Dekabrın 16-da Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) ölkəmizin 15 ali məktəbinin 300-dək tələbə və magistrinin iştirak etdiyi, “Vergilər” mövzusunda Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin xatirəsinə həsr olunan 10-cu  olimpiada keçirilib.
Tədbir iştirakçıları əvvəlcə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin UNEC-in foyesindəki büstü önünə gül dəstələri qoyaraq, Azərbaycan xalqı və dövləti qarşısında misilsiz xidmətləri olan Ulu Öndərin əziz xatirəsini yad ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan, UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov olimpiada iştirakçılarını salamlayıb, hər il Bakıdan və digər şəhərlərdən çoxlu sayda tələbə və magistrin bu olimpiadaya qatıldığını vurğulayıb. Ə.Muradov Ulu Öndərin xatirəsinə həsr olunan olimpiadanın tələbələrin vergi sahəsindəki biliklərinin artmasında mühüm rol oynadığını vurğulayıb.
Tədbirdə çıxış edən vergilər nazirinin müavini Sahib Ələkbərov Vergilər Nazirliyi ilə UNEC-in birgə təşkil etdiyi bu Olimpiadanın artıq ənənə halını aldığını qeyd edib. Nazir müavini Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, cənab İlham Əliyev tərəfindən insan resurslarının inkişafına xüsusi diqqət yetirildiyi barədə danışaraq, qəbul edilən dövlət proqramlarında, milli strategiyalarda və fəaliyyət planlarında dövlət orqanlarının əməkdaşlarının potensialının inkişaf etdirilməsinin əsas məsələlərdən biri olduğunu, “Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış” İnkişaf Konsepsiyasında ənənəvi iqtisadiyyatdan “bilik iqtisadiyyatına” keçidin əsaslarından biri kimi insan kapitalının inkişafının ön plana çəkildiyini qeyd edib.
Vergilər Nazirliyinin təbliğat və maarifləndirmə sahəsində təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlığa xüsusi yer verdiyini vurğulayan S.Ələkbərov UNEC ilə birgə on ildir ki, keçirilən Olimpiadanın tələbələr arasında vergi sahəsində maarifləndirmə işlərinə böyük töhfə verdiyini qeyd edib. Bildirilib ki, vergi biliklərinə dərindən yiyələnmiş gənclərin vergi orqanlarında işə cəlb olunmasına xüsusi önəm verilir və əvvəlki Olimpiadalarda fəal iştirak etmiş onlarla gənc hazırda vergi orqanlarında uğurla çalışırlar.
UNEC ilə Tədris Mərkəzi arasında tədris-təcrübə mübadiləsinin aparılması haqqında Memorandum imzalandığını diqqətə çatdıran Vergilər Nazirliyinin Tədris Mərkəzinin rəisi Əli Həsənov iki qurum arasında əməkdaşlıq prosesindən danışıb, Olimpiadanın gedişi və qaydaları barədə iştirakçıları məlumatlandırıb.
UNEC-in “Maliyyə və maliyyə institutları” kafedrasının müdiri Əvəz Ələkbərov da Olimpiada iştirakçılarını salamlayaraq, onlara uğurlar arzulayıb, Olimpiadanın tələbə və magistrlərin vergi sahəsində biliklərinin formalaşmasına böyük fayda verdiyini qeyd edib.
Test üsulu ilə təşkil olunan olimpiada zamanı iştirakçılar 2 saat ərzində Vergilər Nazirliyinin Tədris Mərkəzində müvafiq test bazası əsasında hazırlanan sualları kompüter vasitəsilə onlayn rejimdə cavablandırıblar. Hər bir tələbə üçün fərdi sual bazası tərtib olunub. Nəticələr iştirakçı ali məktəblərin təmsilçilərindən ibarət münsiflər heyətinin iştirakı ilə Tədris Mərkəzinin mütəxəssislərinin nəzarəti altında xüsusi kompüter proqramları vasitəsilə qiymətləndirilib.
Olimpiadanın nəticələrinə yekun vuran Vergilər Nazirliyinin Tədris Mərkəzinin rəhbəri Əli Həsənov və UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov bütün iştirakçılara minnətdarlıqlarını bildiriblər, ən yüksək nəticə göstərən tələbə və magistrlərin, həmçinin onların müəllimlərinin adlarını elan edərək, qalibləri təbrik ediblər.
