Yalçın Topçu: Türkiyə ali təhsil müəssisələri ilə UNEC-in birgə əməkdaşlığı yeni inkişaf trendi yaradacaq
Noyabrın 22-də Türkiyə Prezidentinin baş müşaviri Yalçın Topçu Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) olub. Bakıya səfəri çərçivəsində türkdilli təhsil müəssisələrini ziyarət edən Y.Topçu UNEC-in Türk Dünyası İşlətmə Fakültəsində (TUDİFAK) təhsil alan tələbələrlə görüşüb. Türkiyədə fəaliyyət göstərən “Yerli Düşüncə” dərnəyinin Azərbaycan təmsilçisi Cavid Mövsümlü də görüş zamanı Y.Torçunu müşayiət edib.
Görüşdən öncə Azərbaycan və Türkiyənin dövlət himnləri səsləndirilib. Fakültə dekanı Ferrux Tuzcuoğlu bildirib ki, Yalçın Topçu Türkiyədə ən çox tanınan siyasi simalardan biridir. Azərbaycanın hər zaman Yalçın bəyin siyasi fəaliyyətində prioritet yer tutmasını diqqətə çatdıran dekan, onun 2016-cı ilin fevral ayında keçirilən Xocalı soyqırımı konfransında Türkiyə millət vəkillərini soyqırımın tanınmasına çağırışını, aprel döyüşləri sonrası cəbhə xəttini ziyarət etməsini xüsusi vurğulayıb.
Sonra Cavid Mövsümlü “Yerli Düşüncə” dərnəyinin fəaliyyəti barədə məlumat verib. Bildirib ki, dərnəkdə çoxlu sayda Türkiyədə təhsil alan azərbaycanlı tələbələr var. Dərnək onların bütün tədbirlərinin təşkilində, eləcə də problemlərinin həllinə yaxından dəstək olur.
Türkiyə Prezidentinin baş müşaviri Yalçın Topçu Türkiyə-Azərbaycan münasibətlərindən danışıb. Qeyd edib ki, bütün türk dünyası bir ailədir, amma Türkiyə və Azərbaycan əkiz qardaşdır. Y.Topçu Azərbaycan torpaqlarının Ermənistan tərəfindən işğal olunmasına BMT və digər beynəxalq təşkilatların münasibətini də diqqətə çatdırıb: “Xocalı soyqırımına, 1 milyondan çox qaçqın və məcburi köçkünə baxmayaraq, onlar susurlar. Çünki bilirlər ki, Azərbaycan torpaqları işğaldan azad olsa, ölkənin inkişafının qarşısında dayanmaq olmayacaq. Buna görə də Azərbaycanı Dağlıq Qarabağ məsələsi ilə məşğul edirlər”. Y.Topçu Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinin Azərbaycanla bərabər, bütün türk-islam dünyasına faydası olacağını da qeyd edib.
UNEC-də təhsilin həm də türk dilində aparılmasını yüksək qiymətləndirən Y.Topçu bildirib ki, Türkiyə ali təhsil müəssisələri ilə UNEC-in  birlikdə əməkdaşlığı yeni inkişaf trendi yaradacaq. O, bu istiqamətdə Türkiyə dövləti tərəfindən hər zaman diqqət və qayğının göstəriləcəyini də vurğulayıb.

Ялчин Топчу: Сотрудничество учреждений высшего образования Турции с UNEC создаст новый тренд развития
22 ноября главный советник Президента Турции Ялчын Топчу посетил Азербайджанский государственный экономический университет (UNEC). Я.Топчу в рамках визита в Баку, посетив тюркоязычные образовательные учреждения, встретился  со студентами, обучающимися на Турецком факультете  Экономики и управления (TUDİFAK) UNEC. Представитель Азербайджана, действующего в Турции кружка «Ерли душунджа» Джавид Мовсумлу, во время встречи сопровождал Я.Топчу.
До начала встречи прозвучали государственные гимны Азербайджана и Турции. Декан факультета Фаррух Тузчуоглы отметил, что Ялчын Топчу является очень известным политическим лицом Турции. Декан довел до внимания слушателей, что господин Ялчын всегда занимает приоритетное место в политической деятельности Азербайджана. Особо была отмечена конференция, проведенная им в феврале 2016 года в связи с геноцидом Ходжалы, где он призвал депутатов Турции признанию геноцида, апрельских боев, и наконец, посещение им линии фронта.
Затем Джавид Мовсумлу дал информацию о деятельности кружка «Ерли душунджа». Он отметил, что в кружке очень много азербайджанских студентов, обучающихся в Турции. Кружок оказывает активную поддержку в организации всех мероприятий, проведенных ими, а также в решении проблем.
Главный советник Президента Турции Ялчын Топчу коснулся вопроса  турецко-азербайджанских отношений. Он отметил, что весь тюркский мир одна семья, но Турция и Азербайджан братья-близнецы. Я.Топчу обратил внимание на отношение ООН и других международных организаций к оккупации Арменией азербайджанских земель: «Несмотря на геноцид Ходжалы, свыше 1 миллиона беженцев и вынужденных переселенцев, они молчат. Потому что знают, что если азербайджанские земли освободятся из оккупации,  развитие страны нельзя будет остановить. Поэтому они занимают Азербайджан вопросом Нагорного Карабаха».  Я.Топчу отметил, что решение Нагорно-Карабахского вопроса принесет пользу для всего тюркско-исламского мира.
Высоко оценив обучение на турецком языке в UNEC, Я.Топчу отметил, что сотрудничество учреждений высшего образования Турции с UNEC создаст новый тренд развития. Он подчеркнул, что Турецкое государство в этом направлении всегда  будет проявлять внимание и заботу.