UNEC rektoru: “Türk Dünyası İqtisadçılar Birliyi beynəlxalq elmi əməkdaşlığın yeni müstəvisidir”
Beynəlxalq Türk Akademiyasının təşkilatçılığı ilə Qazaxıstanın paytaxtı Astanada “Böyük Çöl” I Beynəlxalq Humanitar Elmlər Forumu keçirilib.
Nazarbayev Mərkəzində  təşkil olunan forum türkdilli ölkələrin müstəqilliyinin 25 illiyi və Türk Yazı Gününə həsr olunub. Forumda Qazaxıstanın dövlət katibi Gülşara Abdılxalıkova, türkdilli dövlətlərdən, eləcə də dünyanın bir çox ölkələrindən rəsmi nümayəndələr, beynəlxalq təşkilatların rəhbərləri, diplomatik nümayəndəliklərin təmsilçiləri, 20 ölkənin ekspert və alimləri iştirak edib.
Forumda Türk Akademiyası tərəfindən türkçülük elminin inkişafında göstərdikləri xidmətlərə görə bir sıra elm xadimlərinə qızıl medal təqdim edilib. Həmçinin, tədbirdə Azərbaycanın Qazaxıstandakı səfiri Rəşad Məmmədov “Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fəxri diplomu”nu müasir ədəbiyyatın görkəmli nümayəndəsi və tanınmış ictimai xadim Oljas Süleymanova təqdim edib.
Mötəbər tədbirdə Azərbaycanı Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) rektoru, Türk Dünyası İqtisadçılar Birliyinin sədri, professor Ədalət Muradov, AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru, professor Möhsün Nağısoylu, AMEA Arxeologiya və  Etnoqrafiya İnstitutunun professoru Zaur Həsənov, Milli Məclisin deputatları Cavanşir Feyziyev, Sevinc Hüseynova və digər nümayəndələr təmsil edib.
Forumun “Avrasiyada elmi əməkdaşlıq və inteqrasiya: Çağdaş yanaşmaları axtarmaq” adlı birinci panelində Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) rektoru, Türk Dünyası İqtisadçılar Birliyinin (TÜRKİB) sədri, professor Ədalət Muradov “Avrasiyada elmi əməkdaşlığın yeni müstəvisi: Türk Dünyası İqtisadçılar Birliyi” mövzusunda elmi məruzə ilə çıxış edib. Rektor öz məruzəsində Avrasiyada elmi əməkdaşlıq və inteqrasiyanın dərinləşdirilməsinin zəruriliyi və əhəmiyyətini vurğulayıb. Bildirib ki, türk dünyası ilə bağlı çoxəsrlik elmi tədqiqatların təhlili və qiymətləndirilməsi göstərir ki, bu arealın ən az tədqiq edilən sahəsi məhz iqtisadiyyatdır. Tarixə böyük mədəniyyət layihələri ilə çıxmış, bu gün də dünya resurslarının və imkanlarının mühüm hissəsini öz nəzarətində saxlayan türk dünyasının keçmişi və gələcəyi ilə bağlı iqtisadi təmələ dayanmadan sağlam elmi fikirlər irəli sürmək isə heç şübhəsiz ki, hər zaman çətin olacaq. Məhz bu məntiqdən çıxış edərək, biz UNEC olaraq, Beynəlxalq Türk Akademiyası ilə birgə uzun sürən müzakirələr apardıq və Türk Dünyasında iqtisadi tədqiqatların stimullaşdırılması, birgə iqtisadi araşdırmaların aparılması məqsədilə yeni elmi əməkdaşlıq müstəvisinin yaradılmasını qərara aldıq.
TÜRKİB çərçivəsində görüləcək işlərin nüvəsinin elmi fəaliyyətlər təşkil edəcəyini vurğulayan rektor, həyata keçiriləcək elmi fəaliyyətlərdə xüsusi əhəmiyyət verilməsi zəruri olan mövzulara toxunub. Bildirib ki, TÜRKİB türk dünyasının iqtisadi tarixi, müasir iqtisadi potensialının qiymətləndirilməsi və iqtisadi inkişaf perspektivləri ilə bağlı tədqiqatlar aparmağı zəruri hesab edir.  “Qədim Çin mənbələrinin “dəmirçi” adlandırdığı, qədim zamanlardan heyvandarlıq, əkinçilik, mədənçıxarma, toxuculuq, dəriçilik və sənətkarlıq sahələrində çalışan, “Böyük İpək Yolu”, “Kürk Yolu”, “Ədviyyat Yolu” kimi beynəlxalq ticarət yollarına nəzarət edən türklərin dünyanın istehsal və ticarət mədəniyyətinə verdiyi mühüm töhfələrin üzə çıxarılması və elm dünyasına qazandırılması istər türk iqtisadi tarixi, istərsə də dünya iqtisadi tarixi baxımından böyük əhəmiyyətə malikdir” deyə, Ə. Muradov qeyd edib.
