UNEC tələbələri Azərbaycan İstiqlal Muzeyində
UNEC tələbələri 9 noyabr – Dövlət Bayrağı Günü münasibəti ilə Azərbaycan İstiqlal Muzeyində ekskursiyada olublar.
Biznes və Menecment, İqtisadiyyat, Rus İqtisad Məktəbi, Maliyyə və Mühasibat, Əmtəəşünaslıq, Texnologiya və dizayn fakültələrinin iştirak etdiyi ekskursiyada Tələbələr Xalq Cümhuriyyətinin ilk üçrəngli bayrağını maraqla qarşılayıblar.
Ziyarətçilər muzeydə ekspozisiyaların nümayiş etdirildiyi 6 zal ilə tanış olublar. İlk zalda Azərbaycanın dövlət rəmzləri – üçrəngli bayraq, gerb, himn və Konstitusiyanı əks etdirən sənədlər, eləcə də istiqlaliyyət tarixini, görkəmli şəxsiyyətlərin həyatını əks etdirən fotolar, müxtəlif məlumatlar yer alıb. İkinci zalda Azərbaycan tarixinin XIX əsrin ikinci yarısından XX əsrin əvvəllərinədək olan dövrü əks etdirilib. Zalın digər bölməsində 31 mart soyqırımına həsr olunan fotofaktlar, arxiv materialları, sənədlər nümayiş olunub. XX əsrin sonunda milli-azadlıq hərəkatına, Qarabağ müharibəsinə həsr olunan ekspozisiyanın yerləşdiyi növbəti zalda Azərbaycanın yeni tarixi əks olunub. Eyni zamanda Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü, erməni terroru, 20 Yanvar qırğını, Xocalı soyqırımı barədə fotolar, müxtəlif sənədli materiallar sərgilənib.
Muzeyin Azərbaycan Respublikasının tarixinə və Heydər Əliyevin fəaliyyətinə həsr edilən zalı UNEC tələbələrinin xüsusi marağına səbəb olub. Burada Heydər Əliyevin daxili və xarici siyasəti, neft strategiyası barədə tarixi faktlar, sənədlər, kitab və qəzet materialları yer alıb. Həmçinin prezident İlham Əliyevin fəaliyyəti, son illərdə Azərbaycanın qazandığı nailiyyətlər barədə məlumat və fotolar da nümayiş olunub.

The UNEC students at the Independence Museum of Azerbaijan
The students of UNEC were on the excursion in the Independence Museum of Azerbaijan on the occasion of the Day of National Flag.
Business and Management, Economy, the Russian School of Economy, the Finance and Accounting, the Commodity Research, the Technology and Design faculties taking part in the excursion greeted the first tricolor flag of the Democratic Republic of Azerbaijan with interest.
The visitors got acquainted with the expositions displayed in the 6 halls at museum. In the first hall were placed the state symbols of Azerbaijan – the tricolor flag, emblem, anthem and the documents reflecting the Constitution, as well as the photos reflecting the history of independence, the lives of the prominent personalities and the various information. The second hall reflected the history of Azerbaijan from the second half of the   XIX century to the early XX century. In the other section of the hall were displayed the photographic documents, archival materials and the other documents dedicated to the March 31, genocide. In the next hall was reflected the new history of Azerbaijan where the expositions were devoted to the national liberation movement of the end of the XX century and to the Karabagh war. At the time the Armenia’ aggression against Azerbaijan, the Armenian terror , the massacre on January 20, the photos about Khojaly genocide and the other different documentary materials were exhibited in this hall.
The hall of the museum dedicated to the history of the Republic of Azerbaijan and the activity of Heydar Aliyev caused the special interest of the UNEC students. Here were displayed the historical facts, documents, books and newspapers about the oil strategy, internal and foreign policy of Heydar Aliyev. The activities of president İlham Aliyev, as well as the information on the achievements of Azerbaijan in recent years were demonstrated.