UNEC-in gənc alimləri elmi müsabiqəyə qatılacaq
UNEC-in Gənc Alimlər Şurasının (GAŞ) təşkilatçılığı ilə keçirilən görüşün məqsədi “Gənc alimlər və maliyyə savadlılığı” mövzusuna həsr edilən müsabiqəyə təqdim olunacaq məqalələrin dinlənilməsi olub.
“Maliyyə və maliyyə institutları” kafedrasının müdiri, professor Əvəz Ələkbərov ölkədə elm və təhsilin inkişafına, xüsusən də gənc alim və tədqiqatçılara dövlətin diqqət və qayğısından danışıb. UNEC-də son illərdə elmi-tədqiqat işlərinin keyfiyyətinin artırılması, tədrisə gənc alimlərin cəlb olunması istiqamətində atılan addımlardan bəhs edib.
UNEC GAŞ-ın sədri Vuqar Məmmədzadə müsabiqə barədə ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişaf Fondu, Mərkəzi Bank və Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq üzrə Əmanət Kassaları Fondunun birgə təşkilatçılığı ilə keçiriləcək müsabiqəyə UNEC-in 3 gənc müəlliminin elmi məqaləsi təqdim olunacaq. Müsabiqə elmin gənc tədqiqatçılar arasında populyarlaşdırılmasına, elmi fəaliyyətin stimullaşdırılmasına xidmət edən maliyyə savadlılığı layihəsi çərçivəsində  həyata keçiriləcək. Müsabiqənin şərtlərinə əsasən, təqdim olunan məqalələr mövzu üzrə 2017-ci ilin fevral-aprel ayları ərzində müvafiq qaydada aprobasiyadan keçirilməlidir.
UNEC-in “Texnoloji maşınlar və sahə avadanlıqları” kafedrasının dosenti Nurlana Kərimovanın “Gənclərin maliyyə maarifləndirilməsi üçün model və yanaşmalar”, “Maliyyə və maliyyə institutları” kafedrasının müəllimi Yaşar Dəmirovun “Əhalinin maliyyə savadlılığının qiymətləndirilməsi və maliyyə xidmətlərinin yüksəldilməsi yolları”, “Beynəlxalq münasibətlər” kafedrasının baş müəllimi Vüqar Məmmədzadə və “Maliyyə və maliyyə institutları” kafedrasının  doktorantı Samir Ağayevin  “Yığım potensialının yüksəldilməsində maliyyə savadlılığının rolu: investisiyalar və böhranlar” mövzularında elmi məqalələri dinlənilib.

Молодые ученые UNEC примут участие в научном конкурсе
Целью встречи, состоявшейся при организационной поддержке Совета молодых ученых (СМУ) UNEC, являлось заслушивание статей, которые будут представлены на конкурс, посвященный теме «Молодые ученые и финансовая грамотность».
Заведующий кафедрой «Финансы и финансовые институты», профессор Авез Алекберов рассказал о внимании и заботе, проявленной государством развитию науки и образования, в частности молодым ученым и исследователям. Он отметил о повышении качества научно-исследовательских работ за последние годы, предпринятых шагах в направлении привлечения молодых ученых к учебе в UNEC.
Председатель СМУ UNEC Вугар Мамедзаде дал подробную информацию о конкурсе. Он отметил, что на конкурс, который состоится при организационной поддержке Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики, Центрального банка и Фонда сберегательных касс по Международному сотрудничеству Германии, будут представлены научные статьи 3 молодых преподавателей UNEC. Конкурс будет осуществлен в рамках проекта финансовой грамотности, служащего популяризации науки среди молодых исследователей, стимуляции научной деятельности. В соответствии с условиями конкурса представленные статьи должны в соответствующем порядке пройти апробацию в течение февраля-апреля 2017 года.
Были заслушаны научные статьи доцента кафедры «Технологические машины и отраслевое оборудование» UNEC Нурлана Керимова на тему «Модель и подход для финансового просветительства молодежи», преподавателя кафедры «Финансы и финансовые институты» Яшара Демирова на тему «Оценка финансовой грамотности населения и пути повышения финансовых услуг» и докторанта кафедры Самира Агаева на тему «Внутренняя фискальная политика и финансы государства».