UNEC-in 90 illik yubiley tədbirlərinə start verilib
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) 90 illik yubileyinin qeyd edilməsi ilə bağlı tədbirlər planı təsdiq edilib və hazırlıqlara başlanıb.
Demək olar ki, UNEC bu il ölkə gündəmi olacaq. Plana əsasən, müxtəlif Beynəlxalq elmi konfransların təşkili, ölkəmizdə yeganə ali iqtisadi təhsil müəssisəsi olan Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin tarixi haqda filmlərin, fotoalbomların hazırlanması, kitabların nəşri, görkəmli alimlərin həyat və yaradıcılığı ilə bağlı tədbirlərin, veteran əməkdaşlarla və məşhur məzunlarla görüşlərin keçirilməsi, təqdimatların, həmçinin maraqlı müsabiqələrin, konsert və şouların, fləşmobların, rəsm və kitab sərgilərinin, idman yarışlarının reallaşdırılması nəzərdə tutulub.
Yubileylə bağlı ən böyük tədbir isə UNEC I İqtisadi Forumunun təşkili olacaq. Bundan başqa, UNEC Məzunlar Assosiasiyasının yaradılması və I Forumunun, eləcə də “İqtisadçı Tələbələrin I Bakı Forumu”nun, Yubiley məzun gününün və təbii ki, təntənəli yubiley mərasiminin keçirilməsi planlaşdırılıb.
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) tərəfdaşlıq etdiyi xarici ali təhsil müəssisələrində də “UNEC – 90” yubiley tədbirləri təşkil olunacaq.
Qeyd edək ki, 2020-ci il iyunun 19-da  Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) yaradılmasının 90 ili tamam olur. Yüksək ixtisaslı iqtisadçı kadrların hazırlanmasında UNEC-in müstəsna xidmətləri var. UNEC ölkəmizdə sənaye, ticarət, maliyyə, statistika, vergi sistemi, marketinq, menecment və s. ixtisaslar üzrə kadr  hazırlığı və elmi-tədqiqat mərkəzinə çevrilib. Ümummilli lider Heydər Əliyev universitetin 70 illik yubiley tədbirində çıxışı zamanı ölkə iqtisadiyyatını irəli aparmaq, dünyanın mürəkkəb maliyyə, iqtisadi sisteminə qoşulmaq üçün müasir, hazırlıqlı, xarici dilləri bilən, dünya təcrübəsini mənimsəmiş gənclər lazım olduğunu kollektiv qarşısında əsas vəzifə kimi qoyub. Bu vəzifələr UNEC-in inkişaf strategiyasının əsasını təşkil edir və hazırda müvəffəqiyyətlə icra olunur.

Дан старт мероприятиям, посвященным 90-летнему юбилею UNEC
В связи с празднованием 90-летнего юбилея Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) утвержден план мероприятий и ведется подготовка.
Можно сказать, что в этом году UNEC будет на повестке дня. В соответствии с планом предусмотрено организация различных международных конференций, подготовка фильмов, фотоальбомов об истории Азербайджанского государственного экономического университета, единственного высшего экономического учебного заведения в стране,  издание книг, проведение мероприятий о жизни и творчестве выдающихся ученых, встреч с ветеранами и известными выпускниками, реализация презентаций, а также интересных конкурсов, концертов и шоу, флэшмоба, выставки картин и книг, спортивных соревнований.
Самое большое мероприятие, связанное с юбилеем, будет организация I Экономического форума UNEC. Кроме того, планируется проведение юбилейной церемонии, посвященной созданию Ассоциации выпускников  и I Форума UNEC, а также «I Бакинского форума студентов-экономистов».
Юбилейные мероприятия  “UNEC — 90” будут организованы также в зарубежных высших учебных заведениях, с которыми сотрудничает Азербайджанский государственный экономический университет (UNEC).
Следует отметить, что 19 июня  2020 года исполняется 90 лет со дня создания Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC).  UNEC принадлежит исключительная заслуга в подготовке высококвалифицированных экономических кадров. UNEC превратился в научно-исследовательский центр по подготовке кадров в сфере промышленности, торговли, финансов, статистики, налоговой системы, маркетинга, менеджмента и других специальностей. Общенациональный лидер Гейдар Алиев выступая перед коллективом на мероприятии, посвященном 70-летнему юбилею университета, отметил, что для развития экономики страны, присоединения к сложной мировой финансовой, экономической системе нужны современные, подготовленные молодые люди, знающие иностранные языки и  усвоившие мировой опыт.