UNEC ilə DAAD əməkdaşlığı yeni mərhələdə
Oktyabrın 28-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) rektoru, professor Ədalət Muradov Alman Akademik Mübadilə Xidmətinin (DAAD) Bakıdakı Məlumat Mərkəzinin rəhbəri xanım Stefani Düfo (Stefanie Dufaux) ilə görüşüb.
Görüşdə UNEC ilə DAAD arasında əlaqələrin mövcud vəziyyəti və gələcək əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib. DAAD ilə əməkdaşlıqda maraqlı olduğunu bildirən UNEC rektoru “Sahibkarlıq təhsili: Azərbaycanda iş yerlərinin yaradılması və məşğulluğun əsas amili kimi” layihəsinin reallaşdırılmasında Alman Akademik Mübadilə Xidmətinin böyük rolu olduğunu qeyd edib.
Xanım Stefani Düfo DAAD ilə sıx əməkdaşlıq edən ali məktəblər arasında UNEC-in aparıcı yerlərdə olduğunu qeyd edərək, bu əməkdaşlığın universitetə böyük fayda verəcəyini vurğulayıb.
Görüşdə DAAD ilə birgə yay və qış məktəblərinin təşkili, təlimlərin, seminarların, müsabiqələrin keçirilməsi, UNEC-in alim və doktorantının Almaniya universitetlərində tədqiqat təcrübəsinin təşkili, birgə magistratura proqramının hazırlanması, Azərbaycan və Almaniyanın müxtəlif şirkətlərində təcrübələrin təşkili və digər mözular ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Ə.Muradovun UNEC ilə Almaniya universitetləri arasında arasında birgə elmi-tədqiqat işlərinin həyata keçirilməsi, bu sahədə layihə və ikili diplom proqramlarının hazırlanması, Almaniyanın nüfuzlu universitetlərindən professor-müəllim heyətinin UNEC-ə cəlb edilməsi, DAAD əməkdaşlarının UNEC-in doktorant, dissertant, magistr və bakalavr pilləsində təhsil alan gəncləri üçün mütəmadi təqdimatların keçirilməsi, universitetdə fəaliyyət göstərən əlilliyi olan tələbələr üçün mərkəzlə Almaniyanın eyni adlı mərkəzləri və universitetləri ilə əməkdaşlığın qurulması ilə bağlı təklifləri müsbət qarşılanıb. UNEC-in bütün sahələrdə potensialının yüksək olduğunu bildirən Stefani Düfo təmsil etdiyi qurumun qeyd edilən layihələrə dəstək olacağını qeyd edib.
Qeyd edək ki, “Sahibkarlıq təhsili: Azərbaycanda iş yerlərinin yaradılması və məşğulluğun əsas amili kimi” layihəsinə uyğun olaraq UNEC-in bir müəllimi və on tələbəsi Almaniyanın Siegen universitetində təşkil edilən Qış Məktəbində (Winter School) iştirak edirlər. Layihə 2016-2019-cu illəri əhatə edəcək.

New Stage of Cooperation of UNEC with DAAD
Rector of Azerbaijan State University of Economics (UNEC), Professor Adalat Muradov received the Head of German Academic Exchange Service (DAAD) Baku Office Ms Stefanie Dufaux on October 28.
The current situation of the cooperation between UNEC and DAAD and the future cooperation opportunities were discussed within the meeting. Noting that UNEC is interested in cooperating with DAAD, Rector emphasized the role of the German Academic Exchange Service in the realization of the project “Entrepreneurial Education as a Key Factor of Establishing Workplaces and Recruitment in Azerbaijan”.
Pointing UNEC’s leading position among the higher education institutions cooperating with DAAD, Ms Stefanie Dufaux stressed the cooperation to be beneficial for the university.
Exchange of views on the organization of the summer and winter schools, trainings, competitions and workshops with DAAD, UNEC scholars’ and doctoral students’ research experience at the universities of Germany, development of joint graduate programs, organization of internships in the companies of Azerbaijan and Germany and other issues were made within the meeting.
A.Muradov’s proposals on the realization of joint research works between UNEC and the universities of Germany, development of projects and dual diploma programs in this field, involvement of the academic staff form the prestigious German universities to UNEC, implementation of presentations for UNEC’s undergraduate, graduate, doctoral students and research fellows regularly by DAAD experts, building cooperation with the German Universities’ Centers for Disabled People with the center performing at UNEC were welcomed. Highly appreciating UNEC’s potential in all fields, Stefanie Dufaux promised that the organization she represented would support the mentioned projects.
Note that, one teacher and ten students of UNEC will attend the Winter School organized at the University of Siegen, Germany in accordance with the project “Entrepreneurial Education as a Key Factor of Establishing Workplaces and Recruitment in Azerbaijan”. The Project will cover the years 2016-2019.