UNEC professorunun kitabı oxuculara təqdim edilib
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) Azərbaycan dili” kafedrasının professoru Maarifə Hacıyevanın “Ədəbi qaynaqlar və ədəbi dəyərlər” kitabının təqdimatı keçirilib.
Kitab təqdimatına görkəmli şair, dramaturq, əməkdar incəsənət xadimi Nəriman Həsənzadə, Tehran Rudhen Universitetinin doktoru Hüseyn Soytürk, Biznes və menecment fakültəsinin professor-müəllim heyəti, tələbələri qatılıb.
Xalq şairi Nəriman Həsənzadə əsəri yüksək dəyərləndirərək, onun Azərbaycanın mədəniyyəti, ədəbiyyatı, tarixi, etnoqrafiyası haqqında əvəzsiz əsər olduğunu bildirib. Tehrandan olan qonaq H.Soytürk fars dilində də çap edilən kitabın İran oxucuları üçün faydalı olacağını xüsusi vurğulayıb. Fakültə dekanı dos. Mirağa Əhmədov bildirib ki, UNEC-də yalnız görkəmli iqtisadçılar deyil, ədəbiyyat, mədəniyyət sahəsinə mühüm töhvə verən Maarifə xanım kimi görkəmli alimlər də çalışır.
Müəllif  Maarifə Hacıyeva bildirib ki, milli-mənəvi dəyərlərə daha çox üstünlük verdiyi kitabında müasir ədəbi proses, bu prosesin tarixi və ədəbi folklor qaynaqları,  müstəqillik dövründə əldə olunan ədəbi töhvələr, portret yazılar əsasında təhlillər aparılıb, Türk və Azərbaycan ədəbi mədəni əlaqələrinin tarixi köklərinə diqqət ayrılıb.
Sonda “Ədəbi qaynaqlar və ədəbi dəyərlər” kitabı müəllifin imzası ilə ilk oxucularına hədiyyə edilib.

Книга профессора UNEC представлена читателям
В UNEC состоялась презентация книги профессора кафедры «Азербайджанский язык» Маарифы Гаджиевой «Литературные источники и литературные ценности».
В мероприятии приняли участие выдающийся поэт, драматург, заслуженный деятель искусств Нариман Гасанзаде, доктор тегеранского университета Рудхен Гусейн Сойтурк, профессорско-преподавательский состав и студенты факультета Бизнеса и менеджмента.
Народный поэт Нариман Гасанзаде высоко оценив произведение, отметил, что оно является неоценимым творением о культуре, литературе, истории, этнографии Азербайджана.  Гость из Тегерана Г.Сойтурк отметив, что книга опубликована также на фарсидском языке, подчеркнул о ее значении для иранских читателей.  Декан факультета Мирага Ахмедов отметил, что в  UNEC работают не только выдающиеся экономисты, но и такие замечательные  ученые как Маарифа ханум, которая внесла важный вклад в литературу и культуру.
Автор Маарифа Гаджиева отметила, что в книге, в которой предпочтение отдается национально-духовным ценностям, на основе современных литературных процессов, исторических и литературных фольклорных источников,  литературных вкладов в период независимости, проведены анализы, уделено внимание историческим корням литературно-культурных отношений Турции и Азербайджана.
Книга «Литературные источники и литературные ценности» с автографом автора была представлена в качестве подарка первым читателям.