UNEC-lə Siegen Universitetinin birgə layihəsi DAAD-ın baş ofisinin müsabiqəsinin qalibi olub
Almaniyanın Siegen Universiteti ilə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) birgə iştirak etdiyi “EE-KEY-AZ Sahibkarlıq təhsili: Azərbaycanda iş yerlərinin yaradılması və məşğulluğun əsas amilləri” (EE-KEY-AZ Entrepreneurship Education: a Key to Job Creation and Employability in Azerbaijan) layihəsi Alman Akademik Mübadilə Xidmətinin (DAAD) Almaniyadakı baş ofisi tərəfindən keçirilən müsabiqənin qalibi olub.
Qrant qazanan layihə çərçivəsində müntəzəm olaraq həm Almaniya, həm də Azərbaycanda professor-müəllimlərin, gənc alimlərin, tələbələrin iştirakı ilə görüş və təlimlərin keçiriləcək. Eyni zamanda, hər iki ölkədə yay və qış məktəbləri, müxtəlif seminarlar təşkil olunacaq. Təlimlər zamanı biznes planlaşması, innovasiya menecmenti, logistika, e-kommersiya, risklər menecmenti və digər sahələr əhatə olunacaq. Layihə ali təhsilin bütün səviyyələrini əhatə edir. Layihənin əsas hədəfləri sırasında birgə magistratura proqramının işlənməsidə yer alıb.
Gənc alimlər arasında keçirilməsi planlaşdırılan “Kiçik biznes plan” müsabiqəsi bu istiqamətdə tədqiqat aparan əməkdaşlara öz ideyalarının reallaşdırılmasında kömək edəcək. “Məsləhətçi Maliyyə Klubları” isə tələbə, magistrant və doktorantların məsləhətçi kimi formalaşmasına şərait yaradacaq. Tədqiqatçılar həmçinin, Almaniya və Azərbaycanın müxtəlif şirkətlərində təcrübə keçmək imkanı qazanacaq. Layihənin digər maraqlı bir tərəfi isə təlimlərdə iştirak edən əməkdaşların yaradılacaq məzun bazasında (alumni database) birləşməsidir.
Layihənin icrasına 2016-cı ilin oktyabr ayında başlanılacaq və 4 il davam edəcək. Qeyd edək ki, UNEC müsabiqədə Azərbaycandan tərəfdaş qismində çıxış edən yeganə ali təhsil müəssisəsidir.

Совместный проект UNEC с Зигенским университетом стал победителем конкурса главного офиса DAAD
Проект при совместном участии Зигенского университета Германии и Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) “EE-KEY-AZ Предпринимательское образование: Создание в Азербайджане рабочих мест и основные факторы занятости” (EE-KEY-AZ Entrepreneurship Education: a Key to Job Creation and Employability in Azerbaijan) стал призером конкурса, проведенного Главным  офисом Германской службы  Академических обменов (DAAD).
В рамках проекта, завоевавшего грант, периодически в Германии, а также в Азербайджане будут проходить встречи и тренинги с участием профеесорско-преподавательского состава, молодых ученых, студентов. В то же время в обеих странах будут организованы летние и зимние школы, различные семинары. На тренингах будут охвачены сферы планирования бизнеса, инновационного менеджмента, логистики, е-коммерции, менеджмента рисков и другие. Проект охватывает все уровни высшего образования. В ряду основных целей нашли место совместная разработка программы магистратуры.
Конкурс «Небольшой план бизнеса», планируемый среди молодых ученых, поможет сотрудникам в реализации идей в проведенных в этом  направлении исследований. А «Финансовые клубы по консультации» создадут возможности студентам, магистрантам и докторантам формированию как консультантов. Исследователи также получат возможность прохождения практики в различных компаниях Германии и Азербайджана.  Другой интересной стороной проекта является объединение сотрудников, участвующих в тренингах, на базе выпускника (alumni database).
Осуществление проекта начнется в октябре 2016 года и будет продолжаться 4 года. Следует отметить, что UNEC является единственным высшим учебным заведением, выступающим в качестве азербайджанского партнера.