UNEC rektoru: “Türk Dünyası İqtisadçılar Birliyi beynəlxalq elmi əməkdaşlığın yeni müstəvisidir”
Beynəlxalq Türk Akademiyasının təşkilatçılığı ilə Qazaxıstanın paytaxtı Astanada “Böyük Çöl” I Beynəlxalq Humanitar Elmlər Forumu keçirilib.
Nazarbayev Mərkəzində  təşkil olunan forum türkdilli ölkələrin müstəqilliyinin 25 illiyi və Türk Yazı Gününə həsr olunub. Forumda Qazaxıstanın dövlət katibi Gülşara Abdılxalıkova, türkdilli dövlətlərdən, eləcə də dünyanın bir çox ölkələrindən rəsmi nümayəndələr, beynəlxalq təşkilatların rəhbərləri, diplomatik nümayəndəliklərin təmsilçiləri, 20 ölkənin ekspert və alimləri iştirak edib.
Forumda Türk Akademiyası tərəfindən türkçülük elminin inkişafında göstərdikləri xidmətlərə görə bir sıra elm xadimlərinə qızıl medal təqdim edilib. Həmçinin, tədbirdə Azərbaycanın Qazaxıstandakı səfiri Rəşad Məmmədov “Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fəxri diplomu”nu müasir ədəbiyyatın görkəmli nümayəndəsi və tanınmış ictimai xadim Oljas Süleymanova təqdim edib.
Mötəbər tədbirdə Azərbaycanı Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) rektoru, Türk Dünyası İqtisadçılar Birliyinin sədri, professor Ədalət Muradov, AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru, professor Möhsün Nağısoylu, AMEA Arxeologiya və  Etnoqrafiya İnstitutunun professoru Zaur Həsənov, Milli Məclisin deputatları Cavanşir Feyziyev, Sevinc Hüseynova və digər nümayəndələr təmsil edib.
Forumun “Avrasiyada elmi əməkdaşlıq və inteqrasiya: Çağdaş yanaşmaları axtarmaq” adlı birinci panelində Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) rektoru, Türk Dünyası İqtisadçılar Birliyinin (TÜRKİB) sədri, professor Ədalət Muradov “Avrasiyada elmi əməkdaşlığın yeni müstəvisi: Türk Dünyası İqtisadçılar Birliyi” mövzusunda elmi məruzə ilə çıxış edib. Rektor öz məruzəsində Avrasiyada elmi əməkdaşlıq və inteqrasiyanın dərinləşdirilməsinin zəruriliyi və əhəmiyyətini vurğulayıb. Bildirib ki, türk dünyası ilə bağlı çoxəsrlik elmi tədqiqatların təhlili və qiymətləndirilməsi göstərir ki, bu arealın ən az tədqiq edilən sahəsi məhz iqtisadiyyatdır. Tarixə böyük mədəniyyət layihələri ilə çıxmış, bu gün də dünya resurslarının və imkanlarının mühüm hissəsini öz nəzarətində saxlayan türk dünyasının keçmişi və gələcəyi ilə bağlı iqtisadi təmələ dayanmadan sağlam elmi fikirlər irəli sürmək isə heç şübhəsiz ki, hər zaman çətin olacaq. Məhz bu məntiqdən çıxış edərək, biz UNEC olaraq, Beynəlxalq Türk Akademiyası ilə birgə uzun sürən müzakirələr apardıq və Türk Dünyasında iqtisadi tədqiqatların stimullaşdırılması, birgə iqtisadi araşdırmaların aparılması məqsədilə yeni elmi əməkdaşlıq müstəvisinin yaradılmasını qərara aldıq.
