UNEC-in TEMPUS UNIVIA layihəsi çərçivəsində təlim-seminar keçirilib
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) koordinatoru olduğu “Beynəlxalq əlaqələr sahəsində universitet idarəçiliyinin inkişaf etdirilməsi və təkmilləşdirilməsi” adlı TEMPUS UNIVIA layihəsi çərçivəsində 26 oktyabr-6 noyabr tarixlərində Layihənin Avropa tərəfdaşlarından olan İspaniyanın Malaqa Universitetində (University of Malaga) təlim-seminar keçirilir.
İki həftəlik təlim-seminarda layihənin tərəfdaşları olan Gəncə Dövlət Universiteti, Naxçıvan Dövlət Universiteti, Poltava İqtisadiyyat və Ticarət Universteti (Ukrayna), Qırğızıstan Beynəlxalq Universiteti (Qırğızıstan) və Tacikistanın Sahibkarlıq və Xidmətlər İnstitutunun (Tacikistan) müvafiq əməkdaşları iştirak edirlər.
Tədbirdə Layihənin koordinatoru olan UNEC-i Beynəlxalq Əlaqələr Departamentinin əməkdaşları təmsil edirlər. Malaqa Universitetinin Beynəlxalq əlaqələr ofisi tərəfindən birgə təşkil edilən seminarlarda beynəlxalq əlaqələrin təşkili mexanizmi, tərəfdaş universitetlərin seçilməsi meyarları, tələbə və müəllim mübadiləsinin reallaşdırılması təcrübəsi, əcnəbi tələbələrin cəlb edilməsi, universitetin beynəlxalq arenada uğurlu təbliğatı, marketinq tədbirləri, effektiv veb-sayt və sosial media fəaliyyəti, beynəlxalq təhsil layihələrində iştirak və digər istiqamətlər üzrə mühazirələr oxunacaq və müzakirələr aparılacaq.
Təlimin ilk həftəsində iştirakçılar İspaniyanın Andalusiya bölgəsinin ən iri universiteti olan Malaqa Universitetinin kampusları (tədris binaları), fakültə və kitabxanalarına baxış keçirib, univeristetin və beynəlxalq əlaqələrin strategiyası,  beynəlxalq əlaqələr ofisinin strukturu və əməkdaşlarının fəaliyyəti ilə yaxından tanış olublar.
Seminar çərçivəsində son iki ildə həyata keçirilən Erasmus+ proqramının KA1 və KA2 istiqamətlərindəki layihələrinin işlənilməsi və icra mexanizmləri haqqında geniş təqimat verilib və UNEC-in bu layihələrdə iştirakçı olması imkanları müzakirə olunub.
Qeyd etmək lazımdır ki, seminar zamanı hər bir əməkdaş universitetinin təqdimatı keçirilərkən UNEC-də son iki il ərzində aparılan uğurlu islahatlar iştirakçılar tərəfindən böyük maraqla qarşılanmışdır.

В рамках проекта TEMPUS UNIVIA UNEC, проведен практический семинар
В рамках  проекта TEMPUS UNIVIA под названием «Развитие и совершенствование международных отношений в области университетского управления», координатором которого является Азербайджанский государственный экономический университет (UNEC),  с 26 октября по 6 ноября будет проходить тренинг-семинар в Университете Малага (Испания) (University of Malaga), который является партнером по проекту.
На двухнедельном тренинге-семинаре примут участие соответствующие сотрудники университетов партнеров по проекту, таких как Гянджинский государственный университет, Нахичеванский государственный университет, Полтавский университет экономики и торговли (Украина), Киргизский международный университет, Таджикский  институт предпринимательства и сервиса.
В мероприятии  UNEC, который является координатором проекта, представляют сотрудники Департамента международных связей. На семинарах, организованных Офисом международных связей Университета Малага, будут прочитаны и обсуждены лекции о механизме организации международных связей, критерии выбора партнерских университетов, опыт по реализации обмена студентами и преподавателями, привлечение иностранных студентов,  успешная пропаганда университета на международной арене, маркетинговые мероприятия, эффективный  veb-sayt  и деятельность социальных СМИ, участие в международных образовательных программах и других направлениях. В первую неделю тренингов они посетили кампусы (учебные здания) и факультеты и библиотеки самого большого университета Андалусии, коим является Университет Малага, и близко ознакомились со стратегией международных связей университета, структурой международного офиса, и деятельностью его сотрудников.
В рамках семинара, состоялась широкая презентация о разработке и механизмах исполнения  проектов в направлении KA1 и KA2 осуществляемой в последние два года программы   Erasmus+, и обсуждение возможности участия UNEC в этих проектах.
Надо отметить, что во время семинара, рассказы на презентации каждого сотрудника нашего университета об успешных реформах, проведенных в UNEC в течение последних двух лет,  были восприняты с большим интересом