UNEC-də süni intellekt və xarici dil tədrisinə həsr olunmuş IV Beynəlxalq Forum keçirilib
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) “British Council”un dəstəyi ilə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 103-cü ildönümünə həsr olunmuş “4 Bacarıq – 4 Model: Süni intellekt ilə dil tədrisinin yeni arxitekturası” mövzusunda ənənəvi IV Beynəlxalq Forum keçirilib.
Tədbirin açılış mərasimində UNEC-in tədris üzrə prorektoru dosent Gəray Musayev və British Council-ın ölkə üzrə direktoru Nərgiz Hacıyeva çıxış edərək forumun əhəmiyyətini vurğulayıblar. Daha sonra keçirilən panel sessiyalarda yerli və beynəlxalq ekspertlər süni intellektin dil tədrisinə inteqrasiyası, müəllimlərin peşəkar inkişafı və gələcəyin kurikulum modelləri ilə bağlı fikirlərini bölüşüblər.
Forumda xarici dil tədrisində süni intellektin yaratdığı imkanlar, müasir yanaşmalar və beynəlxalq təcrübələr geniş müzakirə olunub.
Panel müzakirələrdə Akademik Savadlılıq və İngilis Dilində Ünsiyyət Bacarıqları Mərkəzində (CALECS) tətbiqi linqvistika və TESOL üzrə professor Daniel Xerri və digər çıxışçılar süni intellektin tədris prosesinə təsiri, dil kurikulumunun gələcəyi və texnologiyanın müəllim fəaliyyətində rolu barədə təqdimatlar ediblər.
Forumda qeyd olunub ki, UNEC artıq xarici dil tədrisində ənənəvi yanaşmadan uzaqlaşaraq 4 əsas bacarığı – oxu, dinləmə, yazı və danışığı – tədrisin mərkəzinə yerləşdirib. Bu yanaşma tələbələrin real kommunikativ bacarıqlarının inkişafına, onların əmək bazarına daha hazırlıqlı və rəqabətqabiliyyətli mütəxəssis kimi yetişməsinə xidmət edir.
Həyata keçirilən islahatlar çərçivəsində universitetdə xarici dil tədrisi və qiymətləndirmə sistemi yenidən qurulub. Yeni modelə əsasən, tələbələr 4 semestr ərzində hər bir bacarıq üzrə sistemli şəkildə qiymətləndirilir və minimum B1 səviyyəsinə çatmaq əsas hədəf kimi müəyyən edilib.
Bildirilib ki, 2024-cü ildən etibarən UNEC-ə qəbul olunan tələbələrin bilik və bacarıqları II kursun sonunda beynəlxalq imtahanlar vasitəsilə qiymətləndiriləcək. Bu çərçivədə ingilis dili üzrə qiymətləndirmə British Council tərəfindən keçirilən Aptis imtahanı ilə, digər dillər üzrə isə müvafiq beynəlxalq sertifikasiya qurumları vasitəsilə həyata keçiriləcək.
Forumda, həmçinin, süni intellektin dil tədrisinə inteqrasiyası ilə bağlı yeni mərhələyə keçidin planlaşdırıldığı vurğulanıb. Qeyd edilib ki, bu yanaşma tələbələrə dərsdən kənarda öyrənmə imkanlarının genişləndirilməsi, fərdiləşdirilmiş tapşırıqların təqdim olunması və inkişafın real vaxt rejimində izlənilməsi kimi üstünlüklər yaradacaq. Eyni zamanda müəllimlər üçün daha effektiv idarəetmə və monitorinq alətlərinin tətbiqi, qiymətləndirmə prosesinin isə daha çevik, şəffaf və obyektiv təşkili nəzərdə tutulur.
Forum iştirakçıları süni intellektin dil tədrisində tətbiqinin öyrənmə prosesini fərdiləşdirdiyini, müəllimlərin iş yükünü optimallaşdırdığını və tələbələrin motivasiyasını artırdığını qeyd ediblər.
Forumun ikinci günündə British Council və UNEC təlimçiləri tərəfindən ümumilikdə 20 təlim sessiyası təşkil olunub. Təlimlərdə süni intellektin dil tədrisində praktiki tətbiqi, yazı və danışıq bacarıqlarının inkişafı, eləcə də innovativ rəqəmsal alətlərdən istifadə ilə bağlı nümunələr təqdim edilib.

На церемонии открытия мероприятия выступили проректор по учебной работе, доцент Герай Мусаев и директор British Council Наргиз Гаджиева, которые подчеркнули важность форума. В ходе последующих панельных дискуссий местные и международные эксперты поделились своими взглядами на интеграцию искусственного интеллекта в преподавание языков, повышение квалификации преподавателей и будущие модели куррикулума.
На форуме широко обсуждались возможности, которые открывает искусственный интеллект в преподавании иностранных языков, современные подходы и международный опыт.
В ходе панельных дискуссий профессор прикладной лингвистики и по TESOL в Центре академической грамотности и навыков общения на английском языке (CALECS) Дэниел Херри и другие докладчики представили доклады о влиянии искусственного интеллекта на процесс обучения, будущих языковых учебных программ и роли технологий в преподавательской деятельности.
На форуме было отмечено, что UNEC отошел от традиционного подхода к преподаванию иностранных языков и поставил в центр обучения 4 основных навыка: чтение, аудирование, письмо и говорение. Такой подход способствует развитию реальных коммуникативных навыков студентов и помогает им стать более подготовленными и конкурентоспособными специалистами на рынке труда.
В рамках проведенных реформ была реорганизована система преподавания и оценки иностранных языков в университете. Согласно новой модели, студенты систематически оцениваются по каждому навыку в течение 4 семестров, а достижение минимального уровня B1 устанавливается в качестве основной цели.
Было отмечено, что начиная с 2024 года знания и навыки студентов, принятых в UNEC, будут оцениваться посредством международных экзаменов в конце второго года обучения. В этом контексте оценка уровня владения английским языком будет проводиться посредством экзамена Aptis, организуемого British Council, а другими языками через соответствующие международные сертификационные структуры.
На форуме также было подчеркнуто, что планируется переход к новому этапу в отношении интеграции искусственного интеллекта в преподавание языков. Было отмечено, что такой подход предоставит студентам такие преимущества, как расширение возможностей обучения вне занятий, предоставление персонализированных заданий и отслеживание прогресса в режиме реального времени. В то же время предусматривается внедрение более эффективных инструментов управления и мониторинга для преподавателей, а также организация процесса оценивания в более гибкой, прозрачной и объективной форме.
Участники форума отметили, что применение искусственного интеллекта в преподавании языков персонализирует учебный процесс, оптимизирует рабочую нагрузку преподавателей и повышает мотивацию студентов.
На второй день форума тренерами British Council и UNEC было организовано в общей сложности 20 обучающих сессий. В ходе тренингов были представлены примеры практического применения искусственного интеллекта в преподавании языков, развитии навыков письма и говорения, а также использовании инновационных цифровых инструментов.