UNEC-in əcnəbi tələbələri “Güllələnmiş heykəllər” abidəsi qarşısında
UNEC-in əcnəbi tələbələri “Beynəlxalq Abidələr və Tarixi Yerlər Günü” münasibəti ilə Milli İncəsənət Muzeyinin bağındakı “Güllələnmiş heykəllər” abidəsini ziyarət ediblər. “Gəz, Gör, Tanı, Paylaş” devizi altında reallaşdırılan səfər UNEC-in Marketinq və Kommunikasiya Departamentində təcrübə keçən Rus İqtisadiyyat Məktəbində marketinq ixtisası üzrə təhsil alan IV kurs tələbələrinin təşəbbüsü ilə həyata keçirilib.
Təcrübəçi tələbələr əcnəbilərə burada nümayiş olunan Üzeyir Hacıbəylinin, Bülbülün və Xurşidbanu Natəvanın güllələnmiş heykəlləri barədə ətraflı məlumat veriblər. Bildiriblər ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin şəxsən işə müdaxiləsindən sonra bu heykəllər işğalçılardan geri alınaraq, paytaxta gətirilib. Milli İncəsənət Muzeyində bərpa işlərindən sonra isə heykəllərin muzeyin bağında nümayiş etdirilməsi qərara alınıb. UNEC tələbələri xüsusi olaraq vurğulayıblar ki, ermənilər Azərbaycanın işğal edilən 20 faiz torpaqlarında yüzlərlə tarixi abidlələri məhv edirlər.
Əcnəbi tələbələr heykəllərin fotoşəklini çəkərək, sosial şəbəkələrdə #ShotMonuments #Kharabagh haştəqi ilə paylaşıblar. Onlar şəkillərə öz təəssüratlarını da əlavə ediblər. Əcnəbi tələbələr mədəniyyət abidələrinin erməni vəhşiliyinə məruz qalmasını xüsusi olaraq pisləyiblər.
Səfər çərçivəsində əcnəbi tələbələrə həmçinin bu görkəmli incəsənət xadimlərinin həyat və yaradıcılıqları barədə də məlumat verilib.

Студенты-иностранцы UNEC перед памятником «Расстрелянные памятники»
Студенты-иностранцы UNEC по случаю «Международного дня памятников и исторических мест» посетили памятник «Расстрелянные памятники» в саду Национального музея искусств. Визит, реализуемый под девизом «Гуляй, смотри, узнай, поделись», осуществлен по инициативе студентов IV курса, обучающихся по специальности маркетинг в Русской школе экономики, проходящие практику в Департаменте маркетинга и коммуникации UNEC.
Студенты-стажеры дали студентам-иностранцам подробную информацию о демонстрируемых здесь расстрелянных памятниках Узеира Гаджибекова, Бюльбюля и Хуршудбану Натаван. Было отмечено, что лишь после личного вмешательства Общенационального лидера Гейдара Алиева эти памятники были возвращены в столицу от оккупантов. После восстановительных работ в Национальном музее искусств было принято решение о выставлении их саду музея. Студенты UNEC особо отметили, что армяне на 20 оккупированных землях Азербайджана уничтожили сотни исторических амятников.
Студенты-иностранцы сделав фотоснимки поделились в социальных сетях хештагами #ShotMonuments #Kharabagh. Они также добавили свои впечатления. Студенты-иностранцы резко осудили зверства армянских захватчиков, подвергших уничтожению памятники культуры.
В рамках визита студентам-иностранцам была представлена информация о жизни и творчестве этих выдающихся деятелей искусства.