UNEC rektoru Ədalət Muradov: “Universitetlər təkcə biliyə deyil, həm də dəyərlərə fokuslanmalıdır”
“Kölgə iqtisadiyyatı problemi paradoksal səslənsə də bütövlükdə təhsil sisteminin məhsulu olan mütəxəssislər tərəfindən yaradılıb və eləcə də təhsil sisteminin məhsulu olan mütəxəsisslər tərəfindən həmin problem həll edilməyə çalışılır. Bu faktın özü təhsildə ziddiyətin olduğunu bir daha təsdiqləyir və göstərir ki, təhsil sistemi öz məzunlarına bilikdən başqa digər vacib keyfiyyətlərin də, mən deyərdim dəyərlərin aşılanmasında hələ də zəifdir.
Rəqəmsal iqtisadiyyat və eləcə də bu gün müzakirə olunan gizli iqtisadiyyat baxımından ən vacib olan bir məqam. Əminəm ki, siz mənimlə razılaşacaqsınız. Bu təhsildə dəyər məsələsidir. Təsadüfi deyil ki, mən çıxışımı da təhsildə dəyərlərdən başladım. Universitetlər təkcə biliyə deyil, həm də dəyərlərə fokuslanmalı və onu təmin etmək yollarına daha çox diqqət ayırmalıdırlar.
Bəllidir ki, dəyərlərin güclə bərqərar edilməsi həmişə uğursuzluqla nəticələnir. Icazə verin Amazon şirkətinin rəhbəri Cef Bezosun 2010-cu ildə Prinstonda etdiyi çıxışdan bir tezislə öz çıxışımı tamamlayım. Onun çıxışı belə adlanır: “Bizi biz edən – seçimlərimizdir”.
Bezos çıxışını qəmli hekayə ilə başlayır. Bezos 10 yaşında baba və nənəsilə səyahətə çıxır. O, hesablayır ki, 2 dəqiqə siqaret çəkməsi nənəsinin ömrünü 9 il azaldır. Bu haqda o, nənəsinə deyəndə, nənəsi ağlayır. Babası maşını saxlayır və balaca Bezosa yumşaq formada deyir: “Nə vaxtsa sən başa düşəcəksən ki, xeyirxah olmaq ağıllı olmaqdan çətindir”.
Bu hadisəni danışan Bezos deyir: “Ağıl – istedaddır, xeyirxahlıq isə seçımdir. Istedadla bağlı hər şey bəllidir və sadədir, o, bizə, verilib. Seçim isə çox çətin ola bilər”.
Əminik ki, universitetlər bu əsas fərqi mənimsəməkdə öz tələbələrinə yardım etməlidirlər və onları həvəsləndirməlidirlər ki, tələbələr heç olmasa hərdən aglı yox, xeyirxahlığı seçsinlər. Düşünürəm ki, bu gün bu əsas vəzifədir”.
Bu fikirləri Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) rektoru, professor Ədalət Muradov  Vergilər Nazirliyi, Azərbaycan İqtisadçılar İttifaqı və Azərbaycan Respublikası Auditorlar Palatasının birgə təşkil etdiyi “Kölgə iqtisadiyyatına qarşı mübarizə – iqtisadi inkişafın mühüm amili kimi” adlı tədbirdə çıxışı zamanı bildirib.

«Если даже проблема теневой экономики звучит парадоксально, в целом она создана специалистами, являющимися продуктом системы образования и будет решена специалистами, являющимися продуктом системы образования. Сам этот факт еще раз подтверждает противоречие в образовании и показывает, что система образования в привитии своим выпускникам помимо знаний и других важных качеств, я бы сказал, все еще очень слаба. Цифровая экономика, а также обсуждаемая сегодня теневая экономика являются важными моментами. Я уверен, что вы согласитесь со мной. Это в системе образования является вопросом ценности. Неслучайно, что свое выступление я начал с ценностей. Университеты должны фокусироваться не только на знаниях, но и на ценностях и уделять все больше внимания путям ее обеспечения.
Известно, что создание ценностей всегда венчается неудачей. Разрешите мне завершить свое выступление тезисом руководителя Амазонской компании Джефа Безоса, с которым он выступил в Пристоне в 2010 году. Его выступление звучит так: «Мы — это решения, которые мы принимаем» .
Безос начинает свое выступление с печальной историей. Безос в возрасте 10 лет путешествует со своим дедушкой и бабушкой. Он считает, что выкуренная в течение 2 минут сигарета сокращает жизнь бабушке на 9 лет Когда он говорит об этом бабушке, она плачет. Дедушка останавливает машину и очень в мягкой форме говорит маленькому Безосу: «Когда-нибудь ты поймешь, что быть добрым труднее, чем быть умным.
Рассказывающий эту историю Безос говорит: «Ум – это талант, а доброта – это выбор. Что качается таланта все ясно и просто, он нам дается. А выбор может быть очень трудным».
Мы уверены, что университеты должны оказать помощь своим студентам в осознании этого основного отличия и стимулировать их для того, чтобы они иногда выбирали не ум, а доброту. Считаю, что сегодня это является главной обязанностью».
Эти мысли выразил ректор Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC), профессор Адалат Мурадов, выступая на мероприятии под названием «Борьба с теневой экономикой — как важный фактор экономического развития», организванного при совместной поддержке Министерства налогов, Союза экономистов Азербайджана и Палаты аудиторов Азербайджанской Республики.