UNEC-də növbəti “Açıq Qapı” günü: imtahan prosesindən şikayətlər yoxdur
UNEC-də 2019/2020-ci tədris ilinin qış imtahan sessiyası ilə bağlı 2-ci “Açıq qapı” günü baş tutub. Rektor, professor Ədalət Muradov qəbulu ənənəvi olaraq İctimai Nəzarət Şurasının üzvləri ilə birgə keçirib.
Qəbulda İctimai Nəzarət Şurasının üzvlərindən bu dəfə, İnsan Haqları üzrə Birgə Qrupun üzvü Əliməmməd Nuriyev, “Azad Müəllimlər” İctimai Birliyinin sədri Məlahət Mürşüdlü, “525-ci qəzet”in müxbiri Sevinc Qarayeva iştirak ediblər.
“Açıq qapı”da müxtəlif məsələlərlə bağlı şikayət və təkliflər dinlənilib. Daha çox müraciət qaib limitinin aşılmasına görə imtahana buraxılmama ilə əlaqədar olub. Rektor istisna hallar və üzrlü səbəblər nəzərə alınmaqla, həmin müraciətlərin araşdırılaraq müsbət həll edilməsinə dair müvafiq struktur bölmələrinin rəhbərlərinə göstəriş verib. Bəzi müraciətlərin isə, mövcud qanun və qaydalara zidd olduğu üçün qəbul edilə bilmədiyi qarşı tərəfə ətraflı izah edilib. Bundan başqa, qəbulda diplom müdafəsi, mübadilə proqramı çərçivəsində təhsildən sonra yaranmış çətinliklərə bağlı şikayətlərə də baxılıb. Bu müraciətləri edən magistr və tələbələrə də köməklik göstəriləcəyi bildirilib.
Qəbul zamanı müşahidə edilən sevindirici hal isə ondan ibarət olub ki, hazırda davam edən imtahan sessiyası, imtahan sualları, neqativ hallar haqda şikayətlər olmayıb.

В UNEC очередной «День открытых дверей»: нет жалоб по поводу экзаменов
В UNEC в связи с зимней экзаменационной сессией 2019/2020 учебного года проведен 2 «День открытых дверей». Ректор, профессор Адалат Мурадов по традиции провел прием при участии членов Совета общественного контроля.
В приеме из членов Совета общественного контроля приняли участие член Совместной группы по человеческим правам Алимамед Нуриев, председатель Общественного объединения «Свободные учителя» Малахат Муршудли, корреспондент газеты «525» Севиндж Гараева.
На «Дне открытых дверей» были заслушаны жалобы и предложения по различным вопросам. Больше всего обращения были связаны с вопросами превышения лимита и не допуска к экзаменам. Принимая во внимание особые случаи и уважительные причины, ректор дал указания структурным подразделениям по поводу рассмотрения и положительного решения этих жалоб. Ввиду того, что многие обращения противоречили существующим законам и правилам и не могли быть приняты, обращающей стороне было дано подробное объяснение. Кроме того, на приеме были рассмотрены жалобы по поводу защиты дипломной работы, трудности, возникшие после учебы в рамках программы обмена. Было отмечено, что в связи с этим будет оказана помощь обратившимся магистрам и студентам.
Отрадно отметить, что во время приема не наблюдалось жалоб в связи с продолжающейся в настоящее время экзаменационной сессией, экзаменационными вопросами, негативными случаями.