Yüksək keyfiyyətli ali təhsil ocağı – “UNEC-100”
2030-cu ilədək dövrü əhatə edən “UNEC-100” İnkişaf Strategiyasının məqsədlərindən biri yüksək keyfiyyətli ali təhsil ocağına çevrilməkdir.
Strategiyaya əsasən, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) bu məqsədə nail olmaq üçün yüksək bal toplayaraq universiteti seçən abituriyentlərin sayını artırmağı, orta keçid balını 500-ə yüksəltməyi, tədris prosesini daim təkmilləşdirməyi, akademik heyətinin peşəkarlıq səviyyəsini və 40 yaşadək professor-müəllim heyətinin payını davamlı yüksəltməyi, təhsil proqramlarının beynəlxalq akkreditasiya olunmasını, tələbələrin təqaüd və yataqxana ilə təminolunma imkanlarını artırmağı, ölkədə və regionda ən geniş distant təhsil xidmətləri göstərməyi hədəfləyib.
Sənəddə hər bir hədəfə nail olmaq üçün stratefi fəaliyyətlər əks olunub. Ölkədə orta təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsinə və şagirdlərin ilkin iqtisadi biliklərinin formalaşdırılmasına dəstək verilməsi, təhsil proqramları ilə bağlı tanıtım tədbirlərinin genişləndirilməsi, baza məktəblərinin sayınına artırılması UNEC-in strateji fəaliyyətləri kimi göstərilib.
2030-cu ilə qədər tədris prosesini təhsilalanlarda zəruri bilik və bacarıqları formalaşdırmağa imkan verəcək səviyyədə daim təkmilləşdirməyi hədəfləyən UNEC bu istiqamətdə də əsas fəaliyyətlərini müəyyən edib. Belə ki, həmin dövrədək ixtisaslar, tədris standartları və planlarının dünya təcrübəsi və əmək bazarının tələblərinə uyğunlaşdırılması, müəllimin tələbə tərəfindən seçiminin təmin edilməsi, aktiv dərs yükünün və hər müəllimə düşən tələbə sayınının 1/16 nisbətinə qədər azaldılması nəzərdə tutulub.
Strategiyaya görə, ixtisas fənlərinin tədrisində effektivliyi təmin etmək, tədrisin informasiya təminatını yaxşılaşdırmaq, Azərbaycan dilində tədris resurslarını inkişaf etdirmək, 24/7 kitabxana şəbəkəsi qurmaq,  mentorluq institutu formalaşdırmaq, tələbələrin İKT, akademik yazı və natiqlik bacarıqlarını inkişaf etdirmək, mübadilə proqramlarına daha çox müəllim və tələbə cəlb etmək, innovativ təlim metodlarından istifadəni genişləndirmək, tələbələrin təcrübəsinin təşkilini təkmilləşdirmək, “oriyentasiya günləri”nin səmərəliliyini artırmaq əsas fəaliyyət istiqamətləri kimi təsbit olunub.
UNEC 100 illik yubileyinədək ölkədə və regionda ən geniş distant təhsil xidmətləri göstərən Distant Təhsil Mərkəzi formalaşdıraraq, ümumi fənlərin distant tədrisini, eləcə də distant təhsil proqramlarını təklif etməyi də hədəf seçib.

Высшее учебное заведение с высоким уровнем качества образования – “UNEC-100”
UNEC_210918Одной из целью Стратегии развития “UNEC-100”, включающей период до 2030 года, является превращение университета в один из высших учебных заведений с высоким уровнем качества образования.
Согласно стратегии UNEC нацелен увеличить число абитуриентов, выбравших университет, набрав высокие баллы, поднять средний проходной балл до 500, постоянно совершенствовать учебный процесс, непрерывно  повышать профессионализм профессорско-преподавательского состава, долю профессорско-преподавательского состава до 40 лет, проводить международную аккредитацию учебных программ, увеличить возможности обеспечения студентов стипендией и общежитием, оказывать самые широкие услуги дистанционного обучения в стране и регионе.
В документе для достижения каждой поставленной цели отражена стратегическая деятельность. UNEC окажет поддержку в повышении качества среднего образования в стране, формировании первоначальных экономических знаний у школьников, расширит мероприятия по ознакомлению с учебными программами, увеличит число базовых школ.
UNEC, поставив перед собой цель совершенствование до 2030 года учебного процесса, который даст возможность формированию у студентов необходимых знаний и способностей, определил основную стратегическую деятельность в этом направлении. Так, предусмотрено до указанного периода соответствие специальностей, учебных стандартов и планов требованиям мирового опыта и рынка труда, обеспечение выбора студентами преподавателя, уменьшение активной учебной нагрузки и числа студентов на каждого преподавателя соотносительно до 1/16.
Согласно стратегии как основные направления деятельности принято: обеспечение эффективности в преподавании дисциплин по специальности, улучшение информационного обеспечения обучения, развитие учебных ресурсов на азербайджанском языке, создание сети библиотеки 24/7, формирование института менторства, развитие у студентов способностей ИКТ, академического письма и ораторства, привлечение в программу обмена большего числа преподавателей и студентов, расширение использования методов инновационного обучения, совершенствование развития опыта у студентов, повышение эффективности «дней ориентации».
UNEC до 100-летия своего юбилея как стратегическую цель наметил формирование Центра дистанционного обучения, который окажет в стране и регионе самые широкие услуги дистанционного обучения, дистанционное обучение общих дисциплин, а также предложение дистанционных учебных программ.