UNEC-də Ulu Öndərin 94-cü ildönümünə həsr olunan məqalə müsabiqəsi keçirilir
UNEC-də Ulu Öndər Heydər Əliyevin 94-cü ildönümünə həsr olunan “Qadınlar dövlətimizin, dövlətçiliyimizin, müstəqilliyimizin, bu günümüzün, gələcəyimizin dayağıdır” mövzusunda məqalə müsabiqəsinə start verilib.
YAP Respublika Qadınlar Şurası və Azərbaycan Respublikası Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinın birgə təşəbbüsü ilə keçirilən müsabiqə ilə bağlı komitənin sədr müavini Sədaqət Qəhrəmanova, AMEA Fəlsəfə və Hüquq İnstitutunun Politologiya və siyasi sosiologiya şöbəsinin müdiri Rəna Mirzəzadə UNEC-də olub.
UNEC-in tələbələrlə iş üzrə prorektoru, dosent Səadət Qəndilova müsabiqə ilə bağlı tələbələrə məlumat verib. Bildirib ki, məqsəd Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Azərbaycan qadını haqqında söylədiyi müdrik fikir və tövsiyələri gənclər arasında təşviq etmək, istedadlı gənclərin yaradıcılıq imkanlarının aşkar olunmasına şərait yaratmaqdır. S.Qəndilova tələbələri müsabiqədə fəal olmağa çağırıb.
S.Qəhrəmanova Ulu Öndərin qadınların cəmiyyətdəki statusunun təmin olunması ilə bağlı imzaladığı fərman və sərəncamlardan danışıb. Bu sərəncamların qadın hüquqlarının təminatı istiqamətində irəliyə doğru atılan tarixi addımlar olduğunu vurğulayıb. Qeyd edib ki, məhz bu uğurlu siyasətin nəticəsidir ki, bu gün Azərbaycan qadını ölkə həyatının hər bir sahəsində, strukturda fəal təmsil olunur.
R.Mirzəzadə gender problemləri, Azərbaycanda 25 ildə təsbit olunan milli qanunvericiliyin təbliği və bu istiqamətdə görülən işlərin cəmiyyətin həyatına təsir mexanizmləri barədə məlumat verib. Bildirib ki, Heydər Əliyevin 14 yanvar 1998-ci il tarixli Fərmanı ilə ölkədə qadın siyasətini həyata keçirmək məqsədi ilə Qadın Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi yaradıldı. Fəxrlə deyə bilərik ki, bu, MDB məkanında qadın problemlərinin vahid mərkəzdən idarə olunduğu ilk dövlət qurumu idi.
YAP Səbail rayon təşkilatının Qadınlar Şurasının sədri, UNEC-in dosenti Təranə Kərimova bildirib ki, Azərbaycan qadınlarının ictimai həyatda rolu bu gün Azərbaycanın birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın timsalında daha qabarıq şəkildə özünü büruzə verir. Azərbaycan dövləti və cəmiyyəti haqlı olaraq belə qadınlarla fəxr edir. Ölkəmizdə aparılan dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən biri də məhz ondan ibarətdir ki, Azərbaycan qadınları ölkənin ictimai-siyasi həyatında yaxından iştirak edərək gündən-günə daha da fəallaşsın, ölkəmizin sürətli inkişafına öz misilsiz töhfələrini versinlər.
Çıxışlardan sonra müsabiqənin şərtləri barədə tələbələrə məlumat verilib. Bildirilib ki, müsabiqədə iştirak etmək istəyənlər 30 aprel tarixinə qədər məqalə və özləri barədə məlumatı (ad, soyad, atasının adı, əlaqə telefonu, təhsil aldıqları müəssisənin adı) [email protected] elektron ünvanına göndərə bilər. Məqalələr Arial şriftlə 14 ölçüdə, 3-5 səhifə həcmində Azərbaycan və ya rus dilində olmalıdır.

A Competition of Articles dedicated to Great Leader’s 94th Anniversary
A competition of articles on “Women are Stronghold of our State, Statehood, Independence, today and Future” dedicated to the Great Leader Heydar Aliyev’s 94thAnniversary started at UNEC.
A Deputy Chairman of the Committee on the competition initiated by the State Committee on Family, Woman and Child Problems of the Republic of Azerbaijan Sadagat Gahramanova, Director of the Department of Political Science and Political Sociology of the Institute of Philosophy and Law of the ANAS Rena Mirzezade.
Vice-rector of UNEC for Student Affairs, Assistant Professor Saadat Gandilova informed the students about the rivalry. She said the purpose is the promotion of wise insight and advice about Azerbaijani woman by the National Leader HeydarAliyev and creation of condition to discover talented young people’s possibilities. S.Gandilova urged the students to be active in the competition.
S.Gahramanova spoke about the decrees and orders signed to ensure the protection of status of women in society by the Great Leader. She said the orders were historical steps taken towards assurance of women’s rights. She added as a result of this policy Azerbaijani women are represented in every sphere of life.
R.Mirzezade delivered the information about the gender problems, promotion of the national legislation in Azerbaijan within 25 years and the mechanisms affecting the lives of the community in this direction. She said the State Committee on Woman Issues has been established to implement woman policy in the country according to Heydar Aliyev’s decree dated on January 14 1998. We can proudly say that it was a single government agency in the CIS managed in women’s problems.
A Chairperson of the NAP Sabail district Organization Women Council, Associate Professor of UNEC Tarana Kerimova said that today the role of Azerbaijan’s women in public life more clearly manifests itself in Vice-President of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva’s example. Azerbaijani state and society are proud of the kind of women. One of the main directions of the state policy conducted in our country is to maintain active participation of Azerbaijani woman in the country’s social and political life and support them to contribute to the development of our country.
Students were provided with the terms of the competition after the speeches. It was said those who want to participate in the competition should sent their articles and the information about themselves (name, surname, patronymic, contacts and the name of the institution they study) to [email protected]. The articles should be written with Arial font 14, 3-5 pages volume in Azerbaijani or Russian Languages.