UNEC rektoru Ədalət Muradov: “Universitetlər təkcə biliyə deyil, həm də dəyərlərə fokuslanmalıdır”
“Kölgə iqtisadiyyatı problemi paradoksal səslənsə də bütövlükdə təhsil sisteminin məhsulu olan mütəxəssislər tərəfindən yaradılıb və eləcə də təhsil sisteminin məhsulu olan mütəxəsisslər tərəfindən həmin problem həll edilməyə çalışılır. Bu faktın özü təhsildə ziddiyətin olduğunu bir daha təsdiqləyir və göstərir ki, təhsil sistemi öz məzunlarına bilikdən başqa digər vacib keyfiyyətlərin də, mən deyərdim dəyərlərin aşılanmasında hələ də zəifdir.
Rəqəmsal iqtisadiyyat və eləcə də bu gün müzakirə olunan gizli iqtisadiyyat baxımından ən vacib olan bir məqam. Əminəm ki, siz mənimlə razılaşacaqsınız. Bu təhsildə dəyər məsələsidir. Təsadüfi deyil ki, mən çıxışımı da təhsildə dəyərlərdən başladım. Universitetlər təkcə biliyə deyil, həm də dəyərlərə fokuslanmalı və onu təmin etmək yollarına daha çox diqqət ayırmalıdırlar.
Bəllidir ki, dəyərlərin güclə bərqərar edilməsi həmişə uğursuzluqla nəticələnir. Icazə verin Amazon şirkətinin rəhbəri Cef Bezosun 2010-cu ildə Prinstonda etdiyi çıxışdan bir tezislə öz çıxışımı tamamlayım. Onun çıxışı belə adlanır: “Bizi biz edən – seçimlərimizdir”.
Bezos çıxışını qəmli hekayə ilə başlayır. Bezos 10 yaşında baba və nənəsilə səyahətə çıxır. O, hesablayır ki, 2 dəqiqə siqaret çəkməsi nənəsinin ömrünü 9 il azaldır. Bu haqda o, nənəsinə deyəndə, nənəsi ağlayır. Babası maşını saxlayır və balaca Bezosa yumşaq formada deyir: “Nə vaxtsa sən başa düşəcəksən ki, xeyirxah olmaq ağıllı olmaqdan çətindir”.
Bu hadisəni danışan Bezos deyir: “Ağıl – istedaddır, xeyirxahlıq isə seçımdir. Istedadla bağlı hər şey bəllidir və sadədir, o, bizə, verilib. Seçim isə çox çətin ola bilər”.
Əminik ki, universitetlər bu əsas fərqi mənimsəməkdə öz tələbələrinə yardım etməlidirlər və onları həvəsləndirməlidirlər ki, tələbələr heç olmasa hərdən aglı yox, xeyirxahlığı seçsinlər. Düşünürəm ki, bu gün bu əsas vəzifədir”.
Bu fikirləri Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) rektoru, professor Ədalət Muradov  Vergilər Nazirliyi, Azərbaycan İqtisadçılar İttifaqı və Azərbaycan Respublikası Auditorlar Palatasının birgə təşkil etdiyi “Kölgə iqtisadiyyatına qarşı mübarizə – iqtisadi inkişafın mühüm amili kimi” adlı tədbirdə çıxışı zamanı bildirib.

Rector of UNEC Adalat Muradov: “Universities should focus not only on knowledge but also on values”
Adalat_Muradov“Although the problem of shadow economy is paradoxical, it has been created by professionals who are the product of the education system as a whole and is tried to be settled by  those specialists. This fact reaffirms the contradiction in education; it shows that the education system is still weak in   transmitting other qualities of it to graduates, except knowledge, I would like to say values of it.
I am sure you will agree with me value of education is the most important moment, in terms of the digital economy and secret economy we are discussing today. It is no coincidence that I began my speech with values in education. Universities should focus not only on knowledge but also on values and pay more attention to ways to ensure it.
It is well-known that the imposition of values by force is always a failure. Let me finish my speech with a thesis from Jeff Bezos, CEO of Amazon, in 2010 at Princeton. His speech is called: “It is our choices that make us.”
Bezos begins his speech with a sad story. Bezos was 10 years old when he travelled with his grandparents. He estimated that smoking 2 minutes reduced his grandmother’s life by 9 years. When he told his grandmother about it, his grandmother cried. His grandfather stopped the car and told   Bezos in a mild manner: “You will never realize that being kind is harder than being clever.”
Speaking of this event, Bezos said: “Mind is talent, and goodness is choice. Everything about talent is clear and  simple, it has been given to us. But choice may be very difficult.”
We are confident that universities should help their students to master this fundamental difference and encourage students to be picked not only by their mind, but also with their kindness. I think that’s the main task today. ”
This was stated by the rector of Azerbaijan State University of Economics (UNEC) Professor Adalat  Muradov at a joint event titled “Struggle against the shadow economy as  an important factor of economic development,”  at the event jointly organized by the Ministry of Taxes, the Union of Economists of Azerbaijan and the Chamber of Auditors of the Republic of Azerbaijan.