13 FEVRAL 2019 | VIEWS:
Türkiyənin Atılım Universitetinin rektoru, professor Yıldırım Üçtuğ Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) olub.
UNEC-in Tədris və təlim texnologiyaları üzrə prorektoru, dosent Anar Rzayev, universitetin müvafiq struktur rəhbərləri və nümayəndələrinin iştirakı ilə keçirilən görüşdə hər iki universitet arasında əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub.
Görüşdə A.Rzayev UNEC barədə ətraflı məlumat verərək, beynəlxalq əlaqələrin genişləndirilməsinin universitetin strateji hədəflərindən olduğunu qeyd edib. UNEC-in dünyanın aparıcı universitetləri ilə ikili diplom proqramları reallaşdırdığını və əməkdaşlıq etdiyini diqqətə çatdıran prorektor, bu istiqamətdə Türkiyə universitetləri ilə də əlaqələrin genişləndirilməsində maraqlı olduğunu bildirib. UNEC-in ölkədə Türkiyə türkcəsində təhsil verən yeganə ali təhsil müəssisəsi olduğunu vurğulayıb.
UNEC-in Quba Tədris, İdman və İstirahət Kompleksində təşkil olunan Qış məktəbində professor-müəllim heyətinə təlim keçmək məqsədilə Azərbaycana səfər etdiyini bildirən professor Yıldırım Üçtuğ UNEC-də olmaqdan məmnunluğunu ifadə edib. Təlim zamanı universitetin professor-müəllim heyətinin yüksək pedaqoji potensialını müşahidə etdiyini vurğulayan rektor, UNEC-lə təcrübə mübadiləsinin hər iki universitet üçün faydalı olacağını bildirib. Rektor Atılım universiteti barədə qısa məlumat verib. Bildirib ki, universitet fəaliyyət göstərdiyi qısa zaman ərzində “QS İnkişaf Etməkdə olan Avropa və Mərkəzi Asiya” regionu üzrə reytinq cədvəlində, “Times Higher Education World University Ranking”lərdə əhəmiyyətli mövqelər tutub.
Sonra UNEC və Atılım Universiteti arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb. Memoranduma əsasən, hər iki universitet arasında müəllim-tələbə mübadiləsi, layihə və proqramların işlənib hazırlanması, birgə elmi-tədqiqatların aparılması, beynəlxalq konfransların keçirilməsi və digər sahələrdə əməkdaşlıq nəzərdə tutulub.
Görüşdən sonra rektor Y.Üçtuğ UNEC-in tədris binası, maddi texniki bazası, UNEC Ekstern mərkəzi, 24/7 kitabxanası ilə tanış olub.

The memorandum was signed between UNEC and the Atılım University
The rector of Turkish Atılım University, professor Yıldırım Uchtug visited the Azerbaijan State Economics University (UNEC).
The opportunities for coopertaion between the two universities were discussed in the meeting held with the participation of the pro-rector of the UNEC on Educational and Training Technologies, the associate profesor  Anar Rzayev, the relevant structural managers and the representatives of the university.
In the meeting,  A.Rzayev provided the detailed information about the UNEC and noted that, the expansion of the international relations was one of the the strategic targets of the university. He emphasized that, the UNEC was implementing the dual degree diploma programs and cooperating with the leading universities in the world and was interested in expanding the relations with Turkish universities in this direction. He underlined that, the UNEC was the only higher educational institution in the country teaching in Ottoman Turkish language.
The professor Yıldırım Uchtug visiting Azerbaijan with the purpose of providing the tranings for the academic-teaching staff at the Winter School, organized in the UNEC Guba Training, Sport and Recreation Center expressed his satisfaction of visiting UNEC. The rector, stressing that, he had observed the high pegagogical potential of the academic–teaching staff during the trainings, said that the exchange of experiences with UNEC would be beneficial for the both universities. The rector gave the brief information about Atılım university. He noted that, within the short period of opertaing it had gained the considerable positions in the QS Emerging Europe and Central Asia rankings, and in the “Times Higher Education World University Ranking”.
Then, the memorandum of cooperation was signed between the UNEC and the Atılım University. According to the memorandum,the teacher-student exchanges, design and development of programs, conducting the joint research, holding the international coferences and the cooperation in other areas between the two universities are envisaged.
After the meeting, the rector Y.Uchtug got acquainted with the campus of UNEC, material-technical basis, UNEC Extern Center, and 24/7 library.