UNEC professorları beynəlxalq konfransda strateji yol xəritəsinin əhəmiyyətindən bəhs ediblər
Türkiyə respublikasının Antalya şəhərində Türk Əməkdaşlıq və Koordinasiya Agentliyi (TİKA) və türkdilli ölkələrin bir çox universitetlərinin dəstəklədiyi “TUDSAK 2017” Beynəlxalq Türk Dünyası Strateji Araşdırmalar Konfransı keçirilib.
İqtisadiyyat, beynəlxalq münasibətlər, dövlət idarəçiliyi, tarix, coğrafiya, sosiologiya, ekologiya və s. mövzularda müzakirələrin aparıldığı konfransda Türkiyə, Azərbaycan, Qazaxıstan, Özbəkistan, Qırğızıstan, Makedoniya, Bosniya və Hersoqoviniyanın müxtəlif universitetlərindən 150-dən çox alim iştirak edib.
Konfransda UNEC-i “İqtiadiyyatın tənzimlənməsi” kafedrasının müdiri, professor Məhiş Əhmədov, “Nəzəri və praktiki iqtisadiyyat” kafedrasının müdiri, professor Ümidvar Əliyev, Maliyyə və mühasibat fakültəsinin dekanı, dosent Gəray Musayev və Türk Dünyası İşlətmə fakültəsinin dekanı, dosent Ferrux Tuzcuoğlu təmsil edib.
Konfransın Azərbaycana özəl bölməsində UNEC professoru Məhiş Əhmədov “Azərbaycanın müasir inkişaf strategiyası inklüziv iqtisadi artıma kecid konsepsiyasıdır” mövzusunda çıxış edib. Professor müstəqillik illərində Azərbaycanda sosial-iqtisadi inkişafda əldə olunan uğurlar, yaradılan iqtisadi, sosial, elmi-texniki, maliyyə potensialı, insan kapitalı, infrastruktur, əhalinin sosial rifahının yaxşılaşması səviyyəsi, habelə normativ-hüquqi qanunvericilik və institusional baza ölkəmizə inklüziv iqtisadi artıma keçidi əməli bir problem kimi qarşıya qoymağa imkan verdiyini bildirib.
Məruzəçi ölkəmizin konkret statistik materiallarının GZİT təhlilinə və dəyərləndirilməsinə, “Azərbaycan Respublikasında milli iqtisadiyyatın perspektivi üzrə strateji yol xəritəsi”nin prinsipial müddəalarına, hədəflərinə, baxışlarına əsaslanaraq qarşıya qoyulan məqsədə çatmağın başlıca yollarını, real potensial imkanlarını və reallaşma mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsinin prioritetlərini əsaslı surətdə konfrans iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Bölmənin moderatoru professor M.Əhmədovun məruzəsinin elmi-metodoloji və əməli xarakterinin güclü olduğunu xüsusi qeyd edib.
UNEC professoru Ümidvar Əliyev isə “Azərbaycanda milli iqtisadiyyatın davamlı inkişafı” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Natiq davamlı inkişafın təmin edilməsində Azərbaycan respublikasının milli iqtisadiyyat perspektivləri üzrə strateji yol xəritəsinin rolundan bəhs edib. Konfrans iştirakçılarının böyük marağına səbəb olan məruzə ətrafında müzakirələr aparılıb.
“XXI əsrdə türk dünyası sosial-iqtisadi və texnoloji inkişaflar kontekstində hansı strategiyanə təqib etməlidir” panelində isə G.Musayev “Türkdilli ölkələrin təhsil sistemlərinin inteqrasiyası”, F.Tuzcuoğlu “Günümüz dünyasını formalaşdıran vasitələr çərçivəsində XXI əsrdə Türk Dünyası Strategiyası” mövzusunda məruzə ilə çıxış ediblər.

UNEC professors highlighted the importance of a strategic road map at an international conference
The Turkish International Conference on Strategic Studies “TUDSAK 2017”, supported by Turkish International Cooperation and Coordination Agency (TICA) and many Turkish-speaking countries, was held in Antalya, Turkey.
More than 150 scientists from different universities of Turkey, Azerbaijan, Kazakhstan, Uzbekistan, Kyrgyzstan, Macedonia, Bosnia and Herzegovina participated in the conference, where the discussions were held in Economics, International Relations, Public Administration, History, Geography, Sociology, Ecology, etc.
At the conference UNEC was represented by the head of the Chair of “Regulation of Economics“, professor Mahish Ahmadov, the head of the chair “Theoretical and Practical Economy“, professor Umidvar Aliyev, Dean of Faculty of  Finance and Accounting, Associate professor Garay Musayev and Dean of the Turkish World Business School, Associate professor Ferrux Tuzcuoglu.
In Azerbaijan related section of the conference UNEC Professor Mahish Ahmadov delivered a speech on the topic “The modern development strategy of Azerbaijan is the concept of transition to inclusive growth”.The professor noted that, the success gained in the socio-economic development in Azerbaijan during the years of independence, created economic potential, social, scientific and technical, financial potential, human capital, infrastructure, improvement of social welfare of the population, as well as, the normative-legal legislation and the institutional base put forward as a pracrical problem  the possibility of the transition to inclusive economic growth in our country.
The speaker drew the attention of the partcipants  of the confrence to the SWOT analysis and assessment  of the concrete statistic materials of our country, the principal ways to reach the targeted goals, views, the priorities for improving of realistic potential opportunities and the implementation mechanisms based on principal aspects, targets and views of  “strategic Road Map on the perspectives of the national economy in the Azerbaijan Republic”.
The moderator of the section particlurly emphisized the scientific-methodological and practical nature of the report of  the professor M.Ahmadov.
And the UNEC professor Umidvar Aliyev made a report on the topic “Sustainable development of the national economy in Azerbaijan”. The reporter spoke about the role of the Strategic Road Map for ensuring the sustainable development in national economic prospects of the Azerbaijan Republic. The report, which caused the great interest of the participants of the conference was discussed, as well.
In the panel “Which strategy should be followed in the Turkish world in the context of socio-economic and technological development ” G.Musayev delivered a report on the topic “The integration of the educational systems of the turkish speaking countries”, and F.Tuzcuoghlu delivered a report on the topic “The Turkish World Strategy in the 21-st century as a part of the means forming today’s world”.