Çıxışında Türk respublikalarının müasir iqtisadi potensialına da toxunan Ə.Muradov bildirib ki, bu gün türk respublikaları 140 milyonluq əhalisi, 4,8 milyon km2-lik ərazisi və 1,5 trilyon dollarlıq ÜDM-si ilə dünyanın və regionun önəmli iqtisadi potensialını özlərində cəmləyib. Bu respublikalar, eyni zamanda  dünya enerji resurslarının cəmləşdiyi mühüm coğrafiyalardandır. Bu gün dünya neft ehtiyatlarının 3,5%-i, təbii qaz ehtiyatlarının isə 6,9%-i məhz türk respublikalarının payına düşür. Bununla yanaşı, bu respublikaların dünyanın mühüm ticarət və enerji koridorlarında yerləşməsi tranzit nəqliyyatın, geniş məhsuldar torpaqlara malik olmaları kənd təsərrüfatı potensiallarının yüksək olmasını şərtləndirir. Eləcə də zəngin tarixi və təbiəti turizmin, olduqca gənc, dinamik və təhsilli əhalisi isə yüksək insan potensialından xəbər verir. Bu potensialların düzgün qiymətləndirilməsi, onların milli iqtisadi inkişaf proqramlarında əks etdirilərək reallaşdırılması heç şübhəsiz ki, bu sahədə ciddi elmi tədqiqat işlərinin aparılmasından asılı olacaqdır”.
Ə.Muradov türk dilinin bütün ləhçələrində iqtisadi tədqiqat və tədris imkanlarının genişləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıb: “Bu sahədə TÜRKİB-in edə biləcəyi işlər arasında türk dilində iqtisadi terminlərin inkişaf etdirilməsi, türkcə nüfuzlu iqtisadi jurnalların yaradılması, humanitar elmlər sahəsində türk dünyası sitatgətirmə indekslərinin formalaşdırılması (“social science citation index” kimi), ali məktəblərdə istifadə ediləcək ortaq tədris vasitələrinin hazırlanmasını xüsusilə əhəmiyyətli hesab edirik. Bu istiqamətdə atılacaq ən mühüm addımlardan biri də hər il oktyabrın 3-də – “Türkdilli ölkələrin əməkdaşlıq günü”ndə TÜRKİB Elmi Forumlarının keçirilməsi ola bilər. Bu forumların hər birinin türk dünyasının bir şəhərində keçirilməsinin daha effektli olacağını düşünürük”.
Hesab edirik ki, TÜRKİB-in ən böyük xidmətlərindən biri məhz çoxcildlik “Türk Dünyası İqtisadiyyat Ensiklopediyası”nın hazırlaması ola bilər, deyən rektor, türk dünyası iqtisadçıları arasında ensiklopediyaçılıq ənənəsinin inkişaf etdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb. Eyni zamanda, bu sahədə görüləcək mühüm işlərdən birinin türk respublikalarında yazılmış iqtisadiyyat sahəsindəki dissertasiyaların kataloqunun hazırlanması və onun elektron versiyasının yaradılması iqtisadçılar arasında elmi əməkdaşlığın müxtəlif istiqamətlərdə sürətli inkişafına ciddi təkan verə biləcəyini qeyd edib.
