UNEC-də qış imtahan sessiyasının nəticələri müzakirə edildi
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) Elmi Şuranın növbəti iclası keçirilib. İclasda UNEC İctimai Nəzarət Şurasının üzvləri də iştirak edib.
UNEC-in rektoru, professor  Ədalət Muradov imtahanlarda tələbə biliyinin şəffaf və obyektiv qiymətləndirilməsini universitetin prinsipial mövqeyi kimi açıqlayaraq, bu mövqeyin dəyişməz olaraq qalacağını diqqətə çatdırıb. Rektor 2018/2019-cu tədris ilinin qış imtahan sessiyanın nəticələrinin qənaətbəxş olduğunu bildirib.
UNEC-in Tədris və təlim texnologiyaları üzrə prorektoru, dosent Anar Rzayev 2018/2019-cu tədris ilinin qış imtahan sessiyasının yekunları barədə məruzə ilə çıxış edib. İmtahan sessiyasında 11746 bakalavr və 2280 magistrin iştirak etdiyini bildirən prorektor imtahanların həm yazılı, həm də test üsulu ilə keçirildiyini qeyd edib. Universitet üzrə müvəffəqiyyət göstəricisinin 82% təşkil etdiyinə diqqət çəkən A.Rzayev bakalavr pilləsi üzrə ən yüksək göstəricinin (95%) Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbində qeydə alındığını vurğulayıb. O, ötən illərlə müqayisədə əla qiymət alan tələbələrin sayında böyük artım olduğunu, 34 nəfər Prezident təqaüdçüsünün hər birinin bu adı qoruya bildiyini deyib.
Məruzədə imtahan sessiyasında tətbiq olunan yeniliklərdən də danışılıb. Bildirilib ki, müvafiq fakültələrdə “iqtisadiyyata giriş”, “makroiqtisadiyyat”, eləcə də texniki və texnoloji ixtisaslar üzrə ixtisas fənlərindən imtahanlar yazılı formada, marketinq və mühasibat uçotu fənlərində isə yenilənmiş vahid sillabus əsasında test suallarının məxfi saxlanılması şərti ilə keçirilib. İmtahan sessiyasında tətbiq olunan daha bir yenilik isə imtahanların təşkili və nəzarətin həyata keçirilməsinin fakültələrə həvalə edilməsi ilə bağlı olub.
UNEC İctimai Nəzarət Şurasının koordinatoru, “XXI Əsr” Təhsil Mərkəzi İB-nin rəhbəri Etibar Əliyev şura üzvlərinin artıq 3 ildir ki, UNEC-də imtahanlara nəzarət etdiklərini bildirib. Sessiya dövründə UNEC-in rəhbərliyinin iştirakı olmadan şura üzvlərinin “Açıq qapı” keçirdiyinə, “Qaynaq xətt” xidmətinin KİV-ə həvalə olunduğuna diqqət çəkən E.Əliyev, tələbələr arasında keçirdiyi anonim rəy sorğusunun nəticələrini də açıqlayıb. Bildirib ki, sorğuda respondentlərin böyük əksəriyyətinin imtahanların təşkili, obyektivliyin təmin olunması, sualların keyfiyyəti, eləcə də tədris olunan mövzularla uyğunluğu, tələbə məmnuniyyəti ilə bağlı münasibətləri müsbət olub. E.Əliyev UNEC-in ötən illə müqayisədə qarşıya qoyduğu hədəfə doğru daha da inamla irəlilədiyini vurğulayaraq, belə bir şəffaf mühitdə savadlı mütəxəssislərin hazırlanacağına əminliyini ifadə edib.

В UNEC обсуждены результаты зимней экзаменационной сессии
В Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) состоялось очередное заседание Ученого совета. В заседании приняли участие также члены Совета общественного контроля UNEC.
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов прозрачное и объективное оценивание знаний студентов на экзаменах назвал принципиальной позицией университета, которая останется без изменений. Результаты зимней экзаменационной сессии 2018/2019 учебного года ректор назвал удовлетворительными.
Проректор по учебной и образовательной технологии UNEC, доцент Анар Рзаев выступил с докладом по итогам зимней экзаменационной сессии 2018/2019 учебного года. Проректор отметил, что в экзаменационной сессии приняли участие 11746 бакалавров и 2280 магистров, экзамены были проведены как в письменной форме, так и в виде тестирования. Обратив внимание, что показатель успеваемости по университету составил 82%, А.Рзаев подчеркнул, что самый высокий показатель ступени бакалавра  (95%) отмечено в Международной школе экономики.  Он отметил, что по сравнению с минувшими годами в числе студентов, получивших отличные оценки наблюдается большой рост, каждый  из 34 Президентских стипендиатов, смог сохранить это имя.
В докладе также говорилось о новшествах, применяемых на экзаменационной сессии. Было отмечено, что на соответствующих факультетах экзамены по дисциплинам специальности «Введение в экономику», «Макроэкономика», а также по техническим и технологическим специальностям были проведены в письменной форме, а по дисциплинам «Маркетинг» и «Бухгалтерский учет» на основе обновленного единого силлабуса с условием сохранения в секрете вопросов тестирования.  Еще одно новшество, применяемое на этой экзаменационной сессии, было связано с поручением организации и контроля экзаменов факультетам.
Координатор Совета общественного контроля UNEC, руководитель Центра образования  «XXI век» Этибар Алиев отметил, что уже 3 года как членами совета в UNEC ведется контроль за экзаменами. Обратив внимание, что в течение сессии без участия руководства UNEC членами совета был проведен «День открытых дверей», служба «Горячая линия» была поручена СМИ, Э.Алиев обнародовал результаты анонимного опроса, проведенного среди студентов. Было отмечено, что в опросе большинство респондентов выразили положительно отношение по поводу организации экзаменов, обеспечения объективности, качества составленных вопросов, соответствующих пройденным темам, удовлетворенности студентов. Э.Алиев подчеркнул, что UNEC по сравнению с минувшим годом еще более уверенно шагает к поставленной цели, и выразил уверенность в подготовке грамотных специалистов  в такой прозрачной обстановке.