UNEC tələbəsi beynəlxalq müsabiqədə dünya birincisi olub
nurcan_dashdemorov_21UNEC tələbəsi Dünya Mirası Şəhərlər Təşkilatının (OWHC) keçirdiyi beynəlxalq müsabiqənin qalibi olub.
Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin (İSE) 3-cü kurs tələbəsi Nurcan Daşdəmirovanın Beynəlxalq Video Hazırlama müsabiqəsinə təqdim etdiyi BUTA- yaranışın ilk rüşeymi adlı videosu öncə Azərbaycanda, daha sonra isə dünyada birinci yerə layiq görülüb.
Videoda İçərişəhərin tarixi məkanları izləyicilərə vizual şəkildə tanıdılır, pandemiya nəticəsində Bakıda baş verən dəyişikliklər, turizm sektoruna və ümumilikdə iqtisadiyyata dəyən ziyan barədə təsəvvür yaradılır. Sonra isə Covid-19-un təsirlərinin aradan qaldırılması yolları səsləndirilir və onların şəhərimizdə həyata keçirilməsinə başlanıldığı vurğulanır. Eyni zamanda tələbə videoda şəhərimizin bu çətinliklərin öhdəsindən gələcəyinə inandığını bildirir və bunu milli simvolumuz olan və “yaranışın ilk rüşeymi” mənasını bildirən “BUTA”da  görür. Sonda isə video tələbənin ifasında, Azərbaycanımızın milli rəqsi olan “Qaval rəqsi” ilə başa çatır.

The student of UNEC becomes the first of the world in the international competition
A UNEC student has won an international competition organized by Organization of World Heritage Cities (OWHC).
The video “BUTA – the first embryo of creation” submitted by Nurjan Dashdamirova, a third-year student of  International School of Economics (ISE) to the International Video Production Competition, was awarded first place in Azerbaijan and then in the world.
The video visually introduces the historical sites of the Old City, the changes in Baku as a result of the pandemic, the damage to the tourism sector and the economy in general. Then, ways to eliminate the effects of Covid-19 are voiced, and it is emphasized that their implementation has begun in our city. At the same time, the student says in the video that he believes that our city will overcome these difficulties, and he sees it in our national symbol, “BUTA”, which means “the first embryo of creation.” In the end, the video ends with the student’s performance of the national dance of Azerbaijan “Gaval dance”.