Dekabrın 16-da Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) ölkəmizin 15 ali məktəbinin 300-dək tələbə və magistrinin iştirak etdiyi, “Vergilər” mövzusunda Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin xatirəsinə həsr olunan 10-cu  olimpiada keçirilib.
Tədbir iştirakçıları əvvəlcə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin UNEC-in foyesindəki büstü önünə gül dəstələri qoyaraq, Azərbaycan xalqı və dövləti qarşısında misilsiz xidmətləri olan Ulu Öndərin əziz xatirəsini yad ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan, UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov olimpiada iştirakçılarını salamlayıb, hər il Bakıdan və digər şəhərlərdən çoxlu sayda tələbə və magistrin bu olimpiadaya qatıldığını vurğulayıb. Ə.Muradov Ulu Öndərin xatirəsinə həsr olunan olimpiadanın tələbələrin vergi sahəsindəki biliklərinin artmasında mühüm rol oynadığını vurğulayıb.
Tədbirdə çıxış edən vergilər nazirinin müavini Sahib Ələkbərov Vergilər Nazirliyi ilə UNEC-in birgə təşkil etdiyi bu Olimpiadanın artıq ənənə halını aldığını qeyd edib. Nazir müavini Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, cənab İlham Əliyev tərəfindən insan resurslarının inkişafına xüsusi diqqət yetirildiyi barədə danışaraq, qəbul edilən dövlət proqramlarında, milli strategiyalarda və fəaliyyət planlarında dövlət orqanlarının əməkdaşlarının potensialının inkişaf etdirilməsinin əsas məsələlərdən biri olduğunu, “Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış” İnkişaf Konsepsiyasında ənənəvi iqtisadiyyatdan “bilik iqtisadiyyatına” keçidin əsaslarından biri kimi insan kapitalının inkişafının ön plana çəkildiyini qeyd edib.
Vergilər Nazirliyinin təbliğat və maarifləndirmə sahəsində təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlığa xüsusi yer verdiyini vurğulayan S.Ələkbərov UNEC ilə birgə on ildir ki, keçirilən Olimpiadanın tələbələr arasında vergi sahəsində maarifləndirmə işlərinə böyük töhfə verdiyini qeyd edib. Bildirilib ki, vergi biliklərinə dərindən yiyələnmiş gənclərin vergi orqanlarında işə cəlb olunmasına xüsusi önəm verilir və əvvəlki Olimpiadalarda fəal iştirak etmiş onlarla gənc hazırda vergi orqanlarında uğurla çalışırlar.
UNEC ilə Tədris Mərkəzi arasında tədris-təcrübə mübadiləsinin aparılması haqqında Memorandum imzalandığını diqqətə çatdıran Vergilər Nazirliyinin Tədris Mərkəzinin rəisi Əli Həsənov iki qurum arasında əməkdaşlıq prosesindən danışıb, Olimpiadanın gedişi və qaydaları barədə iştirakçıları məlumatlandırıb.
UNEC-in “Maliyyə və maliyyə institutları” kafedrasının müdiri Əvəz Ələkbərov da Olimpiada iştirakçılarını salamlayaraq, onlara uğurlar arzulayıb, Olimpiadanın tələbə və magistrlərin vergi sahəsində biliklərinin formalaşmasına böyük fayda verdiyini qeyd edib.
Test üsulu ilə təşkil olunan olimpiada zamanı iştirakçılar 2 saat ərzində Vergilər Nazirliyinin Tədris Mərkəzində müvafiq test bazası əsasında hazırlanan sualları kompüter vasitəsilə onlayn rejimdə cavablandırıblar. Hər bir tələbə üçün fərdi sual bazası tərtib olunub. Nəticələr iştirakçı ali məktəblərin təmsilçilərindən ibarət münsiflər heyətinin iştirakı ilə Tədris Mərkəzinin mütəxəssislərinin nəzarəti altında xüsusi kompüter proqramları vasitəsilə qiymətləndirilib.
Olimpiadanın nəticələrinə yekun vuran Vergilər Nazirliyinin Tədris Mərkəzinin rəhbəri Əli Həsənov və UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov bütün iştirakçılara minnətdarlıqlarını bildiriblər, ən yüksək nəticə göstərən tələbə və magistrlərin, həmçinin onların müəllimlərinin adlarını elan edərək, qalibləri təbrik ediblər.
