Yalçın Topçu: Türkiyə ali təhsil müəssisələri ilə UNEC-in birgə əməkdaşlığı yeni inkişaf trendi yaradacaq
Noyabrın 22-də Türkiyə Prezidentinin baş müşaviri Yalçın Topçu Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) olub. Bakıya səfəri çərçivəsində türkdilli təhsil müəssisələrini ziyarət edən Y.Topçu UNEC-in Türk Dünyası İşlətmə Fakültəsində (TUDİFAK) təhsil alan tələbələrlə görüşüb. Türkiyədə fəaliyyət göstərən “Yerli Düşüncə” dərnəyinin Azərbaycan təmsilçisi Cavid Mövsümlü də görüş zamanı Y.Torçunu müşayiət edib.
Görüşdən öncə Azərbaycan və Türkiyənin dövlət himnləri səsləndirilib. Fakültə dekanı Ferrux Tuzcuoğlu bildirib ki, Yalçın Topçu Türkiyədə ən çox tanınan siyasi simalardan biridir. Azərbaycanın hər zaman Yalçın bəyin siyasi fəaliyyətində prioritet yer tutmasını diqqətə çatdıran dekan, onun 2016-cı ilin fevral ayında keçirilən Xocalı soyqırımı konfransında Türkiyə millət vəkillərini soyqırımın tanınmasına çağırışını, aprel döyüşləri sonrası cəbhə xəttini ziyarət etməsini xüsusi vurğulayıb.
Sonra Cavid Mövsümlü “Yerli Düşüncə” dərnəyinin fəaliyyəti barədə məlumat verib. Bildirib ki, dərnəkdə çoxlu sayda Türkiyədə təhsil alan azərbaycanlı tələbələr var. Dərnək onların bütün tədbirlərinin təşkilində, eləcə də problemlərinin həllinə yaxından dəstək olur.
Türkiyə Prezidentinin baş müşaviri Yalçın Topçu Türkiyə-Azərbaycan münasibətlərindən danışıb. Qeyd edib ki, bütün türk dünyası bir ailədir, amma Türkiyə və Azərbaycan əkiz qardaşdır. Y.Topçu Azərbaycan torpaqlarının Ermənistan tərəfindən işğal olunmasına BMT və digər beynəxalq təşkilatların münasibətini də diqqətə çatdırıb: “Xocalı soyqırımına, 1 milyondan çox qaçqın və məcburi köçkünə baxmayaraq, onlar susurlar. Çünki bilirlər ki, Azərbaycan torpaqları işğaldan azad olsa, ölkənin inkişafının qarşısında dayanmaq olmayacaq. Buna görə də Azərbaycanı Dağlıq Qarabağ məsələsi ilə məşğul edirlər”. Y.Topçu Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinin Azərbaycanla bərabər, bütün türk-islam dünyasına faydası olacağını da qeyd edib.
UNEC-də təhsilin həm də türk dilində aparılmasını yüksək qiymətləndirən Y.Topçu bildirib ki, Türkiyə ali təhsil müəssisələri ilə UNEC-in  birlikdə əməkdaşlığı yeni inkişaf trendi yaradacaq. O, bu istiqamətdə Türkiyə dövləti tərəfindən hər zaman diqqət və qayğının göstəriləcəyini də vurğulayıb.

Yalchin Topchu: A Joint Cooperation of Turkish Higher Education Institutions with UNEC will create the New Development Trend
Chief Advisor to the President of the Republic of Turkey Yalchin Topchu visited Azerbaijan State University of Economics (UNEC) on November 22. Visiting Turkish-speaking education institutions within his trip to Baku, Y.Topchu met with the students studying in the Faculty of Turkish World of Business Administration (TUDIFAK) of UNEC. Azerbaijan’s representative of the Circle “Local Thinking” operating in Turkey Javid Movsumlu accompanied Y.Topchu during the meeting.
The National Anthems of the Republics of Azerbaijan and Turkey have been sounded before the meeting starts. Making an opening speech, the School Dean Ferrukh Tuzchuoghlu said Y.Topchu is one of the well-known political persons in Turkey. Bringing to attention that Azerbaijan was always a priority in Yalchin Bey’s political performances; the Dean emphasized his call for the recognition of Genocide to Turkish members of the Parliament during the Conference on Khojali Massacre in February2016 and his visit to front line after the April fights.
Then Javid Movsumlu delivered the information about the performance of the Circle “Local Thinking”. He said there are a lot of Azerbaijani students who study in Turkey. The circle makes assistance in organization of their events, as well as solution of problems.
The Chief Adviser to the President of Turkey spoke about Turkey-Azerbaijan relations. He stressed that the entire Turkic World is a family, but Turkey and Azerbaijan are twin brothers. Y.Topchu brought the attention the UN’s and other international organizations’ attitude towards the occupation of Azerbaijan lands by Armenia: “They are silent, despite of the Khojali Genocide and more than 1 million refugees and internally displaced people. They know it will be difficult to stop the development of the country if the lands will be liberated. They engage Azerbaijan with the problem of Daghlig Garabagh”. Y.Topchu noted that the solution of Daghlig Garabagh conflict will be beneficial not only for Azerbaijan, but the whole Turkic-Islamic world.
Highly appreciating the conduct of teaching in Turkish too, Y.Topchu said Turkish Higher Education Institutions’ cooperation with UNEC will create a new development trend. He emphasized that the Turkish government would always render care and attention in this direction.