UNEC tələbələri Litva universitetində Xocalı faciəsindən danışıb
Təhsil nazirinin imzaladığı “Təhsil müəssisələrində Xocalı soyqırımının iyirmi beşinci ildönümünün keçirilməsi barədə” tədbirlər planına əsasən, fevralın 24-də UNEC-in bütün tədris binalarında, Zaqatala filialı və Maliyyə İqtisad Kollecində ilk dərslər Xocalı soyqırımına həsr olunub. Faciə qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildikdən sonra professor və müəllimlər Xocalı soyqırımının təkcə Azərbaycan xalqına deyil, bütün bəşəriyyətə qarşı cinayət olduğunu bildiriblər. Tələbələrə bu faciəni unutmamağı, soyqırımın, eləcə də Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin, Azərbaycan həqiqətlərinin geniş ictimaiyyətə çatdırılması üçün təbliğat kampaniyalarında, sosial şəbəkələrdə aktiv olmağı tövsiyə ediblər.
Əmtəəşünaslıq fakültəsində “Xocalı soyqırımı – qan yaddaşımızdır” adlı maarifləndirici tədbir təşkil olunub. Fakültə dekanı dosent Tofiq Osmanov “Humanitar fənlər” kafedrasının professoru Hidayət Cəfərov tələbələrə Xocalı həqiqətləri barədə tarixi faktlara əsaslanan məlumatlar çatdırıb, faciənin törətdiyi fəsadlardan danışıblar. Məruzələrdən sonra iştirakçılar Xocalı faciəsini əks etdirən fotostendə baxış keçiriblər. Tələbələr soyqırım barədə şeirlər səsləndirib. Sonda isə “Xoca” filmi izlənilib.
Texnologiya və dizayn fakültəsində “Rus dili” kafedrasının müəllimləri “Xocalı – əsrin faciəsi” mövzusunda konfrans-dərs keçib. Kafedranın baş müəllimi Zeynəb Hüseynova ermənilərin Xocalıda törətdiyi vəhşiliklərdən danışıb. Sonra soyqırımla bağlı videoçarx nümayiş olunub.
Xocalı soyqırımının əcnəbi və xarici tələbələrə çatdırılması məqsədilə UNEC-lə Litvanın Mykolos Romeris univesiteti arasında telekörpü təşkil edilib. Telekörpüdə UNEC-də ingilis dilində təhsil alan yerli və əcnəbi tələbələr və Litvanın Mykolos Romeris univesitetində ikili əməkdaşlıq çərçivəsində bir semestrlik təhslini davam etdirən UNEC-in 4 tələbəsi və Litva universitetinin professoru iştirak edib. Beynəlxalq Əlaqələr Departamentinin direktoru Anar Kazımov professor və tələbələrə Xocalı faciəsi haqqında məlumat verib. Faciənin Azərbaycan tarixində ən qanlı hadisələrdən biri olduğunu söyləyib, erməni silahlı dəstələri tərəfindən xalqımıza qarşı törədilən bu cinayətin ağır nəticələrindən danışıb, dinc əhalinin xüsusi qəddarlıqla qətlə yetirilməsi, əsir götürülən insanların isə dəhşətli işgəncələrə, zülm və təhqirlərə məruz qaldıqlarını bildirib.

Студенты UNEC в Литовском университете рассказали о трагедии Ходжалы
В соответствии с планом мероприятий «О проведении 25-летия геноцида Ходжалы в образовательных учреждениях», подписанного министром образования, 24 февраля во всех учебных корпусах UNEC, в Закатальском филиале и Финансово-экономическом колледже первые уроки были посвящены геноциду Ходжалы. После того, как минутой молчания была почтена память жертв трагедии, профессора и преподаватели отметили, что геноцид Ходжалы является преступлением не только против азербайджанского народа, но и всего человечества. Они призвали студентов принять самое активное участие в пропагандистских кампаниях, социальных сетях по донесению до широкой массы мировой общественности геноцида, Нагорно-карабахского конфликта, а также правды об Азербайджане.
На факультете Товароведения состоялось просветительское мероприятие «Геноцид Ходжалы – кровавая память». Декан факультета Тофик Османов, профессор кафедры «Гуманитарные науки» Хидаят Джафаров рассказали студентам основанную на действительных фактах правду о Ходжалы, последствиях трагедии. После докладов участники провели осмотр фотостенда, отражающего Ходжалинскую трагедию. Студенты прочитали стихи о геноциде. В конце был просмотрен фильм «Ходжа».
На факультете Технологии и дизайна преподаватели кафедры «Русский язык» провели урок-конференцию на тему «Ходжалы – трагедия века». Старший преподаватель кафедры Зейнаб Гусейнова рассказала о зверствах армян в Ходжалы. Затем был продемонстрирован видеоролик, посвященный геноциду.
В целях донесения до иностранных студентов геноцида Ходжалы между UNEC и литовским университетом Миколоса Ромериса был организован телемост. В телемосте приняли участие местные и иностранные студенты, обучающееся в UNEC на английском языке, а также 4 студента UNEC, обучающиеся в течение одного семестра в литовском университет Миколоса Рамируса в рамках двойного сотрудничества. Директор Департамента международных отношений Анар Казымов дал студентам информацию о трагедии Ходжалы. Он отметил, что трагедия является самой страшной страницей истории, рассказал о тяжелых последствиях жесткого преступления, совершенного армянскими вооруженными отрядами против нашего народа, казни мирного населения с особой жестокостью, тяжелых мучениях людей, взятых в плен, подверженных угнетениям и оскорблениям.