Tələbələr arasında mükafata layiq yerlər aşağıdakı kimi bölünüb:
I yer  (2 nəfər – eyni bal topladıqlarına görə):
Salmanova Mehri (UNEC)
Mehdiyev Mahir (Naxçıvan Dövlət Universiteti)
III yer                            Cəfərov Zeynalabdin (Naxçıvan Dövlət Universiteti)
Magistrlər arasında mükafata layiq yerlər aşağıdakı kimi bölünüb:
I yer                             Allahverdiyeva Mehri (UNEC)
II yer                          Əhmədov Vüsal (UNEC)
III yer                         Məmmədli Qənbər (Naxçıvan Dövlət Universiteti)
1-ci yeri tutan tələbə və magistrlərin müəllimləri də xüsusi mükafata layiq görülüblər. Onların arasında UNEC-in ”Maliyyə və maliyyə institutları” kafedrasının dosenti, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Zöhrab Paşayev də var.

Среди студентов и магистров состоялась 10-ая олимпиада на тему «Налоги»
16 декабря в Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) с участием около 300 студентов и магистров из 15 высших школ состоялась 10-ая олимпиада на тему «Налоги», посвященная памяти Общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева.
Вначале участники мероприятия в фойе UNEC возложили цветы к бюсту Общенационального лидера Гейдара Алиева, почтили светлую память Великого вождя, оказавшего неоценимую заслугу перед азербайджанским народом и государством.
Открыв мероприятие вступительным словом, ректор, UNEC, профессор Адалат Мурадов приветствовал участников, отметил, что ежегодно большое число студентов и магистров из Баку и других городов принимают участие в олимпиаде. А.Мурадов подчеркнул, что олимпиада, посвященная памяти Великого вождя, играет важную роль в повышении знаний студентов  в налоговой сфере.
Выступивший на мероприятии помощник министра налогов Сахиб Алекберов отметил, что олимпиада, организованная Министерством налогов совместно с UNEC, уже приняла традиционный характер. Заместитель министра,  говоря о проявленном особом внимании Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева развитию человеческих ресурсов, отметил, что в принятых  государственных программах, национальных стратегиях и планах деятельности одним из основных вопросов является развитие потенциала сотрудников государственных органов, в Концепции развития «Азербайджана 2020: взгляд в будущее» выдвижении на первый план развития человеческого капитала как одной из основ перехода от традиционной экономики к «экономике знаний».
С.Алекберов подчеркнул, что Министерство налогов придает важное значение сотрудничеству с учреждениями образования в сфере пропаганды и просветительства. Он отметил, что олимпиада, которая проводится в течение 10 лет совместно с  UNEC, внесет большой вклад в налоговую сферу. Он отметил, что придается большое значение привлечению молодых специалистов, глубоко владеющих налоговыми знаниями, на работу в налоговые органы, десятки молодых людей, активно участвующих в прежних Олимпиадах, успешно трудятся в налоговых органах.
Начальник Учебного центра Министерства налогов Али Гасанов, обративший внимание на подписанный  между UNEC и Учебным центром Меморандум по учебно-опытному обмену, рассказал о процессе сотрудничества между двумя структурами, информировал участников о процессе проведения и правилах Олимпиады.
Заведующий кафедрой «Финансы и финансовые институты» UNEC Авез Алекберов приветствовал участников Олимпиады, пожелал им успехов, отметил о большей пользе олимпиады в формировании знаний студентов и магистров в налоговой сфере.
Во время олимпиады, организованной методом тестирования, в течение 2-х часов участники олимпиады посредством компьютера в режиме онлайн ответили на вопросы, подготовленные в Учебном центре Министерства налогов на основе соответствующей базы тестов. Для каждого студента подготовлена индивидуальная база вопросов. Результаты оценены с участием членов жюри в составе представителей высших школ-участников под контролем специалистов Учебного центра с применением специальной компьютерной программы.
Подводя итоги результатов олипмиады,  руководитель Учебного центра Министерства налогов Али Гасанов и ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов, выразили благодарность всем участникам олимпиады, назвали имена студентов и магистров, набравших наиболее высокие баллы, а также их преподавателей и поздравили победителей.
Среди студентов, удостоенных  наград, места распределены следующим образом:
I место  (2 студента – набрали одинаковое число баллов):
Салманова Мехри (UNEC)
Мехтиев Махир  (Нахчыванский государственный университет)
III место      Джафаров Зейналабдин (Нахчыванский государственный университет)
Среди магистров, удостоенных наград, места распределены следующим образом:
I место                     Аллахвердиева Мехри (UNEC)
II место                    Ахмедов Вюсал (UNEC)
III место                   Мамедли Гамбар  (Нахчыванский государственный университет)
Преподаватели студентов и магистров, занявших 1-е место удостоены специальной награды. Среди них доцент кафедры «Финансы и финансовые институты» UNEC, доктор философии по экономике Зохраб Пашаев.