TÜRKİB çərçivəsində görüləcək işlərin nüvəsinin elmi fəaliyyətlər təşkil edəcəyini vurğulayan rektor, həyata keçiriləcək elmi fəaliyyətlərdə xüsusi əhəmiyyət verilməsi zəruri olan mövzulara toxunub. Bildirib ki, TÜRKİB türk dünyasının iqtisadi tarixi, müasir iqtisadi potensialının qiymətləndirilməsi və iqtisadi inkişaf perspektivləri ilə bağlı tədqiqatlar aparmağı zəruri hesab edir.  “Qədim Çin mənbələrinin “dəmirçi” adlandırdığı, qədim zamanlardan heyvandarlıq, əkinçilik, mədənçıxarma, toxuculuq, dəriçilik və sənətkarlıq sahələrində çalışan, “Böyük İpək Yolu”, “Kürk Yolu”, “Ədviyyat Yolu” kimi beynəlxalq ticarət yollarına nəzarət edən türklərin dünyanın istehsal və ticarət mədəniyyətinə verdiyi mühüm töhfələrin üzə çıxarılması və elm dünyasına qazandırılması istər türk iqtisadi tarixi, istərsə də dünya iqtisadi tarixi baxımından böyük əhəmiyyətə malikdir” deyə, Ə. Muradov qeyd edib.
Çıxışında Türk respublikalarının müasir iqtisadi potensialına da toxunan Ə.Muradov bildirib ki, bu gün türk respublikaları 140 milyonluq əhalisi, 4,8 milyon km2-lik ərazisi və 1,5 trilyon dollarlıq ÜDM-si ilə dünyanın və regionun önəmli iqtisadi potensialını özlərində cəmləyib. Bu respublikalar, eyni zamanda  dünya enerji resurslarının cəmləşdiyi mühüm coğrafiyalardandır. Bu gün dünya neft ehtiyatlarının 3,5%-i, təbii qaz ehtiyatlarının isə 6,9%-i məhz türk respublikalarının payına düşür. Bununla yanaşı, bu respublikaların dünyanın mühüm ticarət və enerji koridorlarında yerləşməsi tranzit nəqliyyatın, geniş məhsuldar torpaqlara malik olmaları kənd təsərrüfatı potensiallarının yüksək olmasını şərtləndirir. Eləcə də zəngin tarixi və təbiəti turizmin, olduqca gənc, dinamik və təhsilli əhalisi isə yüksək insan potensialından xəbər verir. Bu potensialların düzgün qiymətləndirilməsi, onların milli iqtisadi inkişaf proqramlarında əks etdirilərək reallaşdırılması heç şübhəsiz ki, bu sahədə ciddi elmi tədqiqat işlərinin aparılmasından asılı olacaqdır”.
Ə.Muradov türk dilinin bütün ləhçələrində iqtisadi tədqiqat və tədris imkanlarının genişləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıb: “Bu sahədə TÜRKİB-in edə biləcəyi işlər arasında türk dilində iqtisadi terminlərin inkişaf etdirilməsi, türkcə nüfuzlu iqtisadi jurnalların yaradılması, humanitar elmlər sahəsində türk dünyası sitatgətirmə indekslərinin formalaşdırılması (“social science citation index” kimi), ali məktəblərdə istifadə ediləcək ortaq tədris vasitələrinin hazırlanmasını xüsusilə əhəmiyyətli hesab edirik. Bu istiqamətdə atılacaq ən mühüm addımlardan biri də hər il oktyabrın 3-də – “Türkdilli ölkələrin əməkdaşlıq günü”ndə TÜRKİB Elmi Forumlarının keçirilməsi ola bilər. Bu forumların hər birinin türk dünyasının bir şəhərində keçirilməsinin daha effektli olacağını düşünürük”.
Hesab edirik ki, TÜRKİB-in ən böyük xidmətlərindən biri məhz çoxcildlik “Türk Dünyası İqtisadiyyat Ensiklopediyası”nın hazırlaması ola bilər, deyən rektor, türk dünyası iqtisadçıları arasında ensiklopediyaçılıq ənənəsinin inkişaf etdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb. Eyni zamanda, bu sahədə görüləcək mühüm işlərdən birinin türk respublikalarında yazılmış iqtisadiyyat sahəsindəki dissertasiyaların kataloqunun hazırlanması və onun elektron versiyasının yaradılması iqtisadçılar arasında elmi əməkdaşlığın müxtəlif istiqamətlərdə sürətli inkişafına ciddi təkan verə biləcəyini qeyd edib.
