UNEC-də Ulu Öndərin 94-cü ildönümünə həsr olunan məqalə müsabiqəsi keçirilir
UNEC-də Ulu Öndər Heydər Əliyevin 94-cü ildönümünə həsr olunan “Qadınlar dövlətimizin, dövlətçiliyimizin, müstəqilliyimizin, bu günümüzün, gələcəyimizin dayağıdır” mövzusunda məqalə müsabiqəsinə start verilib.
YAP Respublika Qadınlar Şurası və Azərbaycan Respublikası Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinın birgə təşəbbüsü ilə keçirilən müsabiqə ilə bağlı komitənin sədr müavini Sədaqət Qəhrəmanova, AMEA Fəlsəfə və Hüquq İnstitutunun Politologiya və siyasi sosiologiya şöbəsinin müdiri Rəna Mirzəzadə UNEC-də olub.
UNEC-in tələbələrlə iş üzrə prorektoru, dosent Səadət Qəndilova müsabiqə ilə bağlı tələbələrə məlumat verib. Bildirib ki, məqsəd Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Azərbaycan qadını haqqında söylədiyi müdrik fikir və tövsiyələri gənclər arasında təşviq etmək, istedadlı gənclərin yaradıcılıq imkanlarının aşkar olunmasına şərait yaratmaqdır. S.Qəndilova tələbələri müsabiqədə fəal olmağa çağırıb.
S.Qəhrəmanova Ulu Öndərin qadınların cəmiyyətdəki statusunun təmin olunması ilə bağlı imzaladığı fərman və sərəncamlardan danışıb. Bu sərəncamların qadın hüquqlarının təminatı istiqamətində irəliyə doğru atılan tarixi addımlar olduğunu vurğulayıb. Qeyd edib ki, məhz bu uğurlu siyasətin nəticəsidir ki, bu gün Azərbaycan qadını ölkə həyatının hər bir sahəsində, strukturda fəal təmsil olunur.
R.Mirzəzadə gender problemləri, Azərbaycanda 25 ildə təsbit olunan milli qanunvericiliyin təbliği və bu istiqamətdə görülən işlərin cəmiyyətin həyatına təsir mexanizmləri barədə məlumat verib. Bildirib ki, Heydər Əliyevin 14 yanvar 1998-ci il tarixli Fərmanı ilə ölkədə qadın siyasətini həyata keçirmək məqsədi ilə Qadın Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi yaradıldı. Fəxrlə deyə bilərik ki, bu, MDB məkanında qadın problemlərinin vahid mərkəzdən idarə olunduğu ilk dövlət qurumu idi.
YAP Səbail rayon təşkilatının Qadınlar Şurasının sədri, UNEC-in dosenti Təranə Kərimova bildirib ki, Azərbaycan qadınlarının ictimai həyatda rolu bu gün Azərbaycanın birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın timsalında daha qabarıq şəkildə özünü büruzə verir. Azərbaycan dövləti və cəmiyyəti haqlı olaraq belə qadınlarla fəxr edir. Ölkəmizdə aparılan dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən biri də məhz ondan ibarətdir ki, Azərbaycan qadınları ölkənin ictimai-siyasi həyatında yaxından iştirak edərək gündən-günə daha da fəallaşsın, ölkəmizin sürətli inkişafına öz misilsiz töhfələrini versinlər.
Çıxışlardan sonra müsabiqənin şərtləri barədə tələbələrə məlumat verilib. Bildirilib ki, müsabiqədə iştirak etmək istəyənlər 30 aprel tarixinə qədər məqalə və özləri barədə məlumatı (ad, soyad, atasının adı, əlaqə telefonu, təhsil aldıqları müəssisənin adı) [email protected] elektron ünvanına göndərə bilər. Məqalələr Arial şriftlə 14 ölçüdə, 3-5 səhifə həcmində Azərbaycan və ya rus dilində olmalıdır.

В UNEC состоится конкурс статьи, посвященный 94-й годовщине Великого вождя
В UNEC дан старт конкурсу статьи на тему ««Женщины опора нашего государства, государственности, независимости, настоящего, будущего», посвященного 94-й годовщине Великого вождя Гейдара Алиева.
В связи с конкурсом, проводимым по инициативе Государственного комитета Азербайджанской Республики по проблемам семьи, женщин и детей UNEC посетили заместитель председателя комитета Садагат Гахраманова, заведующий отделом Политологии и политической социологии Института философии и права НАНА Рена Мирзазаде.
Проректор по работе со студентами UNEC, доцент Саадат Гандилова в связи с конкурсом дала студентам информацию. Она отметила, что целью является поощрение среди молодежи мудрых высказываний и советов Общенационального лидера Гейдара Алиева о женщинах, создание условий для раскрытия творческих способностей талантливой молодежи. С.Гандилова призвала молодежь к проявлению активности на конкурсе.
С.Гахраманова рассказала об указах и распоряжениях Великого вождя в связи с обеспечением статуса женщин в обществе. Она подчеркнула, что эти распоряжения являются историческими шагами, предпринятыми в направлении обеспечения прав женщин. Было отмечено, что результатом именно такой успешной политики является то, что сегодня азербайджанская женщина активно представлена во всех сферах жизни страны.
Р.Мирзазаде дала информацию о проблемах гендера, пропаганде национального законодательства, закрепленного в Азербайджане в течение 25 лет и механизмах влияния на общественную жизнь проведенных в этом направлении работ. Она отметила, что по Указу Гейдара Алиева от 14 января 1998 года в целях осуществления женской политики был создан Государственный комитет по женским проблемам. С гордостью можно сказать, что это первая государственная структура в пространстве СНГ, управляемая единым центром женских проблем.
Председатель Женсовета Сабаильской районной организации YAP, доцент UNEC Тарана Керимова отметила, что сегодня роль женщин в общественной жизни более отчетливо проявляется на примере первого вице-президента Азербайджан Мехрибан ханум Алиевой. Азербайджанское государство и общество гордится такими женщинами. Одним из основных направлений проводимой в стране государственной политики заключается в том, чтобы азербайджанские женщины, принимая близкое участие в общественно-политической жизни страны, с каждым днем становились активнее и внесли свой неоспоримый вклад в интенсивное развитие нашей страны.
После выступлений студентам была представлена информация об условиях конкурса. Было отмечено, что желающие принять участие в конкурсе должны отправить статью и данные о себе (имя, фамилия, отчество, контактный телефон, название учреждения, в котором получили образование) на электронную почту [email protected] до 30 апреля
Статьи, представленные на конкурс, должны быть составлены с использованием шрифта arial в размере № 14 в объеме 3-5 страниц.