TÜRKİB sədri türk dünyası ilə bağlı analitik nəşrlər və hesabatların hazırlanmasını da təklif edib: “Bunlar həm türk coğrafiyasında iqtisadi təfəkkürün inkişafına xidmət edə bilər, həm də bu coğrafiyada effektli iqtisadi qərarların alınması üçün əlverişli və etibarlı informasiya mənbəyi rolunu oynaya bilər. Artıq bu istiqamətdə qərarlarımız var. İlk olaraq bu ilin sentyabrında TÜRKİB-in “Türk Dünyası İqtisadi Aylığı”nı (Turkic World Economic Monthly) e-nəşr formasında həyata keçirməyi planlaşdırırıq. Eyni zamanda da hər il “Türk Respublikalarının sosial-iqtisadi göstəriciləri” adlı statistik hesabatı nəşr etməyi də qarşımıza məqsəd qoymuşuq.
TÜRKİB-i yaratmaqla, türk dünyasında və bütövlükdə Avrasiya coğrafiyasında elmi əməkdaşlığın yeni bir müstəvisinin təməlini atmış oluruq, deyən Ə.Muradov, bildirib ki, bu qurum və onun nəzərdə tutulan istiqamətlər üzrə fəaliyyəti ölkələrimizdə iqtisad elminin və tədrisinin inkişafı baxımından yeni imkanlar açacaq, dövlət başçılarımızın Türkdilli Ölkələrin Əməkdaşlıq Şurası başda olmaqla, digər çoxtərəfli müstəvilərdə elm, təhsil və iqtisadiyyat sahələrində aldıqları qərarların reallaşdırılması işinə öz tövhələrini verəcək.
Sonda UNEC rektoru tədbir işitakçılarını TÜRKİB-ə üzv olmağa və onun fəaliyyətində aktiv iştiraka dəvət edib. O, qeyd edib ki, üzvlük üçün Birliyin rəsmi internet səhfəsindən (http://turkib.unec.edu.az) müvafiq müraciət anketinin (fərdi və ya korporativ) doldurularaq, TÜRKİB katibliyinə göndərilməsi ([email protected]) kifayətdir.

Ректор UNEC: “Объединение экономистов тюркского мира — новая плоскость международного научного сотрудничества”
«Azərbaycan» qəzeti
При организации Международной тюркской академии в столице Казахстана в городе Астане состоялся I Международный форум гуманитарных наук «Великая степь».
На организованном в честь 25-й годовщины независимости тюркоязычных стран и Дня тюркской письменности  в Центре Назарбаева состоялся форум. В форуме приняли участие государственный секретарь Казахстана Гюльшара Абдылхалыкова, а также официальные представители из многих стран мира, руководители международных организаций, представители дипломатических представительств, эксперты и ученые 20 стран.
На форуме за заслуги в развитии тюркской науки ряду деятелей науки Тюркской академией были вручены золотые медали. Также на мероприятии посол Азербайджана в Казахстане Рашад Мамедов представил «Почетный диплом Президента Азербайджанской Республики» выдающемуся представителю современной литературы и известному общественному деятелю Олжасу Сулейманову.
На мероприятии Азербайджан представляли вице-президент Азербайджанской Национальной Академии Наук, академик Иса Габиббейли, ректор Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC), председатель Объединения экономистов тюркского мира, профессор Адалат Мурадов, директор Института языкознания АНАН, Мохсун Нагисойлу, профессор Института археологии и этнографии Заур Гасанов, депутат Милли Меджлиса Джаваншир Фейзиев, Севиндж Гусейнова и другие представители.
На первой панели форума «Научное сотрудничество и интеграция в Евразию: искать подходы чахдаша» выступил с научным докладом ректор Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC), председатель Объединения экономистов тюркского мира (ОЭТМ), профессор Адалат Мурадов на тему «Новая плоскость научного сотрудничества в Евразии: Объединение экономистов тюркского мира». В своем докладе ректор подчеркнул о необходимости углубления научного сотрудничества и интеграции в Евразию. Он отметил, что анализ и оценка научных исследований, связанных с тюркским миром, показывают, что мало- исследованной сферой этого ареала является именно экономика. Выдвигать здоровые научные мысли об экономической основе в связи прошлым и будущим тюркского мира, выступившего в истории с крупными культурными проектами и сегодня, сохранившего контроль над огромной частью мировых ресурсов и возможностей, безусловно, всегда будет трудно. Исходя из этого, мы, являясь UNEC, совместно с Международной тюркской академией провели длительные обсуждения и с целью стимулирования экономических исследований, проведения совместных исследований в Тюркском мире пришли к решению создания новой плоскости научного сотрудниества.
