UNEC-də Nobel mükafatı laureatının kitabı tərcümə edilib
UNEC-də məşhur iqtisadçı alim, İqtisadiyyat üzrə Nobel mükafatı laureatı Fridrix Hayekin “Pulun əks-milliləşdirilməsi: dəqiqləşdirilmiş arqument. Paralel Valyutalar Nəzəriyyəsi və Təcrübəsinin təhlili” kitabı Azərbaycan dilinə tərcümə edilib.
Tərcümənin elmi redaktoru UNEC rektoru, professor Ədalət Muradovdur. Kitab UNEC Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin direktoru, i.f.d. Anar Rzayev tərəfindən ingilis dilindən tərcümə edilib.
Kitabda pulun mahiyyəti və ona nəzarət barədə analitik məlumalar, dərin tədqiqat nəticələri və mülahizələr qeyd edilib.
Professor F.A.Hayek yazdığı əsərdə hökumətin pul tədavülü üzərində inhisarçılığına diqqət çəkərək qeyd edir ki, birmənalı olaraq pul emissiyasının azadlığı yaradılmalıdır və o, digər əmtəələr kimi özəl emitetlər arasında rəqabət yolu ilə təchiz edilməlidir. Professor Hayekin apardığı tədqiqatlara əsaslanaraq nəticə onu bildirir ki, hökumətin pul inhisarının ləğvi son 60 ildə dünyanı təqib edən inflyasiya və deflyasiya tutmalarının qarşısını almaq üçün effektiv vasitədir. Bu vasitə həmçinin kapitalizmin ağır qüsuru kimi təqdim edilən depressiya və işsizlik dalğalarına qarşı təsirli çıxış yoludur.
Pul tədavülündə hökumət imtiyazların mənbəyi, pulun azad ticarəti, “Qreşem” qanunu, paralel valyutalar, dövlət maliyyəsi, rəqabət valyutası və tələb, azad bank fəaliyyəti və bu kimi digər əhəmiyyətli istqamətlərdə geniş təhlillərə kitabda yer verilib.
Elmi araşdırmalarla sübuta yetirilən, dəyərli fikirlərlə zəngin kitab UNEC ilə Böyük Britaniyanın İqtisadi Münsibətlər İnstitutu (İnstitute of Economic Affairs) arasında 7 iyun 2016-cı il tarixində bağlanmış müqavilə əsasında tərcümə edilib.

29 MAY 2017 | VIEWS:
A well-known economist scholar, a Laureate of the Nobel Memorial Prize in Economic Sciences Friedrich A.Hayek’s book “Counter-nationalization of Money: Precise Argument: Analysis of the Theory of Parallel Currencies and Practice” has been translated in Azerbaijani at UNEC.
A Scientific editor of the translation is UNEC Rector, Professor Adalat Muradov. The book was translated from English by the Director of International School of Economics, PhD in Economics Anar Rzayev.
Analytical information about the essence of the money and control over it, results of deep research and considerations were noted in the book.
In his book, drawing to attention that the government monopolizes over the money supply, Professor F.A.Hayek highlights that freedom of money emission should definitely be established and it should be provided through the competition between private issuers like other commodities. Based on the studies conducted, Professor Hayek denoted as a result, cancellation of money monopoly by the government is an effective tool to prevent inflation and following the globe over the last 60 years and the deflation attacks. This tool is an effective solution against depression presented as gross negligence of capitalism and waves of unemployment.
The source of government benefits of monetary circulation, free trade of money, “Gresham” law, parallel currencies, public finance, competition currency and demand, release banking activities and other important directions were widely analyzed in the book.
The book rich of valuable ideas proven by scientific research was translated on the basis of the agreement signed on June 7, 2016 between UNEC and the Institute of Economic Affairs of Great Britain.