03 APREL 2017 | VIEWS:
2016-cı ildə dünya universitetlərinin nüfuzlu reytinqi olan QS tərəfindən İnkişaf etməkdə olan Avropa və Mərkəzi Asiya regionu üzrə 4-cü ən yaxşı iqtisadyönümlü universitet seçildikdən sonra bu il UNEC dünya universitetlərinin reytinqində daha bir uğura imza atıb. Belə ki, dünya universitetlərinin veb populyarlığını müəyyən edən uniRank reytinqinin 2017-ci ilin son nəticələrinə görə UNEC birinci olub. Reytinq qiymətləndirilməsinə əsasən, universitet internet resursları üzrə ölkənin ən yaxşı və ən populyar ali məktəbi seçilib.
uniRank reytinqində UNEC-in tarixi, tələbə və müəllim sayı, təqdim olunan təhsil, kitabxana, idman, mübadilə imkanları, həmçinin qəbul olunma faizi və s. barədə məlumat da əks olunub. Qiymətləndirmədə əsas meyarlardan biri veb-saytın zənginliyi və daha çox istifadəçiyə çatdırılmasıdır.
Qeyd edək ki, UNEC dünya üzrə reytinqə cəlb olunan 12,358 universitet və kollec arasında 3318-ci olub. Siyahıya Massaçusets Texnologiya İnstitutu liderlik edir.
Reytinqlə bağlı ətraflı məlumatla www.4icu.org/reviews/180.htm keçidindən tanış olmaq olar.
uniRank haqqında: 2005-ci ilin may ayından etibarən ildə iki dəfə nəşr olunan uniRank dünya üzrə akkreditasiya olunan ali təhsil müəssisələrinin veb populyarlığı üzrə təhlilini ehtiva edən beynəlxalq ali təhsil direktoriyası və axtarış sistemidir. Reytinq dünya üzrə 12,358 universitet və kolleci əhatə edir. uniRank reytinqinin hədəfi dünya universitetləri və kolleclərinin veb-səhifələrinin populyarlığını əks etdirməkdir. Bu, əcnəbi tələbələrə və akademik heyətə hər hansı ölkə daxilində universitet və kollecin nə dərəcədə populyar olması barədə məlumat əldə etməyə imkan verir.
Reytinq 4 veb mənbədən alınan 5 müstəqil veb ölçmələrə əsaslanan alqoritm üzrə aparılır. uniRank-in komponentləri olaraq Moz Domain Authority, Alexa Global Rank, SimilarWeb Global Rank, Majestic Reffering Domains, Majestic Trust Flow götürülür və ümumilkdə universitetin saytının əhəmiyyəti, onun baxılma genişliyi, daxilolmaların və istinadların sayı, eləcə də fərdi kompüter və mobil vasitələrdən olan “unikal” daxilolmaları ölçür. SimilarWeb Global Rank 2017-ci ildən daxil edilib və məhz belə “unikal” daxilolmaların sayını əhatə edir.

The World Universities’ Ranking UniRank: UNEC is First
This year UNEC has achieved another success in the ranking of the world universities after it was listed as the 4th best economy-oriented university of the region of developing European and Central Asian university by the prestigious QS Ranking of the world universities in 2016. However, UNEC is the most popular university of the country on the Internet according to the latest results of universities’ web popularity ranking uniRank for 2017.
In addition, a series of information is reflected in the ranking about UNEC. This include the information about the history of UNEC, student and teacher capacity, education provided by, library, sport services, exchange opportunities and the percentage of admission and so on.
Note that, UNEC became 3318th among 12,358 universities and colleges. The Massachusetts Institute of Technology is on the top of the list.
Detailed information on the ranking can be acquired from the link: www.4icu.org/reviews/180.htm
About uniRank: UniRank, published twice a year-in January and July since 2005, is a higher education directory and a search engine containing analysis on the higher education institutions’ web popularity accredited over the world. Ranking covers 12,358 universities and colleges of the world.The objective of the uniRank is to reflect the popularity of the world universities’ webpages. It provides the opportunity to obtain information about how the university or college is popular for the international students and academic staff in the country.
Ranking is made on the algorithm based on 5 independent web measurements obtained from 4 web sources. Moz Domain Authority, Alexa Global Rank, SimilarWeb Global Rank, Majestic Referring Domain, Majestic Trust Flow are taken as the components of uniRank and in general measures the number of the visits of the site, significance of the site, width of its views, the number of references and “unique” visits from the personal computers or mobile applications. SimilarWeb Global Rank is included here since 2017 and it covers the number of “unique”.