UNEC-lə Siegen Universitetinin birgə layihəsi DAAD-ın baş ofisinin müsabiqəsinin qalibi olub
Almaniyanın Siegen Universiteti ilə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) birgə iştirak etdiyi “EE-KEY-AZ Sahibkarlıq təhsili: Azərbaycanda iş yerlərinin yaradılması və məşğulluğun əsas amilləri” (EE-KEY-AZ Entrepreneurship Education: a Key to Job Creation and Employability in Azerbaijan) layihəsi Alman Akademik Mübadilə Xidmətinin (DAAD) Almaniyadakı baş ofisi tərəfindən keçirilən müsabiqənin qalibi olub.
Qrant qazanan layihə çərçivəsində müntəzəm olaraq həm Almaniya, həm də Azərbaycanda professor-müəllimlərin, gənc alimlərin, tələbələrin iştirakı ilə görüş və təlimlərin keçiriləcək. Eyni zamanda, hər iki ölkədə yay və qış məktəbləri, müxtəlif seminarlar təşkil olunacaq. Təlimlər zamanı biznes planlaşması, innovasiya menecmenti, logistika, e-kommersiya, risklər menecmenti və digər sahələr əhatə olunacaq. Layihə ali təhsilin bütün səviyyələrini əhatə edir. Layihənin əsas hədəfləri sırasında birgə magistratura proqramının işlənməsidə yer alıb.
Gənc alimlər arasında keçirilməsi planlaşdırılan “Kiçik biznes plan” müsabiqəsi bu istiqamətdə tədqiqat aparan əməkdaşlara öz ideyalarının reallaşdırılmasında kömək edəcək. “Məsləhətçi Maliyyə Klubları” isə tələbə, magistrant və doktorantların məsləhətçi kimi formalaşmasına şərait yaradacaq. Tədqiqatçılar həmçinin, Almaniya və Azərbaycanın müxtəlif şirkətlərində təcrübə keçmək imkanı qazanacaq. Layihənin digər maraqlı bir tərəfi isə təlimlərdə iştirak edən əməkdaşların yaradılacaq məzun bazasında (alumni database) birləşməsidir.
Layihənin icrasına 2016-cı ilin oktyabr ayında başlanılacaq və 4 il davam edəcək. Qeyd edək ki, UNEC müsabiqədə Azərbaycandan tərəfdaş qismində çıxış edən yeganə ali təhsil müəssisəsidir.

A joint Project of UNEC and the University of Siegen becomes the Winner of DAAD’s Head Office
A joint project of the University of Siegen of Germany and Azerbaijan State University of Economics (UNEC) on EE-KEY-AZ Entrepreneurship Education: a Key to Job Creation and Employability in Azerbaijan has become the winner of the contest held by the Head office of the German Academic Exchange Service- DAAD in Germany.
Meetings and trainings with the academic staff’s, young research fellows’ and students’ participation are planned to be held in both Azerbaijan and Germany within the project granted. At the same time winter schools and workshops are to be held in both countries. Business planning, innovation management, logistics, e-commerce, risks management and other fields will be covered within the trainings. The project covers all levels of higher education. The development of a joint graduate program is also placed main targets of the project.
The competition of “A Small Business Plan” planned to be held among the young scholars will help the employees conducting research in this area. And the “Financial Consultant Clubs” will give the undergraduate, graduate and doctoral students the opportunity of forming as consultants. Research fellows will get a chance of passing internship in different companies of Germany and Azerbaijan. Another interesting aspect of the project is the integration of the employees involved to trainings in alumni database to be established.
The execution of the project will start in October of 2016 and last for four years. Note that, UNEC is the only higher education institution participating in the competition as a partner from Azerbaijan.