Ректор подчеркнув, что ядром предстоящих в рамках ОЭТМ работ будет составлять научная деятельность, затронул темы, которым необходимо придать особое значение  при осуществлении научной деятельности. Он отметил, что в связи с экономической историей, оценкой современного экономического потенциала и перспективами экономического развития тюркского мира ОЭТМ считает необходимым проведение исследований. А. Мурадов отметил огромный вклад, внесенный в производстенную и торговую культуру тюрками, которые назвали источники Древнего Китая «кузнецом», с древних времен занимались животноводством, земледелием, ткачеством, выделыванием кожи и ремеслом, сохранили контроль над такими международными торговыми путями как «Великий шелковый путь», «Меховой путь», «Путь пряностей»   имеет большое значение с точки зрения как истории тюркской экономики, так и истории мировой экономики.
В выступлении, затронув вопрос современного экономического потенциала тюркских республик, А.Мурадов отметил, что сегодня тюркские ресублики с 140 миллионым населением, территорией в 4,8 миллионов км2  и ВВП в 1,5 триллиона долларов объединили в себе важный мировой и региональный экономический потенциал. Эти республики, в то же время, являются важными географиями, где сосредоточились мировые энергетические ресурсы. Сегодня 3,5% запасов нефти, 6,9% природного газа приходится на долю тюркских республик. Наряду с этим, расположение этих республик в важных торговых и энергетических коридорах способствует высокому   транзитному транспорту, плодородная почва высокому сельскохозяйственному потенциалу. Также богатая история и природа говорит о высоком уровне туризма, а достаточно молодое, динамичное и образованное население о высоком человеческом потенциале. Правильная оценка потенциала, их реализация, отражаясь в программах национального развития экономики, безусловно, будет зависеть от проведенных в этой сфере серьезных научно-исследовательских работ».
А.Мурадов подчеркнул о важности расширения экономических исследований и учебных возможностей во всех говорах тюркского языка: “ В этой сфере среди работ, которые может провести ОЭТМ, особенно важными считаем  развитие экономических терминов на тюркском языке, создание авторитетных журналов, в сфере гуманитарных наук формирование индексов приведения цитатов тюркского мира ( как “social science citation index”), разработка совместных учебных пособий для высших школ.  В этом наравлении одним из важных шагов может быть ежегодное проведение 3 октября в день «Сотрудничества тюркоязычных стран» Научного форума ОЭТМ. Мы считаем, что проведение каждого такого форума в одном из городов тюркского мира будет более эффективным».
Говоря о том, что одним из больших заслуг ОЭТМ может быть разработка многотомника «Экономическая энциклопедия тюркского мира», ректор подчеркнул о важности развития традиции энциклопедизма среди экономистов тюркского мира. В то же время одним из важных предстоящих работ в этой сфере является разработка каталогов диссертаций, написанных в тюркских республиках в сфере экономики и создание его электронной версии, что может дать серьезный толчок стремительному развитию в различных направлениях научного сотрудничества среди экономистов.
Председатель ОЭТМ в связи с тюркским миром предложил разработку аналитических публикаций и отчетов: “Это может служить развитию экономического мышления в тюркской географии, а также в этой географии для получения эффективных экономических решений играть роль удобного и надежного источника информации. В этом направлении мы уже имеем решения. Впервые в сентябре текущего года планируем осуществление в форме публикации «Экономического месячника тюркского мира» (Turkic World Economic Monthly) ОЭТМ. В то же время мы поставили перед собой цель ежегодной публикации статистического отчета «Социально-экономические показатели тюркского мира».
А.Мурадов говоря о том, что создав ОЭТМ  мы закладываем основу новой плоскости научного сотрудничества в тюркском мире и в целом в географии Евразии, подеркнул, что  эта структура и ее деятельность в предусмотренных ею направлениях с точки зрения экономического развития науки и образования создаст в стране новые условия, руководители государства во главе Совета сотрудничества тюркоязычных стран в других многосторонних плоскостях внесут свой вклад в реализацию принятых решений в сфере науки, образования и экономики.
В завершении ректор UNEC пригласил участников мероприятия  к членству в ОЭТМ и  активному участию в его деятельности.   Он отметил, что для членства достаточно (индивидуально или корпоративно) заполнить соответствующую анкету в официальной странице интернета Объединения (http://turkib.unec.edu.az) и отправить в секретариат ([email protected]) .