Tələbələr arasında mükafata layiq yerlər aşağıdakı kimi bölünüb:
I yer  (2 nəfər – eyni bal topladıqlarına görə):
Salmanova Mehri (UNEC)
Mehdiyev Mahir (Naxçıvan Dövlət Universiteti)
III yer                            Cəfərov Zeynalabdin (Naxçıvan Dövlət Universiteti)
Magistrlər arasında mükafata layiq yerlər aşağıdakı kimi bölünüb:
I yer                             Allahverdiyeva Mehri (UNEC)
II yer                          Əhmədov Vüsal (UNEC)
III yer                         Məmmədli Qənbər (Naxçıvan Dövlət Universiteti)
1-ci yeri tutan tələbə və magistrlərin müəllimləri də xüsusi mükafata layiq görülüblər. Onların arasında UNEC-in ”Maliyyə və maliyyə institutları” kafedrasının dosenti, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Zöhrab Paşayev də var.

10th Olympiad held among the Undergraduate and Graduate Students
X Republic-wide Olympiad devoted to the National Leader Heydar Aliyev’s memory on “Taxes” is being held among 300 undergraduate and graduate students from 15 higher schools of the country at Azerbaijan State University of Economics (UNEC) on December 16.
Before the event the participants have laid flowers at the Nationwide Leader Heydar Aliyev’s bust erected in the hall of UNEC paying tribute to Great Leader who had invaluable contributions to Azerbaijani people and state.
Opening the event, UNEC Rector, Professor Adalat Muradov greeted the participants and emphasized that a lot of undergraduate and graduate students join the Olympiad from Baku and other cities of our country every year. Rector stressed the Olympiad dedicated to the Great Leader’s memory to play an important role in improving students’ knowledge in taxes.
Making a speech within the event, Deputy Minister of Taxes Sahib Alakbarov noted the Olympiad jointly held by the Ministry of Taxes at UNEC became a tradition. Deputy Minister spoke about the President Ilham Aliyev’s special attention rendered to the development of human resources, noting improvement of the capacity of government employees’ capacity as a key issue of the state programs, national strategies and action plans and withdrawal of the development of human capital as one of the pillars of the transition to “knowledge economy” from traditional economy in the Development Conception “Azerbaijan 2020: Vision to the Future”.
Highlighting the Ministry of Taxes to give special importance to the development of ties with higher education institutions in the direction of awareness- raising and outreach, S.Alakbarov noted the Olympiad held with UNEC for already 10 years greatly contributed to raise awareness among students in the field of taxation. He said special attention is assigned in involving young people to tax authorities who possess in- depth tax knowledge and dozens of young people taken active part in the previous Olympiads are currently employed with the tax authorities.
Stressing the Memorandum about the training and testing exchange signed between UNEC and Training Center, Chief of the Ministry of Taxes Training Center Ali Hasanov spoke about the progress of cooperation between the two bodies. He provided the participants about the progress and rules of the Olympiad.
Greeting the participants, Head of UNEC Department “Finance and Financial InstitutionsAvaz Alakbarov expressed them success and emphasized the Olympiad to be fruitful in the formation of the students’ and graduates’ knowledge in taxes.
The participants had to respond the questions on the basis of the relevant exam developed by the Training Center of the Ministry of Taxes within 2 hours online. Each student was introduced an individual testing base. The results were assessed with the attendance of the jury consisting of the representatives of the participant higher education institutions under the control of the experts of Training Center by means of the special computer software.
Announcing the results of the Olympiad, Head of the Training Center of the Ministry of Taxes Ali Hasanov and UNEC Rector, Professor Adalat Muradov expressed their gratitude to all the participants and congratulated them.
Winners among the undergraduate students are:
I place (2 students of the same score):
Salmanova Mehri (UNEC)
Mehdiyev Mahir (Nakhchivan State University)
III place
Jafarov Zaynalabdin (Nakhchivan State University)
Winners among the graduate students:
I place Allahverdiyeva Mehri (UNEC)
II place Ahmadov Vusal (UNEC)
III place (Nakhchivan State University)
Teachers of the students and graduates occupied I places were also awarded. Associate Professor of UNEC Department of Finance and Financial Institutions, PhD in Economic Sciences Zohrab Pashayev is also among them.