“Xocalı həftəsi” başladı
Fevralın 20-də UNEC-in Biznes və menecment fakültəsində “Xocalı faciəsi dünyada ən dəhşətli soyqırımdır” mövzusuna həsr olunan tədbir keçirilib. Tədbirdə Xocalı Soyqırımını Tanıtım İctimai Birliyi, Qarabağ müharibəsi əlilləri, Xocalı sakinləri və şəhid ailələri də iştirak edib.
Fakültə dekanı, dosent Mirağa Əhmədov ermənilərin Xocalıda törətdiyi soyqırımdan danışıb. Bildirib ki, qısa müddət ərzində Xocalı genosidi bir çox dövlətlər, beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən soyqırım kimi qəbul edilib. Hazırda Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə dövlət qurumları, xaricdəki soydaşlarımız tərəfindən Xocalı həqiqətlərinin dünyaya çatdırılması, onun soyqırımı aktı kimi tanıdılması istiqamətində mühüm addımlar atılır. M.Əhmədov soyqırımın beynəlxalq aləmdə tanıdılmasında Heydər Əliyev Fondunun Prezidenti Mehriban xanım Əliyeva, Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə həyata keçirilən təbliğat kampaniyaları və layihələri iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.
Xocalı Soyqırımını Tanıtma İctimai Birliyinin sədri Şamil Sabiroğlu ermənilərin soyqırım gecəsi dinc əhaliyə divan tutulduğunu, 613 Xocalı sakininin qətlə yetirildiyini, 8 ailənin tamamilə məhv edildiyini, 25 uşağın hər iki valideynini itirilməsini, 1275 nəfərin əsir düşməsini bildirib.
Sonra hadisə şahidləri faciə zamanı gördükləri dəhşətlərdən danışıblar. Erməni terrorcularının yaşlılara, uşaqlara və qadınlarla qarşı xüsusi amansızlıqlarından söz açıblar.
“Humanitar fənlər” kafedrasının professoru Vəkil Həsənov hər il soyqırım ərəfəsində UNEC-də ilk dərs saatlarının Xocalıya həsr olunduğunu qeyd edib. Əsrlər boyu ermənilərin azərbaycanlılara qarşı soyqırım siyasəti yeritdiklərini vurğulayıb.
Sonda Xocalıya həsr edilən rəsm sərgisi və UNEC Yaradıcılıq Mərkəzinin rəhbəri Elman Cəfərovun rejissorluğu ilə hazırlanan “Ruhum Qarabağlıdır” sənədli filmi nümayiş etdirilib.

“Khojali Week” starts
Event dedicated to the topic “The Khojali tragedy is the most terrible genocide in the world” was held in UNEC Faculty of Business and Management on February 20. The Public Union for Promotion of Khojali Genbocide, Garabagh War invalids, Khojali residents and members of martyr families attended the event.
Dean of the Faculty, Associate Professor Miragha Ahmadov spoke about the massacre committed by the Armenians in Khojali. He said Khojali genocide has been recognized by many countries and international organizations for a short period of time. Currently, important steps are being taken towards promoting Khojali realities and its recognition as the act of genocide by the state bodies and our compatriots under the leadership of the President Ilham Aliyev. M.Ahmadov provided the participants with the information about the promotional campaigns and projects implemented by the President of the Heydar Aliyev Foundation Mrs. Mehriban Aliyeva and the Vice-President of the Foundation Leyla Aliyeva’s initiative in the direction of recognition of massacre in the international arena.
Chairman of the Public Union for the Promotion of Khojali Genocide Shamil Sabiroghlu said that Armenian aggressors inflicted reprisals to peaceful citizens on the night of massacre, they killed 613 residents of Khojali, 8 families were destroyed completely, 25 children lost both parents and 1275 people were captured.
Then the witnesses of the incident spoke about the horrors of the tragedy they saw. They talked about the brutal acts committed especially against the old people, children and women.
A Professor of the Department of Humanitarian Subjects Vakil Hasanov pointed that the first lessons are usually dedicated to Khojali on the eve of the genocide every year. He highlighted that Armenians have been pursuing a policy of genocide against Azerbaijanis for centuries.
An exhibition of paintings devoted to Khojali and a documentary film “My Soul is from Garabagh” directed by the Head of UNEC Creativity Center Elman Jafarov were demonstrated in the end.