03 APREL 2017 | VIEWS:
2016-cı ildə dünya universitetlərinin nüfuzlu reytinqi olan QS tərəfindən İnkişaf etməkdə olan Avropa və Mərkəzi Asiya regionu üzrə 4-cü ən yaxşı iqtisadyönümlü universitet seçildikdən sonra bu il UNEC dünya universitetlərinin reytinqində daha bir uğura imza atıb. Belə ki, dünya universitetlərinin veb populyarlığını müəyyən edən uniRank reytinqinin 2017-ci ilin son nəticələrinə görə UNEC birinci olub. Reytinq qiymətləndirilməsinə əsasən, universitet internet resursları üzrə ölkənin ən yaxşı və ən populyar ali məktəbi seçilib.
uniRank reytinqində UNEC-in tarixi, tələbə və müəllim sayı, təqdim olunan təhsil, kitabxana, idman, mübadilə imkanları, həmçinin qəbul olunma faizi və s. barədə məlumat da əks olunub. Qiymətləndirmədə əsas meyarlardan biri veb-saytın zənginliyi və daha çox istifadəçiyə çatdırılmasıdır.
Qeyd edək ki, UNEC dünya üzrə reytinqə cəlb olunan 12,358 universitet və kollec arasında 3318-ci olub. Siyahıya Massaçusets Texnologiya İnstitutu liderlik edir.
Reytinqlə bağlı ətraflı məlumatla www.4icu.org/reviews/180.htm keçidindən tanış olmaq olar.
uniRank haqqında: 2005-ci ilin may ayından etibarən ildə iki dəfə nəşr olunan uniRank dünya üzrə akkreditasiya olunan ali təhsil müəssisələrinin veb populyarlığı üzrə təhlilini ehtiva edən beynəlxalq ali təhsil direktoriyası və axtarış sistemidir. Reytinq dünya üzrə 12,358 universitet və kolleci əhatə edir. uniRank reytinqinin hədəfi dünya universitetləri və kolleclərinin veb-səhifələrinin populyarlığını əks etdirməkdir. Bu, əcnəbi tələbələrə və akademik heyətə hər hansı ölkə daxilində universitet və kollecin nə dərəcədə populyar olması barədə məlumat əldə etməyə imkan verir.
Reytinq 4 veb mənbədən alınan 5 müstəqil veb ölçmələrə əsaslanan alqoritm üzrə aparılır. uniRank-in komponentləri olaraq Moz Domain Authority, Alexa Global Rank, SimilarWeb Global Rank, Majestic Reffering Domains, Majestic Trust Flow götürülür və ümumilkdə universitetin saytının əhəmiyyəti, onun baxılma genişliyi, daxilolmaların və istinadların sayı, eləcə də fərdi kompüter və mobil vasitələrdən olan “unikal” daxilolmaları ölçür. SimilarWeb Global Rank 2017-ci ildən daxil edilib və məhz belə “unikal” daxilolmaların sayını əhatə edir.

uniRank – рейтинг университетов мира: UNEC является первым
В 2016 UNEC после избрания по результатам обнародованного рейтинга агентства QS университетов Европы и Центральной Азии 4-м экономического профиля университетом, в этом году достиг еще одного успеха в рейтинге университетов мира. Так, по последним результатам uniRank 2017 года, который оценивает веб-популярность университетов мира, UNEC является самым популярным университетом в стране по интернету.
В uniRank отражается информация об истории университета, числе преподавателей и студентов, представленном образовании, библиотеке, спортивных услугах, возможностях обмена, а также проценте поступления в UNEC и др. В оценке одним из основных критериев является доведение до большего числа пользователей богатства веб-сайта.
Следует отметить, что UNEC среди 12,358 университетов и колледжей мира, привлеченных к рейтингу, занимает 3318 место. Списком руководит Массачусетский технологический институт.
С подробной информацией по поводу рейтинга можно ознакомиться в переходе www.4icu.org/reviews/180.htm.
О uniRank: мая 2005 года uniRank, который издается в году два раза в январе и июле, анализирует популярность высших учебных заведений, аккредитованных по всему миру и является директорией и мотором поиска. Рейтинг включает 12,358 университетов и колледжей мира. Целью рейтинга uniRank является отражение популярности веб-страниц университетов и колледжей мира. Это дает возможность иностранным студентам и академическому составу получить информацию о степени популярности университета и колледжа той или иной страны.
Рейтинг проводится по алгоритму в соответствии с 5 самостоятельными веб измерениями, полученными из 4 веб источников. Moz Domain Authority, Alexa Global Rank, SimilarWeb Global Rank, Majestic Reffering Domains, Majestic Trust Flow берутся как компоненты uniRank и в целом измеряют число поступлений на сайт университета, значение сайта, широкомасштабный просмотр, число ссылок и уникальные поступления от персональных компьютеров и мобильных средств. SimilarWeb Global Rank включен с 2017 года и включает сайты именно таких уникальных поступлений.