TÜRKİB sədri türk dünyası ilə bağlı analitik nəşrlər və hesabatların hazırlanmasını da təklif edib: “Bunlar həm türk coğrafiyasında iqtisadi təfəkkürün inkişafına xidmət edə bilər, həm də bu coğrafiyada effektli iqtisadi qərarların alınması üçün əlverişli və etibarlı informasiya mənbəyi rolunu oynaya bilər. Artıq bu istiqamətdə qərarlarımız var. İlk olaraq bu ilin sentyabrında TÜRKİB-in “Türk Dünyası İqtisadi Aylığı”nı (Turkic World Economic Monthly) e-nəşr formasında həyata keçirməyi planlaşdırırıq. Eyni zamanda da hər il “Türk Respublikalarının sosial-iqtisadi göstəriciləri” adlı statistik hesabatı nəşr etməyi də qarşımıza məqsəd qoymuşuq.
TÜRKİB-i yaratmaqla, türk dünyasında və bütövlükdə Avrasiya coğrafiyasında elmi əməkdaşlığın yeni bir müstəvisinin təməlini atmış oluruq, deyən Ə.Muradov, bildirib ki, bu qurum və onun nəzərdə tutulan istiqamətlər üzrə fəaliyyəti ölkələrimizdə iqtisad elminin və tədrisinin inkişafı baxımından yeni imkanlar açacaq, dövlət başçılarımızın Türkdilli Ölkələrin Əməkdaşlıq Şurası başda olmaqla, digər çoxtərəfli müstəvilərdə elm, təhsil və iqtisadiyyat sahələrində aldıqları qərarların reallaşdırılması işinə öz tövhələrini verəcək.
Sonda UNEC rektoru tədbir işitakçılarını TÜRKİB-ə üzv olmağa və onun fəaliyyətində aktiv iştiraka dəvət edib. O, qeyd edib ki, üzvlük üçün Birliyin rəsmi internet səhfəsindən (http://turkib.unec.edu.az) müvafiq müraciət anketinin (fərdi və ya korporativ) doldurularaq, TÜRKİB katibliyinə göndərilməsi ([email protected]) kifayətdir.

UNEC Rector:”The Turkish World Union of Economists is a new space of international scientific cooperation”
I International Forum of Human Sciences “Great Steppe” organized by the International Turkish Academy has been held in the capital of Kazakhstan Astana.
The Forum held at Nazarbayev Center was dedicated to the 25th Anniversary of the Turkic-speaking countries’ Independence and Turk Writing Day. The State Secretary of Kazakhstan Gulshara Abdilkhalikova, official representatives from Turkish-speaking counties, as well as from many countries of the globe, heads of international organizations, representatives of diplomatic missions and experts and scientists from 20 countries participated in the Forum.
A number of scientists were awarded the gold medal for their contributions to the development of Turkism by the Turkish Academy within the Forum. In addition, an outstanding representative of modern literature and a well- known public figure Olzhas Suleymanov was presented the “Honorary Diploma of the President of the Republic of Azerbaijan” by Azerbaijan’s Ambassador to Kazakhstan Rashad Mammadov.
Azerbaijan was represented in a presentable event by the Vice-president of the National Academy of Sciences, Academician Isa Habibbayli, Rector of Azerbaijan State University of Economics (UNEC), Chairman of the Turkish World Union of Economists, Professor Adalat Muradov, Director of ANAS Institute of Linguistics named after Nasimi, Professor Mohsun Naghisoylu,  Professor of ANAS Institute of Archeology and Ethnography Zaur Hasanov and the members of Milli Majlis (Parliament) Javanshir Feyziyev and Sevinj Huseynova and the others.
