UNEC-in professoru Sankt-Peterburq Dövlət İqtisad Universitetinin yubileyində
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Bank işi kafedrasının müdiri, professor Zahid Məmmədov Rusiyanın nüfuzlu ali və orta təhsil məktəblərində olub.
UNEC-in professoru Rusiya Federasiyası Höküməti yanında Maliyyə Universitetində keçirilənII Beynəlxalq Forumda “İtirilmiş iqtisadi yüksəliş axtarışında” mövzusunda çıxış edib. Həmçinin Nobel mükafatçısı, Harvard Universitetinin professoru Elvin Eliota Rotanın açıq mühazirəsinin müzakirələrinə qatılıb.
Forum çərçivəsində “Müasir pul kredit siyasəti: əyləc və ya akselerator”mövzusuna həsr olunanelmi konfransda professor Z.Məmmədovun “Azərbaycanda maliyyə stabilliyi problemlərinin təminatı” adlı məruzəsi təqdim olunub.
Rusiyaya səfər çərçivəsində professorZ.Məmmədov Moskva şəhərində K.Ə.Kərimov adına Gimnaziyanın himayəçilər şurasının dəvəti ilə yuxarı sinif şagirdləri ilə görüşüb. OnlaraUNEC haqqında ətraflı məlumat verib, tətbiq olunan yeniliklərdən və buradakı təhsilin üstünlüklərindən danışıb. Professor şagirdlərin universitetlə bağlı suallarını cavablandırıb.
Gimnaziyadan bildirilib ki, yeni tədris ilində 50-yə yaxın şagirdin UNEC-ə qəbul olunması gözlənilir.
Professor Z.Məmmədov Sankt-Peterburq Dövlət İqtisad Universitetinin 85 illik yubileyimünasibətilətəşkil olunaniqtisadi konqresdə iştirak edib. Konqresdə Rusiyanın dövlət qurumlarının rəhbərlərinin məruzələri dinlənilib, mövzu ilə bağlı müzakirələr aparılıb.
Z.Məmmədovun “Maliyyə böhranı fonunda alltenativ maliyyə institutlarının fəaliyyətində yeni meyllər və perspektivlər” mövzusunda məqaləsi Sankt-Peterburq Dövlət İqtisad Universitetinin 85 illik yubileyi çərçivəsində hazırlanan “XXI əsrin bankları və maliyyə bazarları – inkişaf potensialı”adlı elmi nəşrə daxil edilib.
Universitetin rektoru, professor İ.A.Maksimsev yubiley münasibətilə rəsmi qəbul təşkil edib. Avropanın nüfuzlu universitetlərinin rektorlarının dəvət olunduğu tədbirdə professor Z.Məmmədov UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradovun təbrik məktubunu səsləndirib.
Rektor İ.A.Maksimsev göstərdiyi aktiv iştiraka  və diqqətə görə UNEC-in rektoruna təşəkkür məktubu göndərib.

Профессор UNEC на юбилее Санкт-Петербургского государственного экономического университета
Заведующий кафедрой Банковского дела Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC), профессор Захид Мамедов посетил престижные высшие и средние образовательные школы России.
Профессор UNEC выступил на Международном форуме, проведенном в Финансовом университете при Правительстве Российской Федерации на тему «В поисках утраченного экономического роста». А также участвовал на обсуждении  открытой лекции лауреата Нобелевской премии, профессора Гарвардского университета Елвина Элиота Ротанина.
В рамках форума на научной конференции, посвященной теме «Современная денежно-кредитная политика: тормоз или акселератор» был представлен доклад профессора З.Мамедова «Обеспечение проблемы финансовой стабильности в Азербайджане».
В рамках визита в Россию профессор З.Мамедов по приглашению управляющего совета гимназии им.К.А.Керимова в городе Москве встретился со старшеклассниками. Он подробно рассказал им об UNEC, о применяемых здесь новшествах и о преимуществах обучения. Профессор ответил на все вопросы школьников относительно университета.
По данным гимназии в новом учебном году ожидается поступление около 50 школьников в UNEC.
Профессор З.Мамедов участвовал на экономическом конгрессе, организованном в честь 85-летнего юбилея Санкт-Петербургского государственного экономического университета. На конгрессе были выслушаны доклады руководителей государственных структур России, по вопросам темы были проведены обсуждения.
Статья З.Мамедова на тему «Новые критерии и перспективы в деятельности альтернативных финансовых институтов на фоне финансового кризиса» была включена в научное издание «Банки и финансовые рынки XX века – потенциал развития», разработанное в рамках 85-летнего юбилея Санкт-Петербургского государственного экономического университета.
Ректор университета, профессор И.А.Максимцев в связи юбилеем организовал официальный прием. На мероприятии при участии ректоров престижных университетов профессор З.Мамедов зачитал поздравительное письмо ректора UNEC  профессора А.Мурадова.