazdığı əsərdə hökumətin pul tədavülü üzərində inhisarçılığına diqqət çəkərək qeyd edir ki, birmənalı olaraq pul emissiyasının azadlığı yaradılmalıdır və o, digər əmtəələr kimi özəl emitetlər arasında rəqabət yolu ilə təchiz edilməlidir. Professor Hayekin apardığı tədqiqatlara əsaslanaraq nəticə onu bildirir ki, hökumətin pul inhisarının ləğvi son 60 ildə dünyanı təqib edən inflyasiya və deflyasiya tutmalarının qarşısını almaq üçün effektiv vasitədir. Bu vasitə həmçinin kapitalizmin ağır qüsuru kimi təqdim edilən depressiya və işsizlik dalğalarına qarşı təsirli çıxış yoludur.
Pul tədavülündə hökumət imtiyazların mənbəyi, pulun azad ticarəti, “Qreşem” qanunu, paralel valyutalar, dövlət maliyyəsi, rəqabət valyutası və tələb, azad bank fəaliyyəti və bu kimi digər əhəmiyyətli istqamətlərdə geniş təhlillərə kitabda yer verilib.
Elmi araşdırmalarla sübuta yetirilən, dəyərli fikirlərlə zəngin kitab UNEC ilə Böyük Britaniyanın İqtisadi Münsibətlər İnstitutu (İnstitute of Economic Affairs) arasında 7 iyun 2016-cı il tarixində bağlanmış müqavilə əsasında tərcümə edilib.

В UNEC осуществлен перевод книги лауреата Нобелевской премии
В UNEC осуществлен перевод на азербайджанский язык книги известного ученого-экономиста, лауреата Нобелевской премии по экономике Фридриха фон Хайека «Денационализация денег: уточненный аргумент. Теория параллельных валют и анализ опыта».
Научный редактор перевода ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов. Книга переведена на английский язык директором Международной экономической школы , д.ф.э. Анаром Рзаевым.
В книге отмечаются аналитические данные сущности и контроля денег, глубокие исследовательские результаты и заключения.
Профессор Ф.А.Хайек в своем произведении обращая внимание на монополию правительства над денежным обращением, отмечает, что однозначно необходимо создание свободы денежной эмиссии, которая как другие товары должна быть оснащена среди эмитетов путем конкуренции. Результаты, основованные на проведенные профессором Хайеком исследования, свидетельствуют о том, что ликвидация денежной монополии правительства эффективное средство предотвращения инфляции и дефляции, преследующих весь мир в последние 60 лет. Это средство также является действенным выходом против волны депрессии и безработицы, представленных как тяжелое бремя капитализма.
В книге большое место отводится широкому анализу источников правительственных льгот в денежном обращении, свободной денежной торговле, закону “Qreşem”, параллельным валютам, государственным финансам, конкурентной валюте и спросу, свободной банковской деятельности и другим таким значимым направлениям.
Перевод научно доказанной, богатой ценными мыслями книги осуществлен на основе заключенного 7 июня 2016 года соглашения между UNEC и Институтом экономических отношений (İnstitute of Economic Affairs) Великобритании.