Rector of Azerbaijan State University of Economics (UNEC), Chairman of the Turkish World Union of Economists, Professor Adalat Muradov made a report on “A New Field of Scientific Cooperation in Eurasia: The Turkish World Union of Economists” within the I panel of the Forum on “Scientific Cooperation and Integration in Eurasia: Research for Modern Approaches”. Rector stressed in his speech the importance of necessity for closer scientific cooperation and integration in Eurasia. He said that the centuries- old scientific research related analysis and evaluation of the Turkic world states that the least explored habitat of this area is the economy. No doubt, it will always be difficult to nominate healthy scientific proposals without relying on an economic basis with the past and future of the Turkic world maintaining control of an important part of the world resources and opportunities with great cultural projects in history. Exactly in this logic, we UNEC have made long-term discussions with the International Turkic Academy and decided to create a new scientific cooperation plane to stimulate economic researches of Turkish world and conduct joint economic investigations.
Emphasizing the core of work to be done as part of the scientific activities within the TWUE, Rector touched upon the issues which are necessary to give special attention. He said TWUE considers it necessary to conduct studies on economic history, prospects for economic development and evaluation of modern economic potential of the Turkish World. “To reveal the significant contributions to the production and trade culture of the world by the Turks who oversaw the international trade routes such as “Great Silk Way”, “Fur Road” and “Spice Route”, engaged in animal husbandry, agriculture, mining, textile, leather goods and crafts and called by ancient Chinese resources “smith” and its bringing to the world of science is of great importance in terms of both the Turkish economic history and the world economy”, said A.Muradov.
Referring to the modern economic potential of the Turkish Republics in his speech, A.Muradov said the Turkish Republics focused on themselves significant economic potential of the world and region with 140 million populations, 4.8 million km2 territories and 1.5 trillion dollars in GDP. These republics are, in addition, from the significant geographies where the world’s energy resources are concentrated. Today, 3.5% of the world’s oil reserves and 6.9% gas reserves are accounted for Turkish republics. In addition, their location in the world’s most important trade and energy transit and transfer corridors preconditions to have a transit transportation, vast fertile and high potential of agriculture. As well as the rich history and nature shows its tourism potential and young, dynamic and well- educated population the heist human potential. The proper assessment of this capacity and reflecting the implementation of their national economic development programs, no doubt, will depend on the conduct of scientific research in this area.
A.Muradov stressed the importance of economic research and educational empowerment of all Turkish language dialects. “Among the studies in this area could TWUE do we consider particularly important are the development of economic terms in Turkish Language, establishment of the prestigious economic journals in Turkish, the formation of social science citation index in Turkish and the development of a common teaching facilities to be used in higher education institutions. One of the most important steps to be taken in this direction can be the organization of Scientific Forums by TWUE on the “Turkish- speaking Countries’ Cooperation Day” held on October 3 every year. We think it to be more effective to be held each of these forums in different cities of the Turkish World”.
Saying, we believe that one of the greatest services of TWUE can be the preparation of multi volume “Turkic World’s Economic Encyclopedia”, rector pointed the importance of developing the tradition of the Turkish ensyclopedists among the economists of the Turkic world. At the same time, he noted as one of the most necessary thing to be done in this area is the development of the catalogue of the theses written in Economics in Turkish Republics that can give a serious impetus to the rapid development of scientific cooperation in various fields among the economists.
TWUE Chairman proposed the development of analytical publications and reports related with the Turkic world: “These can both contribute to the development of economic thought and be a convenient and reliable source of information to make economic decisions in this region.
We have already made decisions in this area. Firstly in September of this year we are planning to implement e- edition of the “Turkic World Economic Monthly” of the TWUE. At the same time we have set a goal to publish a statistical report on “Socio-economic Indicators of the Turkic Republics” each year.
Creating TWUE, we have taken the foundation of a new plane of the Turkish world, in general in Eurasia, said A. Muradov and highlighted that the activities of this organization and the activities it intends will open up new opportunities in our counties for the development of the training of economics and will contribute to the work on the implementation of the decisions made by our President including Cooperation Council of the Turkish-speaking Counties in science, education and economy.
At the end of the event, Rector of UNEC invited the participants to be a member of TWUE and take active part in its performance. He noted that to be a member one should fill in the form from the official webpage of the Union http://turkib.unec.edu.az (individual or corporate) and email to TWUE Secretariat at [email protected].