“Xocalı həftəsi” başladı
Fevralın 20-də UNEC-in Biznes və menecment fakültəsində “Xocalı faciəsi dünyada ən dəhşətli soyqırımdır” mövzusuna həsr olunan tədbir keçirilib. Tədbirdə Xocalı Soyqırımını Tanıtım İctimai Birliyi, Qarabağ müharibəsi əlilləri, Xocalı sakinləri və şəhid ailələri də iştirak edib.
Fakültə dekanı, dosent Mirağa Əhmədov ermənilərin Xocalıda törətdiyi soyqırımdan danışıb. Bildirib ki, qısa müddət ərzində Xocalı genosidi bir çox dövlətlər, beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən soyqırım kimi qəbul edilib. Hazırda Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə dövlət qurumları, xaricdəki soydaşlarımız tərəfindən Xocalı həqiqətlərinin dünyaya çatdırılması, onun soyqırımı aktı kimi tanıdılması istiqamətində mühüm addımlar atılır. M.Əhmədov soyqırımın beynəlxalq aləmdə tanıdılmasında Heydər Əliyev Fondunun Prezidenti Mehriban xanım Əliyeva, Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə həyata keçirilən təbliğat kampaniyaları və layihələri iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.
Xocalı Soyqırımını Tanıtma İctimai Birliyinin sədri Şamil Sabiroğlu ermənilərin soyqırım gecəsi dinc əhaliyə divan tutulduğunu, 613 Xocalı sakininin qətlə yetirildiyini, 8 ailənin tamamilə məhv edildiyini, 25 uşağın hər iki valideynini itirilməsini, 1275 nəfərin əsir düşməsini bildirib.
Sonra hadisə şahidləri faciə zamanı gördükləri dəhşətlərdən danışıblar. Erməni terrorcularının yaşlılara, uşaqlara və qadınlarla qarşı xüsusi amansızlıqlarından söz açıblar.
“Humanitar fənlər” kafedrasının professoru Vəkil Həsənov hər il soyqırım ərəfəsində UNEC-də ilk dərs saatlarının Xocalıya həsr olunduğunu qeyd edib. Əsrlər boyu ermənilərin azərbaycanlılara qarşı soyqırım siyasəti yeritdiklərini vurğulayıb.
Sonda Xocalıya həsr edilən rəsm sərgisi və UNEC Yaradıcılıq Mərkəzinin rəhbəri Elman Cəfərovun rejissorluğu ilə hazırlanan “Ruhum Qarabağlıdır” sənədli filmi nümayiş etdirilib.

Дан старт «Неделе Ходжалы»
20 февраля на факультете Бизнеса и менеджмента состоялось мероприятие, посвященное теме «Ходжалинская трегедия самый ужасный в мире геноцид». В мероприятии приняли участие Общественное объединение «Признание Ходжалинского геноцида», инвалиды Карабахской войны и семьи шехидов.
Декан факультета, доцент Мирага Ахмедов рассказал о геноциде, учиненном армянами в Ходжалы. Он отметил, что за короткое время Ходжалинская трагедия как геноцид признана  многими государствами, международными организациями. В настоящее время под руководством Президента Ильхама Алиева государственными структурами, соотечественниками за рубежом предпринимаются важные шаги в доведении до мировой общественности правды о Ходжалы, признании ее как акта геноцида. М.Ахмедов довел до внимания участников, что по инициативе Президента Фонда Гейдара Алиева госпожи Мехрибан Алиевой, вице-президента Фонда Лейлы Алиевой осуществляются пропагандистские кампании и проекты.
Председатель Общественного объединения «Признание Ходжалинского геноцида» Шамиль Сабироглы  отметил об учиненных армянами зверств над мирными жителями в ночь геноцида,  казне 613 жителей Ходжалы, полном уничтожении 8 семей,  потере 25 детьми обоих родителей, взятии в плен 1275 человек.
Затем свидетели происшествия рассказали об ужасах трагедии. Особо было отмечено о беспощадности армянских террористов против стариков, детей и женщин.
Профессор кафедры «Гуманитарные дисциплины» Векил Гасанов отметил, что ежегодно накануне геноцида в UNEC первые часы занятий посвящаются теме Ходжалы.  Он подчеркнул, что на протяжении веков армяне вели политику геноцида против азербайджанцев.
В конце были продемонстрированы художественная выставка, посвященная трагедии Ходжалы, и документальный фильм «Душа моя Карабах», подготовленный под режиссерством руководителя Творческого центра Эльмана Джафарова.