UNEC tələbələri Litva universitetində Xocalı faciəsindən danışıb
Təhsil nazirinin imzaladığı “Təhsil müəssisələrində Xocalı soyqırımının iyirmi beşinci ildönümünün keçirilməsi barədə” tədbirlər planına əsasən, fevralın 24-də UNEC-in bütün tədris binalarında, Zaqatala filialı və Maliyyə İqtisad Kollecində ilk dərslər Xocalı soyqırımına həsr olunub. Faciə qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildikdən sonra professor və müəllimlər Xocalı soyqırımının təkcə Azərbaycan xalqına deyil, bütün bəşəriyyətə qarşı cinayət olduğunu bildiriblər. Tələbələrə bu faciəni unutmamağı, soyqırımın, eləcə də Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin, Azərbaycan həqiqətlərinin geniş ictimaiyyətə çatdırılması üçün təbliğat kampaniyalarında, sosial şəbəkələrdə aktiv olmağı tövsiyə ediblər.
Əmtəəşünaslıq fakültəsində “Xocalı soyqırımı – qan yaddaşımızdır” adlı maarifləndirici tədbir təşkil olunub. Fakültə dekanı dosent Tofiq Osmanov “Humanitar fənlər” kafedrasının professoru Hidayət Cəfərov tələbələrə Xocalı həqiqətləri barədə tarixi faktlara əsaslanan məlumatlar çatdırıb, faciənin törətdiyi fəsadlardan danışıblar. Məruzələrdən sonra iştirakçılar Xocalı faciəsini əks etdirən fotostendə baxış keçiriblər. Tələbələr soyqırım barədə şeirlər səsləndirib. Sonda isə “Xoca” filmi izlənilib.
Texnologiya və dizayn fakültəsində “Rus dili” kafedrasının müəllimləri “Xocalı – əsrin faciəsi” mövzusunda konfrans-dərs keçib. Kafedranın baş müəllimi Zeynəb Hüseynova ermənilərin Xocalıda törətdiyi vəhşiliklərdən danışıb. Sonra soyqırımla bağlı videoçarx nümayiş olunub.
Xocalı soyqırımının əcnəbi və xarici tələbələrə çatdırılması məqsədilə UNEC-lə Litvanın Mykolos Romeris univesiteti arasında telekörpü təşkil edilib. Telekörpüdə UNEC-də ingilis dilində təhsil alan yerli və əcnəbi tələbələr və Litvanın Mykolos Romeris univesitetində ikili əməkdaşlıq çərçivəsində bir semestrlik təhslini davam etdirən UNEC-in 4 tələbəsi və Litva universitetinin professoru iştirak edib. Beynəlxalq Əlaqələr Departamentinin direktoru Anar Kazımov professor və tələbələrə Xocalı faciəsi haqqında məlumat verib. Faciənin Azərbaycan tarixində ən qanlı hadisələrdən biri olduğunu söyləyib, erməni silahlı dəstələri tərəfindən xalqımıza qarşı törədilən bu cinayətin ağır nəticələrindən danışıb, dinc əhalinin xüsusi qəddarlıqla qətlə yetirilməsi, əsir götürülən insanların isə dəhşətli işgəncələrə, zülm və təhqirlərə məruz qaldıqlarını bildirib.

UNEC Students spoke about the Khojali Tragedy at the University of Lithuania
First lessons of the February 24 were devoted to Khojali genocide in accordance with the actions paln “About the organization of the events on the occasion of the 25th anniversary of Khojali massacre in the education institutions” signed by the Minister of Education in all academic buildings of UNEC, Zagatala branch and Financial and Economic College. After the tragedy victims’ memories were marked with a minute’s silence, the academic staff noted that the Khojali genocide was not only the crime committed to Azerbaijani people, but also against the humanity. Students were addressed not to forget the tragedy and recommended to take active part in the campaigns and social networking for delivering the information about the massacre and the Daghlig Garabagh conflict and Azerbaijan truth to the broad community.
An enlightening event on “Khojali Genocide-our bloody memory” was arranged in the Faculty of Commodity Research. The School Dean, Associate Professor Tofig Osmanov and the Professor of the Department of “HumanitiesHidayat Jafarov delivered the information based on historical facts about Khojali truth to the students and spoke about the consequences of the disaster. The participants viewed the photo stand reflecting Khojali tragedy after the report. Students sounded poetry about the massacre. The film “Khoja” was demonstrated in the end.
Instructors of the Department of “Russian Language” conducted the academic conference on “Khojali- tragedy of the Century” in the Faculty of “Technology and Design”. A senior teacher of the Department Zeynab Huseynova spoke about the vandalism committed by Armenians in Khojali. Afterwards, a film about the genocide was demonstrated.
A video conferencing between UNEC and the Mykolos Romeris University of Lithuania was organized to deliver the truth about the Khojali genocide to overseas students. UNEC’s local and international students and 4 students of UNEC who continue their studies at the University of Mykolos Romeris within the bilateral cooperation and the Professor of Lithuanian University attended the conference. Director of the International Relations Department Anar Kazimov provided the professor and the students with the information about Khojali genocide. He said the tragedy was the bloodiest disaster in Azerbaijan history; he talked about the grave consequences of the crime committed by Armenian armed forces against our people, the facts how civilians were brutally killed and subjected to terrible tortures and persecution and humiliation after being captured.