UNEC-in gənc müəllimi II Dünya Konqresində
UNEC-in gənc müəllimi Rusiyanın Sankt-Peterburq şəhərində keçirilən “1917–2017: İqtisadi inkişafda inqilab və təkamül” müqayisəli iqtisadi tədqiqatlar üzrə II Dünya Konqresində (Second World Congress of Comparative Economics 1917–2017: Revolution and Evolution in Economic Development) iştirak edib.
Üç gün davam edən konqresdə “Beynəlxalq iqtisadiyyat” kafedrasının müəllimi Təhmasib Əlizadə həmkarı Əhliman Abbasovla birgə yazdıqları “Uğurlu və effektiv iqtisadi inteqrasiya mexanizmini necə formalaşdırmaq olar? Avropa Birliyi nümunəsi” (How to form a successful and efficient economic integration mechanism? The case of European Union) adlı məqalə təqdim edib.
Konqresdə Kaliforniya Berkeley Universitetinin professoru Gerard Roland, Moskva Dövlət Lomonosov Universitetinin İqtisad fakültəsinin dekanı Alexander Auzan və Honq-Konq Elm və Texnologiya Universitetinin professoru James Kungin çıxışları dinlənilib. İqtisadiyyatın müxtəlif sahələri üzrə panellər təşkil edilib. Panellərdə müxtəlif mövzular və istiqamətlər üzrə təqdimatlar olunub, fikir mübadiləsi aparılıb. T.Əlizadə iqtisadi artım və inkişaf, məhsuldarlığın mikro və makro determinantları, firmaların struktur dəyişikliyində rolu və inkişaf, struktur dəyişikliyi və iqtisadi artım, gəlir bərabərsizliyi, dayanıqlı iqtisadi inkişaf, insan kapitalının iqtisadiyyatda önəmi, iqtisadi inteqrasiya mövzuları üzrə müzakirələrə qatılıb.
350 elm adamı və ekspertin geniş miqyasda iqtisadi məsələləri müqayisəli konteksdən mikro və makro səviyyədə müzakirə etmək üçün qatıldığı konqres sərgi ilə davam edib.
Konqres Avropa Müqayisəli İqtisadi Tədqiqatlar Assosiasiyaları (EACES), Müqayisəli İqtisadi Tədqiqatlar Assosiasiyası (ACES), Yapon Müqayisəli İqtisadi Tədqiqatlar Assosiasiyası (JACES), Koreya Müqayisəli İqtisadi Tədqiqatlar Assosiasiyası tərəfindən İtaliya Müqayisəli İqtisadi Tədqiqatlar Assosiasiyası (AİSSEC), İnkişafda olan Bazarların Tədqiqatı Cəmiyyəti (SSEM), Çin İqtisadçılar Cəmiyyəti (CES), Avropa Təkamülçü Siyasi İqtisad Assosiasiyası (EAEPE) və digər elmi assosiasiya və şəbəkələrlə əməkdaşlıqla təşkil edilib. Yerli təşkilatçı Sankt Peterburqdakı Ali İqtisad Məktəbi (HSE) Universiteti olub.

UNEC’s Young Teaching staff at the 2nd World Congress
A young teaching staff of UNEC attended the 2nd World Congress of Comparative Economics “Revolution and Evolution in Economic Development-1917-2017” held in Saint-Petersburg, Russia.
A teacher of the Department “International EconomicsTahmasib Alizade and his colleague Ahliman Abbasov presented a joint article on “How to form a successful and efficient economics integration mechanism” The case of European Union”.
Speeches made by a Professor of the California Berkeley University Gerard Roland, a Dean of the School of Economics of Moscow State Lomonosov University Alexander Auzan, a Professor of Science and Technology University of Hong-Kong James Kungin were head within the congress. Panels on different areas of economy were organized; presentations on various topics and directions were introduced and views were exchanged during the panels. T.Alizade joined the debates on economic growth and development, macro and micro determinants of productivity, the role of firms in structural changes and development, structural changes and economic growth, income inequality, importance of human capital in economy and economic integration.
The congress where 350 scientists and experts joined to debate large-scale economic issues in the context of macro and micro level went on with an exhibition.
The Congress was organized by the European Association of Comparative Economic Studies (EACES), Association of Comparative Economic Studies (ACES), Japanese Association of Comparative Economic Studies (JACES) and Korean Association of Comparative Economic Studies (KACES) in cooperation with the Italian Association of Comparative Economic Studies (AISSEC), Society for the Study of Emerging Markets (SSEM), Chinese Economists’ Society (CES), European Association of Evolutionist Political Economy (EAEPE) and other scientific associations and networks. The local organizer was Higher School of Economics (HSE) in Saint-Petersburg.