UNEC-də qış imtahan sessiyasının nəticələri müzakirə edildi
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) Elmi Şuranın növbəti iclası keçirilib. İclasda UNEC İctimai Nəzarət Şurasının üzvləri də iştirak edib.
UNEC-in rektoru, professor  Ədalət Muradov imtahanlarda tələbə biliyinin şəffaf və obyektiv qiymətləndirilməsini universitetin prinsipial mövqeyi kimi açıqlayaraq, bu mövqeyin dəyişməz olaraq qalacağını diqqətə çatdırıb. Rektor 2018/2019-cu tədris ilinin qış imtahan sessiyanın nəticələrinin qənaətbəxş olduğunu bildirib.
UNEC-in Tədris və təlim texnologiyaları üzrə prorektoru, dosent Anar Rzayev 2018/2019-cu tədris ilinin qış imtahan sessiyasının yekunları barədə məruzə ilə çıxış edib. İmtahan sessiyasında 11746 bakalavr və 2280 magistrin iştirak etdiyini bildirən prorektor imtahanların həm yazılı, həm də test üsulu ilə keçirildiyini qeyd edib. Universitet üzrə müvəffəqiyyət göstəricisinin 82% təşkil etdiyinə diqqət çəkən A.Rzayev bakalavr pilləsi üzrə ən yüksək göstəricinin (95%) Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbində qeydə alındığını vurğulayıb. O, ötən illərlə müqayisədə əla qiymət alan tələbələrin sayında böyük artım olduğunu, 34 nəfər Prezident təqaüdçüsünün hər birinin bu adı qoruya bildiyini deyib.
Məruzədə imtahan sessiyasında tətbiq olunan yeniliklərdən də danışılıb. Bildirilib ki, müvafiq fakültələrdə “iqtisadiyyata giriş”, “makroiqtisadiyyat”, eləcə də texniki və texnoloji ixtisaslar üzrə ixtisas fənlərindən imtahanlar yazılı formada, marketinq və mühasibat uçotu fənlərində isə yenilənmiş vahid sillabus əsasında test suallarının məxfi saxlanılması şərti ilə keçirilib. İmtahan sessiyasında tətbiq olunan daha bir yenilik isə imtahanların təşkili və nəzarətin həyata keçirilməsinin fakültələrə həvalə edilməsi ilə bağlı olub.
UNEC İctimai Nəzarət Şurasının koordinatoru, “XXI Əsr” Təhsil Mərkəzi İB-nin rəhbəri Etibar Əliyev şura üzvlərinin artıq 3 ildir ki, UNEC-də imtahanlara nəzarət etdiklərini bildirib. Sessiya dövründə UNEC-in rəhbərliyinin iştirakı olmadan şura üzvlərinin “Açıq qapı” keçirdiyinə, “Qaynaq xətt” xidmətinin KİV-ə həvalə olunduğuna diqqət çəkən E.Əliyev, tələbələr arasında keçirdiyi anonim rəy sorğusunun nəticələrini də açıqlayıb. Bildirib ki, sorğuda respondentlərin böyük əksəriyyətinin imtahanların təşkili, obyektivliyin təmin olunması, sualların keyfiyyəti, eləcə də tədris olunan mövzularla uyğunluğu, tələbə məmnuniyyəti ilə bağlı münasibətləri müsbət olub. E.Əliyev UNEC-in ötən illə müqayisədə qarşıya qoyduğu hədəfə doğru daha da inamla irəlilədiyini vurğulayaraq, belə bir şəffaf mühitdə savadlı mütəxəssislərin hazırlanacağına əminliyini ifadə edib.

Results of the winter exam session at UNEC were discussed
The next meeting of the Scientific Council was held at Azerbaijan State University of Economics (UNEC). Members of the UNEC Public Supervisory Board also attended the meeting.
Describing the transparent and objective assessment of student knowledge at the exams as the principal position of the university, the  rector of UNEC, professor Adalat Muradov noted that this position will remain unchanged. The rector said the results of the winter 2018/2019 exam session were satisfactory.
Vice-rector on Education and Training Technologies of UNEC, associate professor Anar Rzayev made a report on the results of the winter exam session of the 2018/2019 academic year. Noting that 11746 bachelors and 2280 masters students participated in the exam, the vice-rector told that exams were conducted both in writing and in test forms. Pointing out that success rate of the university is 82% , A.Rzayev emphasized that the highest rate for bachelor’s degree (95%) is recorded at İnternational School of Economics. He said there was a huge increase in the number of students who received excellent marks compared with previous years, and that all 34 of the Presidential scholarships could maintain this name.
The innovations applied in the exam session were also disscussed in the report. It was noted that the exams in different faculties on speciality subjects like “Introduction to Economics”, “Macroeconomics”, as well as on technical and technological specialities have been held in written form. But the exams on Marketing and Accounting have been held  on the condition that the test questions on the basis of renewed single sillabus are kept confidential. Another innovation in this exam session was  the organization and supervision of examinations being delegated to faculties.
Coordinator of the UNEC Public Supervisory Council, head of the social unity of  “XXI Century” Education Center Etibar Aliyev said the council members had been monitoring the exams for the past three years. Pointing out that the members of the council were holding “Open Doors” without the participation of the UNEC leadership during the session, E. Aliyev stated that the “Hotline ” was delegated to the mass media, and elucidated the results of anonymous survey conducted among the students. He said that the vast majority of respondents had a positive attitude towards the organization of exams, provision of objectiveness, the quality of the questions, as well as the towards the relevance of the topics taught, the satisfaction of the students. E. Aliyev expressed his confidence that UNEC would move more confidently to the goal it has set in comparison with the previous year and expressed his confidence that competent specialists would be trained in such a transparent environment.