UNEC və ODTÜ arasında birgə texnoparkın yaradılmasına dair müzakirələr keçirilib
Oktyabrın 2-də Türkiyənin Orta Doğu Texniki Universiteti (ODTÜ) Texnoparkının direktor müavini Tolğa Özpolat Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) olub. UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradovla görüşdə hər iki universitet arasindaki mövcud əlaqələrdən və gələcək əmakdaşlıq imkanlarından danışılıb. Ə.Muradov bildirib ki, dünya universitetləri səviyyəsinə yüksəlmək niyyətində olan UNEC, Türkiyə ali məktəbləri sırasında özünəməxsus yeri olan və geniş texnopark təcrübəsinə malik ODTÜ ilə əmakdaşlıqda maraqlıdir.
T.Özpolat ODTÜ-nün otuz beş illik tarixi olan texnoparkı haqda məlumat verərək bildirib ki, burada 304 şirkət fəaliyyət göstərir. Bu gün ODTÜ-nün texnoparkının minə yaxın layihəsinin reallaşmasından söz açan qonaq, UNEC-lə əmakdaşlıqdan məmnun qaldığını bildirib.
Görüşdə birgə texnoparkın yaradılmasına dair müzakirələr aparılıb. Sonra UNEC-in Texnologiya Transfer Mərkəzinin (TTN) direktoru Aydın Hüseynov TTN haqda geniş təqdimatla çıxış edib. Qonağa UNEC-də on ay əvvəl yaradılan mərkəzin gördüyü işlərdən danışıb.
Görüşün sonunda T.Özpolat UNEC-in İnnovativ Biznes İnkubatorunu ziyarət edərək, startaplarla tanış olub, gənclərə öz tövsiyələrini verib.

Discussions on establishing joint Technopark held between UNEC and METU
Deputy Director of the Middle East Technical University of Turkey Technopark Tolgha Ozpolat visited Azerbaijan State University of Economics (UNEC) on October 2. The existing cooperation and future relationship opportunities between the two universities were spoken about during the meeting with UNEC Rector, Dr. Adalat Muradov. A. Muradov stressed that UNEC, which is going to rise to the level of world universities, is interested in establishing ties with METU that has a special place among the Turkey universities and the experience of industrial parks.
Delivering the information about the thirty- five- year old technopark of METU T.Ozpolat noted that 304 firms are carrying out the activity here. Speaking about realization of about thousands of Technopark projects of METU today, the guest expressed the satisfaction of the cooperation with UNEC.
Discussions on setting up joint technopark were made during the meeting. Afterwards Director of the Technology Transfer Center of UNEC Aydin Huseynov made an extensive presentation about the TTC. He spoke on affairs done by the center founded ten months before.
At the end of the meeting T.Ozpolat called at Innovative Business Incubator of UNEC, became familiar with the start- ups and gave his recommendation to young people.