UNEC müəllimi Qarabağ problemindən danışdı
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) “İqtisadiyyat və İşlətmə” kafedrasının müəllimi Nəriman Xanəhmədov “Beynəlxalq İstanbul Hüquq Konqresi” mövzusunda beynəlxalq elmi konfransda iştirak edib. Türkiyənin İstanbul şəhərində keçirilən konfransda prezident Recep Tayyib Ərdoğan açılış nitqi ilə çıxış edib.
UNEC müəllimi Nəriman Xanəhmədov konfransda “Beynəlxalq hüquq normalarına görə Dağlıq Qarabağ probleminin həlli” mövzusunda məruzə edib. N.Xanəhmədov məruzəsində Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tarixindən, məsələnin həlli ilə bağlı danışıqlar prosesinin gedişindən, beynəlxalq birliyin bu məsələdə tutduğu mövqedən və məsələnin həlli ilə bağlı problemin ziddiyyətli və mürəkkəb xarakterindən danışıb. O, Ermənistanın BMT, ATƏT və Avropa Birliyinin bu barədə qəbul etdiyi qətnamələrə, bəyanatlara əməl etmədiyini vurğulayaraq, münaqişənin həllində beynəlxalq ictimaiyyətin mövqeyinin kifayət qədər mühüm rol oynadığını bildirib.
Beynəlxalq tədbirdə Türkiyənin rəsmi nümayəndələri ilə birlikdə Azərbaycan da daxil olmaqla, 48 fərqli ölkənın ədliyyə naziri, Konstitusiya  vəAli məhkəmələrin hakimivə175-ə yaxın  məhkəmə nümayəndəsi iştirak edib.

Преподаватель UNEC рассказал о Карабахской проблеме
Преподаватель кафедры Экономики и управления Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) Нариман Ханахмедов принял участие в международной научной конференции «Международный стамбульский конгресс права». На конференции, состоявшейся в городе Стамбуле, с вступительной речью выступил президент Реджеп Таиб Эрдоган.
Преподаватель UNEC Нариман Ханахмедов выступил с докладом на тему «Решение проблемы Нагорного Карабаха согласно международным правовым нормам». В своем докладе Н.Ханахмедов рассказал об истории Нагорно-карабахского конфликта, процессе переговоров в связи с решением вопроса, позиции занимаемой международным сообществом в этом вопросе,  и о противоречивом и сложном характере проблемы. Он подчеркнул, что Армения не соблюдает принятых по этому вопросу заявлений, резолюций ООН, ОБСЕ и Европейского союза. Отметил о достаточно важной роли позиции международной общественности в решении конфликта.
В международном мероприятии наряду с официальными представителями Турции, включая также Азербайджан приняли участие министры юстиции, судьи Конституционного и Верховного Суда 48 стран и около 175 представителей в суде.