Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) Elmi Şurasının daimi komissiyaları yaradılıb. Daimi komissiyaların yaradılmasında məqsəd Elmi Şuranın işinin səmərəliliyini artırmaq, qərarların hazırlanmasında yüksək ixtisaslı mütəxəssislərin geniş dairəsinin iştirakını təmin etməkdir.
Elmi Şurada beş daimi  komissiya fəaliyyət göstərəcək. Bunlar Təhsil və elmin vəhdəti, Sosial məsələlər, Attestasiya, Əmək bazarı ilə əməkdaşlıq və Təhsilalanlarla iş üzrə komissiyalardır.
Daimi komissiyaların qarşısında duran əsas məsələlər Elmi Şura iclaslarına çıxarılan məsələlərin, yaranan vəziyyətin təhlili, təkliflər, tövsiyələr və tədbirlər, Elmi Şura qərarlarının yerinə yetirilmə müddəti və qərarın yerinə yetirilməsi üçün məsul şəxslərin göstərilməsi ilə qərar layihələrinin hazırlanması da daxil olmaqla, öncədən nəzərdən keçirilməsindən ibarətdir. Şura iclaslarına çıxarılan məsələlər bir qayda olaraq əvvəlcə müvafiq komissiyalar tərəfindən nəzərdən keçiriləcək.
Daimi komissiyanın tərkibi Elmi Şura sədrinin və ya Elmi Şura Komissiyaları sədrlərinin təqdimatı əsasında dəyişilə bilər. Yeni daimi komissiyalar yaradıla, əvvəlkilər ləğv edilə və ya yenidən təşkil oluna bilər. Daimi komissiya tədris ili üçün qəbul edilən və Elmi Şura sədrinin təsdiq etdiyi plana müvafiq işləyəcək. Komissiyanın iclasları adətən ayda bir dəfədən az olmayaraq keçiləcək. Daimi komissiyaların işinə nəzarəti Elmi Şuranın sədri həyata keçirir.

Созданы постоянные комиссии Ученого совета UNEC
Созданы постоянные комиссии Ученого совета Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC).  Целью создания постоянной комиссии является повышение эффективности в деятельности Ученого совета, обеспечение участия широкого круга специалистов в подготовке решений.
В составе Ученого совета будут действовать пять постоянных комиссий. Это комиссия по единству образования и науки, социальным вопросам, аттестации, сотрудничеству с рынком труда и по работе с обучающимися.
Основной задачей, стоящей перед постоянными комиссиями, является рассмотрение заранее вопросов, выносимых на заседания Ученого совета, анализа создавшегося положения, предложений, рекомендаций и мероприятий, срок исполнения решений Ученого совета и указание ответственного лица для исполнения решений,  включая разработку проектов постановления. Вопросы,выносимые на заседания Совета, как правило, будут рассмотрены заранее соответствующими комиссиями.
Состав постоянной комиссии может меняться на основе докладной председателя Ученого совета или председателей комиссий Ученого совета. Могут быть созданы новые постоянные комиссии, прежние ликвидированы или вновь организованы. Постоянная комиссия будет работать соответственно плану, принятому для учебного года, и утвержденному председателем Ученого совета. Заседания комиссий будут состояться обычно не меньше одного раза в месяц. Контроль за деятельностью комиссий будет осуществлять председатель Ученого совета.