UNEC müəllimlərinin reytinqinin hesablanmasına start verildi
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində bu ildən tətbiqinə başlanan differensial əmək haqqı sistemi ilə əlaqədar daimi Komissiyanın ilk iclas keçirilib. Professor-müəllim heyətinin xidməti fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi üzrə yaradılan daimi Komissiya sistemə daxil edilən məlumatların yoxlanılmasına başlayıb.
Rektor, professor Ədalət Muradov  UNEC-in professor-müəllim heyətinin yeni sistemə maraqlarının qənaətbəxş olduğunu bildirib. Ə.Muradov pedaqoji heyətin bu sahəyə olan maraqlarının daha da artırılması məqsədi ilə təbliğatın mütəmadi davam etdirilməsini məqsədəuyğun hesab edib. Komissiyanın iclasında fakültələr üzrə Elmi Şuraların iclaslarında bu mövzuda məruzələrin təşkili təklif edilib.
Komissiyanın sədr müavini Elşən Bağırzadə sistemə daxil edilən məlumatlar haqqında hesabatı açıqlayıb. Bildirib ki, proqram təminatının işə düşdüyü 2 ay ərzində 130 müəllimin pedaqoji və şəxsi inkişaf fəaliyyəti barədə məlumat daxil edilib.
Komissiyanın monitorinqi nəticəsində müsbət təsdiq cavabı alan müəllimlərin ümumi universitet üzrə ilkin reytinqi avtomatik olaraq müəyyənləşib. Qaydalara uyğun olmayan məlumatları daxil edənlərə sistem vasitəsilə bildiriş göndərilib.
Komissiyada məlumatların monitorinqi bu həftə ərzində tam yekunlaşdırılacaq.
Sistemin tətbiqində məqsəd UNEC-də nəticəyönümlü fəaliyyətlərin genişlənməsinə professor-müəllim heyətinin fərdi və qrup məhsuldarlığının yüksəlməsinə, onlar arasında sağlam rəqabət mühitinin yaranmasına və onların işdən məmnunluq səviyyəsinin yüksəlməsinə zəmin yaratmaqla tədris, elmi-tədqiqat və inzibati fəaliyyətlərin səmərəliliyini və keyfiyyətinın yüksəlməsinə xidmət etməkdir. xidməti fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi onların UNEC-dəki fəaliyyətinin üç əsas istiqaməti – elmi, tədris və özünüinkişaf – nəzərə alınmaqla həyata keçirilir.
UNEC-də professor-müəllim heyətinin 2015-2016-cı tədris ili üzrə reytinq siyahısına müvafiq olaraq 1-10-cu yerləri tutan müəllimlərin əməkhaqqı 2 dəfə, 11-30-cu yerləri tutan müəllimlərin əməkhaqqı 1,7 dəfə, 31-60-cı yerləri tutan müəllimlərin əməkhaqqı 1,5 dəfə, 61-100-cü yerləri tutan müəllimlərin əməkhaqqı isə 1,2 dəfə artırılacaqdır.

Запущен подсчет рейтинга преподавателей UNEC
В Азербайджанском государственном экономическом университете проведено первое заседание постоянной комиссии в связи с системой дифференциальной заработной платы, начавшаяся с текущего года. Постоянная комиссия по оценке служебной деятельности профессорско-преподавательского состава, начала экспертизу поступающей в систему информации.
Ректор университета, профессор Адалят Мурадов отметил о положительном отношении профессорско-преподавательского состава UNEC к новой системе.  А.Мурадов считает, что с целью еще большего  повышения интереса педагогического состава к этой сфере  целесообразно непрерывно проводить пропаганду. Была предложена организация проведения докладов на эту тему  на собраниях Комиссии, Ученых советах по факультетам.
Заместитель председателя комиссии Эльшан Багирзаде представил отчет о поступившей информации. Он отметил, что в течение 2 месяцев с запуска программы обеспечения в систему поступила информация свыше 130 преподавателей о педагогической деятельности и о саморазвитии.
В результате общего по университету мониторинга комиссии автоматически определен первичный рейтинг преподавателей, получивших положительное утверждение.  Лицам, вводившим в систему информации не соответствующей правилам, посредством системы отправлено извещение.
В течение  недели в комиссии полностью будет подытожен мониторинг информаций.
Цель в применении системы создать базу для расширения целенаправленной деятельности, повышения производительности профессорско-преподавательского состава индивидуальной и групповой форме, создания здоровой конкурентной среды среди них и повышения уровня удовлетворенности, что  послужит повышению эффективности и качества учебной, научно-исследовательской и административной деятельности. Оценка их служебной деятельности будет проводиться в трех основных направлениях —  науки, образования и саморазвития.
В UNEC согласно списку рейтинга профессорско-преподавательского состава за 2015-2016 учебный год зарплата преподавателей, занявших 1-10 места поднимется в 2 раза, 11-30 места – 1,7 раз, 31-60 места – 1,5 раз, 61-100 места – 1,2 раза.